Blessuregolf tart Bundesliga: Het is voor sporters steeds meer gemeengoed 20 ZEELAND Steeds meer voetballers uit ons land staan krachtig op tegen racisme, zoals veel Amerikaanse sporters dat al langer doen, niet zelden met grote impact. Wat zegt dat over deze generatie voetballers? Column @sjoerdmossou S JOERD MOSSOU Bij de clubs uit de eredivisie zijn opgeteld inmiddels ruim 114.000 seizoenkaarten verkocht. Dat is ongeveer de helft van het totaal van vorig jaar, terwijl de competitie pas op zijn vroegst over drie maanden begint. Veel gekker is nog: mocht die eredivisie in sep tember eindelijk weer van start gaan, is de kans groot dat er helemaal geen publiek in de stadions mag. Vele tienduizenden mensen hebben voor en kele honderden euro's een kaartje gekocht voor een evenement waar ze waarschijnlijk helemaal niet naartoe mogen, of slechts ten dele. Is dat raar? Nou, best wel. Mijn vrienden en ik kochten zelfs een zoge noemde 'gouden seizoenkaart', samen met nog duizenden anderen, waarbij je er nu al mee ak koord gaat dat je sowieso géén vergoeding krijgt, hoeveel pandemieën ons ook gaan treffen in de ko mende tijd. In het slechtste geval zien we komend seizoen niet één wedstrijd op de tribune, maar we krijgen geloof ik wel wat korting op een petje in de fanshop, dat is natuurlijk al prachtig genoeg. In het slechtste geval zien we niet één wedstrijd op de tribune, maar we krijgen wel wat korting op een petje zou het ook knettergek kunnen noemen, maar wat het ook is: het vormt het definitieve bewijs dat voetbalsup porters geen klanten zijn, en voetbalclubs geen normale bedrij ven. Het laat zien dat voetbal niet zoiets is als entertainment of vermaak, dat het zelfs allang geen 'sport' meer is in de letterlijke zin van het woord. Voetbal is een mix van heel veel dingen, een sociaal bindmiddel dat de ratio overstijgt, een wonderlijk cultureel fenomeen dat je het ene mo ment verfoeit, en het volgende moment tot tranen toe beroert. Voor iets dat tamelijk onbelangrijk is, is voetbal voor heel veel mensen enorm belangrijk. Er valt ook wat te leren van het getal: 114.000 and counting. Vermoedelijk is nooit duidelijker bewe zen dat voetbalclubs drijven op hun achterban, op de mensen die de club als een deel van hun identi teit zijn gaan beschouwen. Dat vraagt ook een definitief andere manier van denken; onze profclubs worden in het coronajaar 2020 letterlijk gered door hun supporters. Als al die mensen hun seizoenkaart niet nu al hadden verlengd, en betaald, dan was een aanzienlijk deel van de clubs allang verzopen. Die clubs erkennen dat ook ruiterlijk, ze verdrin ken haast in dankbaarheid en nederigheid, met al die kreten en filmpjes op sociale media. Maar laat het ook een les zijn richting de nabije toekomst. Die rare trend van besloten trainingen alleen al. Die uitvakken in Nederlandse stadions, vermomd als dierenkooien. Die verplichte combiregelingen, of de wedstrijden zonder uitpubliek. De achte loosheid en desinteresse van sommige voetballers richting hun fans. De soms onmetelijke afstand tussen bestuurders en supporters. De moeite die je moet doen om een voetballer bij een amateurclub te krijgen tegenwoordig, of in een schoolklas, zo genaamd omdat het allemaal 'professioneler' is ge worden. Als corona iets leert, dan is het dat voetbal terug moet naar waar het vandaan komt. Naar de men sen. Weening vindt plek bij Trek Ajax bindt Van der Gaag lang In het tiendelige heldenepos The Last Dance op Netflix zit ook - sub tiel - een harde noot verstopt. Michael Jordan, de beste basketbal ler ooit, nam tijdens zijn sportcar- rière vrijwel nooit een politiek of maatschappelijk standpunt in. Het is hem in Amerika vaak ver weten. Toen de donkere democraat Harvey Gantt nadrukkelijk om zijn steun vroeg in de race om het sena torschap in Jordans home state North Carolina, gaf de wereldster in 1990 niet thuis. Republicans buy sneakers too", zou Jordan hebben ge zegd, een quote die berucht en be roemd zou worden. Pas jaren na zijn carrière zou Jor dan zich alsnog hardmaken voor de zwarte Amerikaanse gemeenschap. Eerst door Barack Obama te steu nen in zijn race om het president schap, en later door zich krachtig achter de Black Live Matters-bewe- ging te scharen, in 2016. ,,Ik kan niet langer stil blijven'', zei Jordan toen, zich scharend achter de reeks van Amerikaanse atleten die in opstand kwam tegen politiegeweld. Het is steeds meer gemeengoed