c P=nmR NIEUWS 3 1 600tl IHigUI CORONATESTWEEK SJAAK DE GOUW Sinds één week is Nederland ook gaan 'testen, testen, testen', zoals de WHO al sinds maart roept. GGD-directeur Sjaak de Gouw vertelt over de afgelopen coronatestweek, die met horten en stoten verliep. ,,Dat klopt: de stijging is waar schijnlijk te danken aan het feit dat mensen met milde klachten nu ook een coronatest kunnen laten afnemen. Per 1 juni testen we ie dereen, zonder dat er een arts tus sen zit. Op basis van deze resulta ten kun je zeggen dat er daardoor honderden patiënten meer zijn opgespoord. We verwachten deze week 70.000 mensen te testen. Op donderdagavond waren er 40.000 afspraken ingepland en 26.000 tests uitgevoerd." ,,De verwachting is dat het percen tage tussen de 2 en 8 procent zal zijn. Bij de eerste door de GGD'en geteste groep blijkt het aantal per sonen dat besmet is tussen de 2 en 3 procent te liggen. Maar je kunt natuurlijk altijd verrast worden.'' Waardoor? ,,Je kunt met name verrast worden als er grote superspreaders zijn. Dancefeesten met duizenden mensen blijven gewoon verboden. Daarmee hoop je dat je voorkomt dat er niet plotseling heel grote groepen mensen dicht bij elkaar zijn. De manier waarop we de sa menleving inrichten is zo ver schrikkelijk veel belangrijker dan het testbeleid en het bron- en con- tactonderzoek.'' ,,Jawel. Maar omdat de demonstra tie buiten was, verwachten we niet meteen dat mensen massaal zijn besmet. Als die demonstratie in de Amsterdamse RAI was ge weest, waar mensen dicht op el kaar hadden gestaan, dan had je je wel meteen zorgen gemaakt.'' foontjes. We weten nu dat het om ongeveer 71.000 unieke bellers ging. Dat zijn aantallen waar nie mand rekening mee had gehou den, het RIVM ging uit van 30.000 bellers. Er zouden gedurende twaalf uur 1100 callcentermede- werkers klaarstaan en het idee was dat ze vijf minuten per gesprek nodig zouden hebben. Daarmee zouden we ruim 158.000 mensen kunnen helpen. Er zijn mensen die tot 22.00 uur 's avonds hebben doorgewerkt, omdat ze mensen die in de wacht stonden ook wil den helpen. Probleem was dat er 's ochtends heel veel mensen zijn gaan bellen. Als er 70.000 's och tends gaan bellen naar 1100 call- centermedewerkers, dan blijven er 68.900 in de wacht staan. De ge sprekken bleken ook geen vijf mi nuten, maar gemiddeld elf minu ten te duren. Normaal gezien heb je weken om zoiets voor te berei den. Nu hadden we één avond om te oefenen. Kinderziektes zorgden 1 ervoor dat er op de eerste dag geen 1100 mensen konden werken.'' ,,We zien nu nog steeds dat er 's ochtends wachtenden zijn. Om 08.05 uur hingen er al 1360 men sen aan de lijn, terwijl het 's mid dags en 's avonds rustiger is. In het begin zaten er ook heel veel alge mene vragen bij. Nu merken we dat mensen bellen die daadwerke lijk klachten hebben.'' ,,Als je alleen mensen test die uit Italië komen of bij meer dan 38 graden koorts, dan heb je niet het complete beeld van de piramide van mensen die corona hebben. We weten dat 20 procent geen klachten heeft of ze niet herkent. Uit het Sanquin-onderzoek blijkt dat 5,5 procent van de bloeddono ren antistoffen heeft aangemaakt. Op basis daarvan kun je zeggen Toename besmettingen dat ongeveer 900.000 mensen het virus hebben doorgemaakt. Als je ook mensen met milde klachten test, weet je hoe breed de piramide is. Met rekenmodellen kun je die piramide door de tijd heen laten schuiven en berekenen wat die be smettingen betekenen voor je ic- capaciteit. Als je weet hoeveel mensen milde klachten hebben, weet je van