Tekort aan verpleegkundigen: 'Het is 2020, geef ze flexibiliteit' ECONOMIE 19 Hema zit financieel in zwaar weer De overheid moet niet zomaar de portemonnee trekken om de Hema van de ondergang te redden. Dat stellen PvdA en D66. Steun van het Rijk mag van hen alleen als aandeelhouders meebetalen. Meerdere bronnen bevestigden te genover het Financieele Dagblad dat het ministerie van Economische Zaken (EZ) enkele weken geleden zakenbank Lazard heeft ingehuurd om te onderzoeken welke rol het kan spelen bij de redding van het door schulden overladen winkelbe drijf, bijvoorbeeld in de vorm van garanties op leningen. Den Haag zou de situatie rond de Hema al maanden scherp in de ga ten houden omdat het een grote werkgever is. Hema heeft in Neder land 9500 mensen in dienst en telt 550 filialen verspreid door het land. Door de coronacrisis daalde de om zet en is de toch al wankele financi ële positie verergerd. Vorige week werd bekend dat een deel van de schuldeisers - voornamelijk profes sionele beleggers - eigenaar wil worden van het bedrijf. In ruil daar voor zijn ze bereid 300 miljoen aan schulden weg te strepen. Hema be vestigt dat er onderhandelingen worden gevoerd over de aanpak van de schuldenlast. Het bedrijf en de schuldeisers willen voor 15 juni een oplossing hebben. Op die dag moet eigenaar Marcel Boekhoorn een achtergestelde lening van 50 mil joen aflossen. Bij een akkoord over de herstructurering van de schul den kan deze lening worden weg gestreept. Als er geen oplossing ligt en Boekhoorn in gebreke blijft, kunnen de banken hun kredieten opeisen en zullen leveranciers te rughoudend zijn om op krediet spullen te leveren. D66-Kamerlid Kees Ver hoeven stelt dat voor zijn partij het redden van banen vooropstaat, niet het redden van miljardairs en aandeel houders. ,,Hoe komt het dat het zo slecht gaat met de Hema? Er komen elke dag veel mensen, het bedrijf is herkenbaar en heeft abso luut potentie, dat is de dis cussie niet. Het geld dat door de schuldenlast het bedrijf uitgaat, speelt wel een rol. Ik sluit niet uit dat aandeelhouders hun verlies moeten nemen.'' PvdA'er Henk Nijboer vreest dat de Hema-werknemers 'de dupe worden van het gedrag van aasgie ren.' ,,We willen graag dat de Hema behouden blijft, maar alleen steun verlenen als aandeelhouders die zo profiteerden het grootste deel van de rekening betalen.'' Bij het CDA vinden ze het niet meer dan normaal dat het kabinet onderzoek doet hoe Hema ervoor staat. ,,Het kabinet heeft verschil lende steunmaatregelen getroffen om zoveel mogelijk banen te be houden. Het gaat daarbij wel om bedrijven die in de kern gezond zijn. Met een schuld van 750 mil joen lijkt het ons redelijk dat de Hema wordt doorgelicht'', aldus Mustafa Amhaouch (CDA). De VVD, de partij van minister Wiebes van Economische Zaken, wil niet reageren op 'mogelijke' steun. ,,Eerst de feiten afwachten.'' Een woordvoerder van het ministe rie van EZ laat weten vanwege de bedrijfsvertrouwelijkheid geen mededelingen te doen over indivi duele bedrijven. Strop Vakbond FNV wil dat er een einde komt aan de huidige financiële con structie bij Hema. ,,We hebben het over een winkelbedrijf waar de om zet goed is, maar de schuldenlast al jaren een strop om de nek is. We moeten af van het systeem van ge garandeerde rente waardoor Hema als een geldautomaat fungeert voor geldverstrekkers. Hierdoor blijft er onder de streep niks over voor de duizenden werknemers. Sterker, het bedrijf wordt gesloopt'', aldus Daniëlle Wiek van FNV Handel. Vorig