Corona kost gemeenten miljoenen Dure lening maakt uitkoop eigenaren van bungalows op Marina Beach mogelijk 4 Hoe compensatie over de gemeenten verdeeld wordt, is nog onduidelijk Sjjfc p De gemeente Middelburg heeft een gedetailleerd overzicht gepubli ceerd van de stand op 19 mei. Mid delburg was toen al bijna 2 miljoen euro kwijt aan de coronacrisis. De grootste aderlating is minder in komsten door parkeergeld en -boe tes, zo blijkt uit een brief aan de ge- meenteraad. Dat gaat om een to taalbedrag van 650.000 euro. Toeristenbelasting Verder brengt de toeristenbelasting 450.000 euro minder op dan voor zien. De gemeente is inmiddels 198.000 euro meer kwijt aan extra bijstandsuitkeringen en er wordt rekening gehouden met 144.000 euro tekort op het werkleerbedrijf. Het niet doorgaan van de kermis kost de gemeente netto 65.000 euro en het feit dat er drie maanden geen precariorecht voor de terrassen be taald hoefde te worden kostte Mid delburg 70.000 euro aan opbreng sten. Het thuiswerken door ambte naren bracht 57.000 euro aan extra kosten met zich mee. En dan zijn er nog tal van andere kleinere tegen vallers door de coronacrisis. Verder is de gemeente coulant met het ver strekken van uitstel van betaling Het grootste probleem voor Middelburg is het sociaal domein van gemeentelijke heffingen en de huur van accommodaties. Wethouder Johan Aalberts (CDA, financiën): ,,Het grootste probleem voor Middelburg is het sociaal domein. ,,We stonden er fi nancieel niet goed voor en door die coronaperikelen krijg je nog een zetje extra." De gemeente Terneuzen ver wacht dit jaar 1,8 miljoen euro min der inkomsten te hebben. Terneu- zen kan dit opvangen, maar gezien alle onzekerheden wordt zuinig omgegaan met de budgetten. Uit gaven die niet strikt noodzakelijk zijn worden uitgesteld. Alle gemeenten houden uiter aard rekening met (forse) financiële tegenslag en bewaren de bonnetjes zorgvuldig zodat ze straks de extra uitgaven en misgelopen inkomsten kunnen aantonen als het Rijk de compensatiegelden gaat uitkeren. Tot nu toe is Middelburg de enige Zeeuwse gemeente die de tegenval lers gedetailleerd openbaar heeft gemaakt. Andere gemeenten zijn nog druk aan het rekenen. Zo komt Sluis, als kust- en grensgemeente dubbel getroffen door de toeristi sche lockdown en het sluiten van de Belgische grens, eind deze maand met een eerste overzicht. Goes houdt de raad op de hoogte, maar doet dat vertrouwelijk. Het kabinet heeft gemeenten toegezegd dat de gemeenten ge compenseerd worden, maar hoe het geld precies over de gemeenten verdeeld gaat worden is onzeker. Net als het bedrag dat de coronacri sis de gemeenten uiteindelijk gaat kosten. Dit blijkt uit een hypotheekakte die vorige week vrijdag bij het Ka daster is aangemeld en begin deze week is ingeschreven. Braakmanei land Projectontwikkeling is de le ning aangegaan bij het bedrijf Snel Geld BV in Amersfoort. Dat is ge specialiseerd in, de naam zegt het al, het snel verstrekken van geld aan zakelijke investeerders, sneller dan banken dat kunnen of willen doen. Braakmaneiland Projectontwikke ling heeft de geleende zes miljoen euro niet zelf gehouden, maar op haar beurt verstrekt aan Oostap- pen, de huidig eigenaar van Marina Beach. Dit stelt Oostappen in staat bungaloweigenaren op het park uit te betalen voor hun woning, die zij eind vorig jaar noodgedwongen hebben verkocht aan het recreatie- bedrijf. Dat kon niet anders, omdat