II Kunst kijken leidt tot openbaring 10 ZEELAND KUNST- EN CULTUURROUTE LOCATIES ZETTEN DEUREN WEER OPEN Veel Zeeuwse Kunst- en cultuurroutes zijn door de coronacrisis afgelast. Die van Middelburg kende twee edities van kunst 'voor het raam'. Maar morgen zetten de meeste van de 35 locaties van Kunstroute Middelburg hun deuren weer open. Monnikenwerk kijken en de sfeer proeven in wo ningen en ateliers. Middelburg telt 1200 monumenten en een flink aantal deelnemers aan de route is te vinden in historische panden. Van het imposante 18de-eeuwse pand Koepoortstraat 6, met de klassiek-moderne beelden van beeldhouwersechtpaar Bertus en Ton Sondaar, tot het eigentijds in gerichte 17de-eeuwse huis waar Eén van de aantrekkelijkste kanten van de route is het rondkijken en de sfeer proeven in woningen en ateliers Juul Kortekaas haar karakteris tieke composities en sculpturen maakt. Haar gestileerde bloem vormen zijn een ode aan het leven en vormen een mooi contrast met de subtiele figuratie van haar kin deren Lys en Douwe Vosselman. De route biedt voor elk wat wils. Voor rake portretten kun je te recht bij Frederika B. en voor ab stracte, oosters geïnspireerde composities bij Sandra van der Meulen. In galerie De Vier Geme ten is een ruime keus aan schil ders die tussen 1900 en 1960 op Walcheren werkten. Sculptuur is er ook in tal van va riaties. Gerdi Zwaan toont haar expressieve keramische beelden, Riet Wullems brengt geënga geerde figuratieve portretten, Conny Seidenbecher maakt inge togen keramiek en Onno Jonge- waard wisselt abstracte esthetiek af met ruwe koppen. Er is ook toe gepaste kunst te zien, zoals de ver rassende hoeden van Hanny Mal- lekote. et gezond verstand en wat geduld moet de 1,5 meter afstand prima zijn aan te houden. De Middel burgse route is sinds 1999 een be grip en onderscheidt zich niet al leen door de kwantiteit, maar ook door de gemiddelde kwaliteit van de deelnemers. Professionele en semiprofessionele kunstenaars stellen hun atelier open, geves tigde instituten als Zeeuws Mu seum, Vleeshal en CBK Zeeland doen mee, evenals bijna alle parti culiere expositieruimtes. Daaronder ook 'Ruimte voor kunst' van Dick de Bruijn, een lo catie van museale allure, geheel ingericht met werk van Caroline van der Vegt, de partner van De Bruijn. Vanaf eind jaren 50 was zij actief als kunstenaar en mode-il lustrator. Het overzicht bestaat uit sterke portretten in gouache, ka rakteristieke mode-illustraties, abstract werk en eigenzinnige, uit het onderbewuste voortkomende tekeningen en aquarellen die zij tussen 2001 en 2015 maakte. Het Zeeuws Museum is nog gesloten; de Vleeshal is wel weer open, zij het dat je via de website moet re serveren. Vijf werken van Jimmy Durham uit de eigen collectie prikkelen je tot reflectie op onze verhouding tot elkaar, natuur en techniek. In CBK Zeeland is nog de tentoonstelling Binnenstebuiten. Het huis in de kunst te zien, met werk van achttien kunstenaars die een frisse blik werpen op het huis als verschijnsel. Eén van de aantrekkelijkste kanten van de route is het rond- Morgen is het weer zover. Het is open huis bij de deelnemers van de Kunstroute Middelburg. Wie wil kan bij ateliers, galeries, het CBK en Zeeuws Museum naar binnen. Wanneer ieder zich aan de coro naspelregels houdt, zal het vast fijn zijn, net zoals zonder dwin gende reden buiten zijn of op een terras zitten. Maar wat heeft een kunstroute te maken met religie? Mogelijk meer dan u denkt! Paul Tillich, een Duits-Ameri kaanse theoloog die leefde van 1886 tot 1965, heeft zich nadruk kelijk met het thema kunst en re ligie beziggehouden. Voor de goede orde, hij maakte daarbij géén studie van religieuze kunst, ofwel de kunst geïnspireerd op Bijbelse thema's of voorstellin gen. Hij ging, zo stel ik mij voor, schijnbaar klakkeloos voorbij aan de verloren zoon van Rembrandt van Rijn. Deze theoloog, die ook over kunst en religie sprak bij het Museum of Modern Art in New York, verdedigde daar de uit spraak dat elke kunstuiting een religieuze dimensie kent. Het ad dertje onder het gras is wellicht hoe hij religie verstaat. Uit een toegankelijk artikel van Teije Bratting, die promoveerde op een proefschrift over Paul Tillich, be grijp ik dat religie niet wordt ver staan als vastomlijnde godsdienst met aanvaarding van 'waarhe den'. Wat dan wel? Bratting: ,,Til- lich meent dat we iets religieus kunnen noemen, wanneer het gaat om een uiteindelijke intuïtie van mensen over het bestaan, over zichzelf, de anderen en de wereld, wat dit uiteindelijk voor zin heeft, wat het betekent en hoe je betrokken en vervreemd kunt raken, hoe het eindig is en streeft naar oneindigheid, een di recte ervaring 'von einem letzten Sein und Sinn, deren man intuitiv gewahr werden kann'." Bij zijn le zing in het Museum of Modern Art spreekt Tillich over 'ultimate reality', ,,een begrip dat religie wel insluit, maar veel meer wil betekenen. Het is de omschrij ving van hetgeen de gelovige 'god' kan noemen." God of het goddelijke is niet object naast andere objecten, maar in alles wat is. Toegankelijk? Het is eigenlijk best abstract. En de Middelburgse kunstroute, wat heeft die ermee van doen? Nou, kunst kijken kan fascinerend zijn. In de afgelopen maanden was er de expositie van raam- kunst Van binnen naar buiten waaraan vrijwel elk atelier mee deed. De deelnemers aan de kunstroute hielden hun deuren dicht, maar je kon er zeven dagen per week kunst kijken en een toe- lichting op een werk lezen. Zo maar tijdens het halen van een frisse neus, waartoe iedereen werd opgeroepen. Vanaf morgen mogen per loca tie weer enkele mensen naar bin nen. De Kunstroute maakt de drempel om kunst te kijken laag. En dan, dan kan het ineens ge beuren. Dat je door een werk wordt 'gegrepen'. Zomaar langer wilt kijken omdat je er iets bij gaat ervaren, dat zó diep is... dat het misschien wel aan iets godde lijks raakt. Kunst kijken doet iets met je geest. Voorzitter Judith Loontjes van de Kunstroute Middelburg ver telt: ,,Mensen die naar de kunst route komen, ervaren kunst tot zich nemen wel als openbaring." Nou, als dat niet religieus klinkt zaterdag 6 juni 2020 Route biedt voor elk wat wils Kunst- en Cultuurroute Middel burg: morgen, circa 35 locaties. Middelburg Werk van Caroline van der Vegt bij 'Ruimte voor kunst'. M In het atelier van Juul Korte kaas. FOTO'S NICO OUT Nico Out José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38