jaar sloot de Hema een cao af met collega-vakbond CNV. De FNV weigerde het akkoord te teke nen omdat nieuwe medewerkers voor hetzelfde werk tot 25 procent minder loon krijgen dan de men sen die al in dienst zijn. Wiek zou het een perverse prik kel vinden als de staat meehelpt het bedrijf overeind te houden, zonder dat de schuldenlast wordt aange pakt. ,,Wij pleiten voor een tussen stap: laat de overheid aandeelhou der worden bij Hema en zorg er voor dat de gegarandeerde rentes worden stopgezet. Alleen zo kan de winkelketen weer gezond worden en betere arbeidsvoorwaarden scheppen.'' De afgelopen jaren zette Happy Nurse zich in om het tekort aan ver pleegkundigen aan te pakken. Bij het uitzendbureau krijgen ver pleegkundigen de kans om zelf te bepalen waar en wanneer ze wer ken en of ze dat in loondienst doen of als zzp'er, iets wat in trek is bij verpleegkundigen. In Nederland groeide het aantal verpleegkundigen vorig jaar met 50.000. Maar dat is volgens Rutten een druppel op een gloeiende plaat. ,,Met kunst- en vliegwerk is veel ge lukt in het terugbrengen van de te korten. Er zijn de afgelopen jaren meer zelfstandigen in de zorg geko men en werknemers stelden zich flexibeler op. Maar de vergrijzing kun je niet tegengaan, daar zit de grootste uitdaging'', zegt Rutten. Verpleegkundigen van nu willen meer vrijheid. ,,Als je ze niet hun eigen uren laat indelen, dan zullen ze niet zo snel voor het vak kiezen. Het is gek dat men dat van bovenaf wil bepalen, het is 2020.'' Rutten vindt dat de overheid hierin steken laat vallen. ,,Minister De Jonge van Volksgezondheid De vergrijzing kun je niet tegengaan daar zit de grootste uitdaging roept dat er minder zpp'ers in de zorg mogen worden inge huurd omdat de zorg an ders te duur wordt. Dat vind ik kort door de bocht.'' De coronacrisis heeft Rutten met een onverwacht na deel van zzp'end zorgpersoneel ge confronteerd: flexverpleegkundi- gen mochten vanwege het besmet tingsgevaar maar voor één zorgin stelling tegelijk werken. ,,De markt is plotseling heel anders. Alle verzorgenden en verpleegkundigen die via ons aan het werk zijn, konden ineens niet meer zelf hun uren bepalen.'' Zorginstellingen probeerden flex- werkers te clai men, terwijl uit zendkrachten het werken op meerdere plek ken vaak juist waarderen. ,,Ze kiezen niet voor niets voor een flexibel dienstverband. Maar ieder een paste zich aan en ging ervoor.'' Passie Het zal vooral aan de sector zelf zijn om het personeelstekort op te los sen, stelt ze. ,,Ik wil de overheid hier niet voor nodig hebben. Wij zijn goed in recruitment en goed werk geverschap en de zorgmedewerkers hebben de passie. Samen komen we er wel uit.'' Of een hoger salaris misschien zou kunnen helpen? ,,Ie- dereen wil natuurlijk meer verdie nen. Maar dat is bijna nooit de pri maire drijfveer van zorgpersoneel. Ze doen het werk omdat ze gepas sioneerd zijn over het vak. Alleen daarom al moeten we goed voor ze zorgen.'' zaterdag 6 juni 2020 GO 'Overheid moet niet blind banen redden' Sanne Schelfaut Laurens Kok Amsterdam De Hema heeft 9500 mensen in dienst in Nederland. Ondanks corona weten klan ten de Hema nog wel te vinden. FOTO ERNESTA VERBURG Het tekort aan verpleegkundi gen is door de coronacrisis al leen maar groter en nijpender geworden. Enrike Rutten, direc teur van uitzendbureau Happy Nurse, pleit voor meer autono mie en flexibiliteit om het vak aantrekkelijker te maken. Sanne Wolters Rotterdam - Enrike Rutten, HappyNurse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19