de woningen op erfpachtgrond staan en Oostappen het aflopende erfpachtrecht niet wilde verlengen. Oostappen had de bungaloweige naren met wie een overeenkomst is gesloten, eind vorig jaar of in elk geval begin dit jaar al moeten ver goeden. Dat gebeurde evenwel niet. Oostappen verkocht Marina Beach 5 december 2019 aan Braak maneiland Projectontwikkeling a 61,28 miljoen euro. Een deel van dit geld zou gebruikt worden voor het uitkopen van de bungaloweigena ren, maar Braakmaneiland Project ontwikkeling kwam niet over de brug. Gevolg: bungaloweigenaren vm- i! 1 konden naar hun centen fluiten. Een aantal van hen pikte dit on langs niet langer en dreigde met ju ridische stappen tegen Oostappen. Dat heeft geholpen, want daaruit is voortgevloeid dat Braakmaneiland Projectontwikkeling de lening bij Snel Geld is aangegaan. Hiermee kan Oostappen aan de verplichtin gen tegenover de bungaloweigena ren voldoen en is een rechtszaak af gewend. Rente De prijs is wel hoog. Snel Geld vraagt een rente van elf procent, wat bij de lening van zes miljoen euro neerkomt op 660.000 euro op jaarbasis. Om zijn belang zeker te stellen heeft Snel Geld het recht van eerste hypotheek gevestigd op Marina Beach en/of zwemparadijs Wat de toekomst van Marina Beach verder is, blijft ongewis Schelderado in Terneuzen. Schel- dorado is eveneens eigendom van Oostappen. Het recht van eerste hypotheek betekent dat Snel Geld vooraan in de rij schuldeisers staat, als het financieel fout gaat met het vakantiepark. Betaling van de ruim dertig bun- galoweigenaren zal de komende weken plaatsvinden, laat de be trokken notaris desgevraagd we ten. Oostappen heeft, aldus de no taris, aangegeven dat de gelden be schikbaar zijn en dat de dossiers af gewikkeld kunnen worden. Toekomst Wat de toekomst van Marina Be ach verder is, blijft ongewis. Braak maneiland Projectontwikkeling bracht vorige week zaterdag een persbericht naar buiten. Het be drijf gaf daarin aan dat directrice Catharina van Alten-Dieleman 'het startsein' had gegeven voor de ontwikkeling van recreatiegebied De Braakman tot 'de sportiefste toeristische hotspot in Zeeuws- Vlaanderen'. Met investeerders wordt gesproken, meldde woord voerder Henk Siersema. Hij ver wachtte in de loop van dit jaar meer duidelijkheid. Jos Mennen, directeur beheer en ontwikkeling bij Oostappen, wil niet ingaan op de lening die bij Snel Geld is afgesloten. Een deel van de verkoop van het vakantie park is inmiddels volgens hem uit gevoerd en 'er wordt gewerkt aan de afwikkeling van de transactie'. Dit kan, geeft Mennen aan, over een maand zijn, maar 'in elk geval voor het einde van het jaar'. ,,Wij hebben er alle vertrouwen in dat we hier goed in zullen slagen." zaterdag 6 juni 2020 GO De rekening van de coronacrisis loopt voor de Zeeuwse gemeen ten op tot in de miljoenen. Hoe veel precies kan nog niemand zeggen, maar er begint helder heid te komen hoeveel de toeris tische lockdown gekost heeft aan misgelopen inkomsten. Theo Giele Middelburg -Johan Aalberts, wethouder Bungaloweigenaren op vakan tiepark Marina Beach bij Hoek kunnen eindelijk uitbetaald wor den, omdat beoogd koper van het park, Braakmaneiland Pro jectontwikkeling, een lening heeft afgesloten van zes miljoen euro tegen een rente van elf procent. Harmen van der Werf Hoek Bungalow op lommerrijk vakantiepark Marina Beach bij Hoek. FOTO HARMEN VAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32