Beroofde vogelaar kan weer op pad dankzij steunactie f 7 4T 2,<, mïH ZWIN NATUUR PARK JONGE VOGELS WORDEN GERINGD De internationale luchthaven voor vogels. Zo wordt het Zwin Natuur Park, naast een voormalig vliegveld, in Knokke- Heist ook genoemd. Het is populair bij ooievaars, waarvan dertien jongen gisteren geringd zijn voor wetenschappelijk onderzoek. ,,Dat is altijd een stressmoment." De jonge ooievaars kre gen een klein ringetje om een poot. Daar mee kan het Konink lijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen de vogeltrek volgen. Dat zit zo: de ring heeft een uniek nummer. Met een verrekijker of telescoop kun nen vogelaars de ooievaars identi ficeren. Die waarneming melden ze aan het Zwin Natuurpark. ,,We kunnen zo goed volgen waar ze heen vliegen", zei directeur Ina De Wasch. Eén ooievaar vloog hele maal tot in Algerije. ,,Toch zien we dat de ooievaars steeds minder ver vliegen; ze trekken nauwelijks meer over de Sahara, wat heel nor maal was." Gisteren kregen de jongste ooi evaars hun ring. Met een hoog werker werden ze uit hun nest ge haald. Moeder ooievaar steeg op voor een ronde. Eenmaal beneden klikte wetenschappelijk deskun dige Wouter Faveyts de ring om het pootje. Hij mat ook de kop- snavellengte. ,,Dat geeft een indi catie van de leeftijd. 143 millime ter, deze is ongeveer vijf weken M' «a®;' t - - mtJÊL£SÊSaaM oud." Vervolgens woog hij het beestje in een juten zak. ,,2,2 kilo. Dat is een normaal gewicht. De eerste weken investeren ze in hun lichaam. In het tweede gedeelte van hun nestperiode komt de ver- engroei. DSt maakt de ooievaar zo indrukwekkend, want qua li chaam lijken ze op kippen." De jongen verroerden zich tij dens het ringen niet. Ze leken het te ondergaan, alsof het ze niets in- teresseerde. Schijn bedriegt. ,,Ze houden zich stil, vergelijkbaar met dieren die doen alsof ze dood zijn, om jagende vijanden voor de gek te houden. Voor de jongen is rin gen een stressmoment." Vogels zijn dat gewend, aldus Faveyts. ,,Hun leven is een aaneenschake ling van stress. Vanwege het weer, de zoektocht naar voedsel. Ooi evaars verlaten na negen, tien we ken het nest en moeten plots zelf standig eten vinden. En als ze net hebben leren vliegen, moeten ze direct duizenden kilometers ver. Het ringen is voor hen 'just another day of stress'." Oudste kolonie Het Zwin herbergt de oudste ooi evaarskolonie van het land. Sinds 1979 vliegen ze al rond. ,,Dit jaar hebben we veertien broedparen en acht met jongen. In Knokke zijn twaalf paren, in Damme veer tien. Dat is een record", zei De Wasch. Normaal worden ook de kolonies rond Retranchement ge teld, maar dat gaat nu niet, door corona. Wat nog beter werkt dan ringen, is zenderen. Binnenkort krijgen vijf ooievaars een zendertje. Fa- De veren maken de ooievaar zo indrukwekkend, want qua lichaam lijken ze op kippen veyts: ,,Zo kunnen we ze op elk moment volgen. Vorig jaar hebben we drie vogels gezenderd. Ze zijn samen gebleven tot Noord-Spanje. Dat is uniek, want ooievaars blij ven, in tegenstelling tot ganzen en kraanvogels, niet veel samen. Daarna zijn ze elkaar uit het oog verloren." Ongewoon Faveyts ringde een ooievaar uit het tweede nest. Die koos een an dere tactiek dan de dood veinzen. Hij pikte Faveyts met zijn snavel. De aanval als beste verdediging? ,,Dit was erg ongewoon", bekende hij. Dat was een hele schok. Walhout is sinds najaar 2016 een enthousiast vogelaar, en zonder camera en tele scoop is hij onthand. Hij kon geluk kig de politie, die snel ter plaatse was, een gedetailleerde beschrij- ving geven van de daders. ,,Omdat ik bij het vogelspotten gewend ben op details te letten, kon ik speci fieke kenmerken vertellen. Bijvoor beeld dat één van de daders op een zwarte fiets met bruine handvatten reed." De spullen terugvinden, zit er niet in. Het lukte de politie nog die zelfde dag de verdachten op te pak ken, maar ze hadden de rugzak van Seth met al zijn spullen toen al ge dumpt in de buurt van het station. Alleen de hoes van zijn telescoop werd teruggevonden en wat schoolspullen. ,,De rest helaas niet." Tot zijn geluk zijn er geen bijzon dere foto's van vogels verloren ge gaan. ,,We hadden ze net een dag daarvoor op de computer gezet." Leden van de Vogelaarsgroep Walcheren vonden dat er iets moest gebeuren om het leed van Seth te verzachten. Want ze maken niet zo vaak mee dat iemand op zo'n jonge leeftijd al zo een enthou siaste vogelaar is. In een speciale appgroep riepen ze elkaar op ervoor te zorgen dat Seth weer voorzien kon worden van apparatuur waar mee hij op een fatsoenlijke manier vogels kan waarnemen. Onverwachts bezoek Dat lukte. Woensdag kreeg hij on verwacht bezoek van een paar vo gelaars die hem verrasten met een telescoop en geld. Hij had toen al van zijn ouders een nieuwe camera met telelens (100-400 mm) gekre gen. Trots laat hij zien waarmee hij alweer wat vogels heeft 'geschoten'. Vandaag wil hij ook weer vroeg bij de Zandvoortweg vogels te spot ten. ,,Daar zitten veel steltlopers zo als de kievit en de scholekster." Seth heeft tot nu toe alleen op Walcheren 206 verschillende soor ten vogels gezien. Onder andere een zwarte ibis. ,,Dat was najaar 2018 in Oranjezon." En onlangs in de Wilhelminapolder een steppea rend. ,,Dat is wel mijn meest bij zondere waarneming." Seth vindt het vogelen zo leuk dat hij hoopt het ooit als beroep uit te kunnen oefenen. ,,Ik wil later bij Het Zeeuwse Landschap gaan wer ken om de vogelstand bij te hou den." En hij vindt het leuk met an dere vogelaars te praten. ,,Daar leer ik veel van. Zo weet ik steeds meer van vogels." Hij hoopt dat hij ooit nog eens de vale gier te zien krijgt. ,,Dat lijkt mij mooi. Die is in Neder land heel soms te zien." zaterdag 6 juni 2020 VL 'Het leven van ooievaars zit vol stress' Bob Maes Knokke-Heist 8 ffg ""ïSü- Wouter Faveyts ringt een van de jonge ooievaars en meet daarna de kop en weegt de vogel. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE -Wouter Faveyts De 11-jarige Seth Walhout uit Middelburg kan weer op vogel jacht met zijn telescoop en ca mera. Enige tijd kon dat niet, omdat de jongen 23 mei werd beroofd terwijl hij over de Wal- cherseweg richting zijn favo riete observatieplek reed. Twee tieners hadden het voorzien op zijn spullen. ,,Ze reden mij klem met hun fietsen en pakten mijn rugzak af." Emile Calon Middelburg Seth Walhout (11): „Omdat ik bij het vogelspotten gewend ben op details te letten, kon ik de po litie veel specifieke kenmerken vertellen." foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 136