geworden om je wél uit te spreken, ook tijdens je carrière, ongeacht de status van de sporter. Deze week stond Memphis Depay op de Dam in Amsterdam, en twee dagen later bij de Erasmusbrug in Rotterdam. PSV-captain Denzel Dumfries was er ook. ,,Hier staat een trotse zwarte man'', schreef Dumfries op Insta- gram. ,,Een man die racistische be ledigingen over zich heen kreeg, tot op de dag van vandaag.'' Spelers zoals Jeremiah St. Juste en Eloy Room spraken zich duidelijk uit in interviews. In Engeland wa ren Georginio Wijnaldum en Virgil van Dijk de initiatiefnemers van een krachtig statement op het veld van Anfield. De twee Nederlanders maakten zich in de kleedkamer van Liverpool hard voor een symboli sche knieling aan de rand van de middencirkel, uit protest tegen de dood van George Floyd in Minnea polis, en tegen woekerend racisme in het algemeen. Alle 29 spelers van Liverpool deden mee. Het is bepaald geen nieuwe ont wikkeling. Toen Nederland in no vember vorig jaar werd opgeschrikt door racistische spreekkoren aan het adres van Excelsior-speler Ah mad Mendes Moreira in Den Bosch, sprak het Nederlands elftal zich ook al luid uit, in woord en gebaar. Wijnaldum Op sociale media schaarde zo'n beetje het hele Nederlandse voetbal zich achter de strijd tegen racisme, met foto's en statements, maar het thema kreeg pas echt lading toen Wijnaldum het woord nam in Zeist. Vurig sprak de middenvelder vanuit zijn hart, plechtig belovend dat Oranje onmiddellijk van het veld zou stappen - bij welke vorm van racisme ook. ,,Wat kun je doen'', zei Wijnal- dum. ,,Het is een maatschappelijk probleem, maar er moet keihard te gen worden opgetreden. Ik ga het niet accepteren. Nooit.'' Wijnaldum kreeg niets dan lof. Destijds was de aanleiding nog spe cifiek voetbalgerelateerd, volgend op spreekkoren in het stadion van FC Den Bosch. Sinds deze week hebben de protesten een mondiaal en universeel karakter, volgend op de dood van Floyd, gestorven na een gewelddadige arrestatie door vier politiemannen. Ook nu neemt vrijwel iedere Ne derlandse topvoetballer stelling, zoals sportsterren uit de hele we reld dat doen. Sociale media blijken een krachtig middel, sporters zijn hun eigen mediabedrijfjes gewor den, waarin razendsnel een stand punt of gevoel kan worden gedeeld. De meeste topvoetballers doen dat zelden, ze blijven vaak diploma tiek in het midden, veilig tussen de ,,Ik heb mijn blessuretelraam al klaarstaan'', zei hij op 14 mei in deze krant. En Raymond Verheijen klonk niet eens cynisch. Eerder be rustend. De inspanningsfysioloog zag wat iedereen kon zien: na twee maanden zonder wedstrijden en met amper een handvol groepstrai ningen in de benen gingen de profs in de Duitse Bundesliga ineens weer 'los'. Van hun 82 nog te spelen duels is nu bijna de helft voltooid. En die blessureteller? Die slaat flink in het rood. We kunnen het zelf prima bijhouden, bijvoorbeeld via het blog van dr. Joel Mason, bewegings wetenschapper aan de Friedrich- Schiller-Universiteit van Jena. Hij rapport wekelijks over de fysieke prestaties en blessureontwikkelin gen in de 'Bundesliga-post corona'. Voordat de competitie werd stilge legd waren er gemiddeld 0.27 bles sures per wedstrijd. In het eerste weekeinde nS corona was het met een bingo: een blessureratio van 0.87. Dus meer dan driemaal zoveel. Ook de speeldagen erna is er tel- Posthav^ zaterdag 6 juni 2020 GO Loya ite Loyaliteit, heet dat, populair gezegd. Je WIELRENNEN Pieter Wee ning zal, wan neer het sei zoen wordt hervat, uitko men voor Trek-Segaf- redo. Het Amerikaanse team maakte gisteren de komst van de Fries bekend. Weening (39), winnaar van een Tour etappe in 2005, had geen werkge ver meer nadat Room pot eind vorig jaar stopte. VOETBAL Mitchell van der Gaag blijft langer trainer van Jong Ajax. De Amsterdamse club heeft overeenstem ming bereikt met de 48-ja- rige coach over een nieuw con tract dat loopt tot de zomer van 2023. De oude verbin tenis met Van der Gaag liep tot en met juni 2021. Stil blijven is Sjoerd Mossou Rotterdam o 0) Aanvaller Erling Haaland van Borussia Dortmund is gebles seerd geraakt tegen Schalke 04. FOTO REUTERS De herstart van de Bundesliga is dit weekeinde halverwege. Pro blemen door corona zijn er niet. Maar er speelt wel iets anders. Er zijn meer dan drie keer zoveel blessures in de postcoronatijd dan ervoor. Maarten Wijffels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20