'Goh, wat spreek jij goed Nederlands' Burgemeesters ziek van Belgische moves ZEELAND 3 Ik begrijp helemaal niks meer van het Belgische coronabeleid ,en worden in l(NedeHandbf'ndni'rirninatie gf levensovertuiging' politieke SeOcht Cf op welke grond dan ook, is niet toegestaan. met racisme. ,,Het gaat niet altijd om openlijke discriminatie, soms is het heel subtiel en heb je het nau welijks door. Maar het is er wel." Nu de actie zo goed als rond is, gaan Delgado en Duijndam de de monstratie aankondigen op social media. Net als in andere steden is de pro testactie het gevolg van de dood van de Amerikaan George Floyd, die onder de knie van een politieman door verstikking om het leven kwam. Hij stierf bijna 7.000 kilome ter hier vandaan. Toch is de dood van de Amerikaan Ge orge Floyd ook in Zeeland geen ver-van-mijn-bed show. Ook hier neemt ra cisme toe, blijkt uit recent on derzoek. In Zeeland ging het vorig jaar nog om 300 meldin gen. ,,Nog regelmatig krijg ik te horen: ga terug naar je ei gen land. Waar moet ik dan heen? Ik kom hier vandaan", zegt Angelique Duijndam, medeorganisator van de de monstratie Black Lives Mat ter, maandag in Middelburg. Te vaak nog maakt ze het mee. Dat mensen haar met een schuin oog aankijken. Of ze hoort verhalen van familie of vrienden die iets hebben meegemaakt. Anders worden behandeld dan wanneer je blank bent. En dat gaat lang niet altijd om openlijke dis criminatie, zegt Duijndam. ,,Soms is het heel subtiel en heb je het nauwelijks door. We zijn het bijna normaal gaan vinden." ,,Laatst ging mijn zusje met haar zoontje naar een twee dehands fiets kijken. Zegt die verkoper: wat praat jij goed Nederlands. Waarop haar zoontje aan zijn moeder vraagt waarom die man dat zegt. Het is misschien een goed bedoelde opmerking, maar het komt erg kwetsend over. Want waarom zou ze niet goed Nederlands praten? Omdat ze een kleurtje heeft? Ze is hier geboren." Het aantal meldingen van dis criminatie neemt de laatste jaren toe, blijkt uit de racis- memonitor Zeeland-West Brabant. Alleen in Zeeland gaat het om een slordige 300 meldingen per jaar. In werke lijkheid zijn dat er veel meer. Discriminatie op grond van huidskleur of herkomst zien we in Zeeland het meest, blijkt uit het onderzoek. Dat zien ze ook bij University College Roosevelt (UCR), waar Sara Miellet onderzoek doet naar discriminatie. „Vluchtelingen, maar ook onze UCR-studenten lopen hier tegenaan. Dat ze op basis van huidskleur worden ge weigerd in een club. Dat als je Ahmed heet je op Tinder naar links wordt geswiped. Die signalen mogen we niet nege ren.'' Eén van de sprekers die dag is Josephine Scholte de Jong (foto), die tot eind vorig jaar in Middelburg woonde. Tij dens haar middelbare school periode is de inmiddels 18-ja- rige regelmatig gepest van wege haar huidskleur. Scholte de Jong wil tijdens de demonstratie mensen wakker schudden en laten zien dat discriminatie dieper gewor teld zit dan we vaak denken. Vorig weekend werden de drie Zeeuws-Vlaamse burgemeesters overrompeld door het plotselinge besluit dat Belgen weer op familie bezoek mochten en winkelen over de grens. Sindsdien is het er niet duidelijker op geworden, want geldt familiebezoek voor beide zij den van de grens? Mogen Zeeuws- Vlamingen nu ook in België tanken of boodschappen doen? Burgemeester Mulder van Hulst schreef samen met zijn Zeeuws- Vlaamse en Belgische collega's een brief naar Pieter De Crem, de fede raal minister voor Binnenlandse Zaken in België. De brief kreeg steun van commissaris van de Ko ning Han Polman. Reactie kwam er niet en Mulder vindt dat 'erg be zwaarlijk.' Tot 15 juni zijn nog steeds niet- essentiële reizen over de grens niet toegestaan. België omschrijft in de nieuwste richtlijnen over grensver keer de volgende verplaatsingen als essentieel: Professionele reizen, co-ouder schapsregelingen, een familielid in een buurland bezoeken, hulp bie- den aan een kwetsbaar persoon die in het buitenland woont, een be grafenis binnen de familie, iemand binnen je gezin ophalen op een luchthaven, dieren over de grens verzorgen en winkelen in een buurland. ,,Niet alleen de burgers snappen het niet, ook voor bestuurders en handhavers is het niet meer uit te leggen", burgemeester Jan Lonink van Terneuzen geeft grif toe dat ook hij niet meer weet wat nu wel en niet mag. ,,Vorige week vrijdag belde minister Grapperhaus om te zeggen dat België bezoek aan fami lie weer toestond, kort daarna mochten noodzakelijke bood schappen ook weer ineens. Wij bel den naar Zelzate of zij dat ook wis ten. Nee, dat moesten ze via onze veiligheidsregio vernemen." Volgens Lonink worstelen zijn Vlaamse collega's al evenzeer met de onduidelijkheden. ,,Brent Meu- leman, de burgemeester van Zel- zate zegt het ook niet te begrijpen. Hij zet daarom de politie niet meer in om te controleren." Tot Pinksteren was 8 juni de da- tum dat de grenzen weer opengin gen. Nu is dat verschoven naar 15 juni. Burgemeester Lonink durft er niet op te rekenen. ,,De Belgen heb ben ons steeds weten te verrassen." Het verandert per dag ,,Ik begrijp er helemaal niks van en per dag verandert het ook", burge meester Marga Vermue van Sluis deelt de kritiek van haar twee colle ga's. ,,Ik kreeg net een appje dat er nu weer controles zijn in Knokke, terwijl in andere gemeente niet ge controleerd wordt. Het probleem speelt op federaal niveau. Onze col lega's over de grens weten ook niet meer wat wel en niet mag. Best zou het zijn als de grenzen gewoon opengaan. Zoveel verschil is er nu ook niet tussen de landen." honderden demonstranten, zoals elders in het land, ,,Als er 50 man op af komt is het veel", zegt Ange lique Duijndam. „Middel burg is geen Randstad." In overleg met de Veiligheids regio (VRZ) is gisteren een maximum ingesteld van 500 demonstranten. Op die manier kan zon der problemen de 1,5 metermaatre gel gehanteerd worden. Er komen maandag di verse sprekers naar het Abdijplein, onder wie Jo sephine Scholte de Jong, die ingaan op discrimina tie in Zeeland. Ook Ange lique Duijndam, van Suri naamse afkomst, deelt die middag tussen 17.00 en 18.00 uur haar verhaal. Nog wekelijks heeft ze te maken zaterdag 6 juni 2020 ook als je denkt van niet Timo van de Kasteele Middelburg ,,Het is van de zotte", volgens burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst. De Zeeuws-Vlaamse burgemeesters zijn de onduide lijke situatie over het grensver keer meer dan beu. Ze uiten ste vige kritiek op de Belgische fe derale overheid. Sophie Stockman Hulst -Marga Vermue, burgemeester Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31