tevoren of ze een ic- bed nodig hebben.'' ,,Rotterdam is aan het opschalen. En het is niet zo dat je in de hele regio Rijnmond vijf dagen moet wachten. Op sommige plekken kun je over tien minuten terecht.'' ,,Dat onderzoeken we nu. Iedere GGD heeft daarvoor eigen afspra ken gemaakt. Bij de ene GGD kun nen medewerkers gewoon op de fiets springen nadat er voldoende tests zijn afgenomen. Maar op sommige plekken moet het ver voer van de tests per busje omdat de teststraat verder weg is. Daarbij gaat nu tijd verloren.'' ,,Deze operatie zetten we voor an derhalf jaar op. Als het in decem ber 10 graden vriest, kun je ook niet van mensen vragen om ver te reizen. We gaan de komende maanden gebruiken om op te schalen naar winterbestendige lo caties, bijvoorbeeld in parkeerga rages in plaats van in open tenten. We gaan ook testen met portaka- bins op stations, mobiele testbus sen en prikpunten van artsenlabo ratoria. We bekijken nu: welke ge bouwen staan leeg en welke orga nisaties kun je gebruiken? Doel is om in alle 355 gemeenten een test locatie te hebben.'' ,,De GGD'en rekenen op 650 bron- en contactonderzoeken per dag. Wij werken zeven dagen per week door. Er worden nu zo'n 210 be smettingen per dag geconstateerd, dus die aantallen gaan eigenlijk nog nergens over. Al zijn er wel heel ingewikkelde bij hoor. We hadden laatst de moskee in Den Haag. Dan zie je dat er veel men sen onderling contact hebben, ze ker tijdens Suikerfeest. Dat heb je natuurlijk bij een kerkdienst ook. Dan is op een gegeven moment ook niet meer helder wie het con tact was en wie de bron? We pro beren zo veel mogelijk BSN-num- mers en 06-nummers te verzame len. En tekenen de contacten uit. Dan wordt het ingewikkeld met allemaal streepjes en lijntjes. Op het moment hebben mensen - huisgenoten meegeteld - in de laatste drie dagen gemiddeld met zes mensen langer dan een kwar tier contact gehad op minder dan 1,5 meter. Maar er zijn al collega's een dag bezig geweest met tiental len contacten van één persoon.'' zaterdag 6 juni 2020 GO 'Niemand hield rekening met 300.000 telefoontjes' Marcia Nieuwenhuis Zeist In twee dagen tijd zijn er 419 nieuwe coronapatiënten opge spoord. Twee keer zo veel als de dagen ervoor. Komt dat door het testen? Hoeveel van de geteste mensen bleken positief? Maakt u zich zorgen om de de monstraties zoals op de Dam? Uw week begon met de opening van het landelijke afspraken- nummer voor de coronatest (0800-1202). Dat werd meteen platgebeld. Wat ging er mis? „Doordat mensen meerdere keren probeerden te bellen, ontstond een toestroom van 323.000 tele- GGD-direc- teur Sjaak de Gouw. ,,Nor- maal gezien heb je weken om zoiets voor te berei den. Nu had den we één avond.'' FOTO PIM RAS Loopt de lijn nog vast? Wat is de strategie achter het testen bij milde klachten? Ook vandaag zijn er meer dan 200 nieuwe meldingen van coronapatiënten. Sinds 1 juni kan iedereen met milde klachten zich bij de GGD laten testen (tel. 0800-1202). 1400Meldingen 1200I sinds gisteren JIhlT maart april mei juni 060620 BRON: RIVM, GGD 1000 800- 600 Afspraak gemaakt Getest 15.000 -IffH ma 1 di 2 wo 3 do 4 5.000 In Rotterdam kon een leraar pas na vijf dagen terecht. Hoe kan het dat de testuitslag soms niet binnen 48 uur komt, zoals beloofd? Wat gaat daaraan gebeuren? Als de afsprakenlijn wordt plat- gebeld en de testuitslag te lang op zich laat wachten, hoe moet dat dan met het bron- en con- tactonderzoek, waarbij nog veel meer telefoontjes moeten wor den gepleegd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3