II Kerk Graauw wordt leeggehaald Ruim 100 aanvragen voor bijdrage in extra reiskosten II 6 Marina Govaert: Coronatijd aangrijpen om fietspaden te verbeteren Al een kwart eeuw is ze actief voor de Fietsersbond in Zeeuws-Vlaan- deren. Zoals het een goed actievoer ster betaamt, laat Marina Govaert zich niet gemakkelijk ondersneeu wen. Ze gaat ervoor, bestookt des noods officiële instanties als ge meenten, waterschap en provincie met brieven en mails. ,,Ik heb helaas wel eens het idee te vechten tegen de bierkaai." Marina is er niet minder strijd vaardig om, zeker in deze corona- tijd, waarin ze berichten voorbij ziet komen over hoe Europese ste den als Brussel en Milaan het fiet- Ik heb helaas wel eens het idee te vechten tegen de bierkaai sen willen promoten. ,,Van hoofd wegen worden fietsstraten ge maakt." De Westdorpse beseft dat dit in een landelijk gebied als Zeeuws- Vlaanderen niet per se hoeft. ,,Het knelt hier en daar wel." Opeens afgesloten Als voorbeeld noemt ze het fietspad langs het Kanaal Gent-Terneuzen tussen Terneuzen en Sluiskil. Twee fietspaden liggen daar aan weerszij den van de hoofdweg, maar het pad aan de westkant is alweer bijna twee jaar geleden 'opeens' afgeslo ten door de provincie. Het zou niet veilig zijn. Het gevolg is dat fietsers in twee richtingen over het nog Sinds het sluiten van de Belgische grens op 18 maart moeten Zeeuws Vlamingen zonder vitaal beroep omrijden via de Westerscheldetun- nel om het gebied uit te komen. Met name voor inwoners van de ge meente Hulst zorgt dat voor extra kosten. Vorige week maakte de provincie bekend dat werknemers, onderne mers en mantelzorgers een tege moetkoming in de kosten kunnen krijgen. De provincie stelt daar 60.000 euro voor beschikbaar, in overleg met de gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis. De meeste van de 107 aanvragen komen tot nu toe uit de gemeente Hulst. Aanvragen kon aanvankelijk voor de periode van 18 maart tot en met 8 juni, maar er wordt rekening gehouden met de verlenging met één week: België opent op 15 juni de grenzen volle dig. De gemeente Hulst brengt alle aanvragen in kaart. Met de provin cie wordt bekeken welk bedrag er per persoon wordt vergoed. Het bisdom en de parochie Heilige Maria Sterre der Zee willen schade door vochtigheid aan het interieur voorkomen, laat een woordvoerder van het bisdom weten. ,,Er is al op geruimd in de kerk en alle spullen zijn ingepakt in dozen. Die worden deze week opgehaald door een ver huisbedrijf." Het dak is na felle stormen niet helemaal waterdicht meer en de parochie Heilige Maria Sterre der Zee beschikt niet over de financiën om de kerk volledig te laten op knappen en in stand te houden. De voormalige Maria ten Hemelopne- mingkerk aan de Dorpsstraat sloot de deuren in januari 2016 door te- Bisdom en parochie willen schade aan inventaris door vocht voorkomen ruglopend kerkbezoek. Sindsdien wacht het gebouw op een herbe stemming. Hetzelfde gold voor de kerken van Sint Jansteen, Terhole en Stoppeldijk (Vogelwaarde). Sint Jansteen en Terhole hebben in- middels een nieuwe eigenaar. Voor de kerk van Graauw wordt door het bisdom nu een volgende stap gezet. Recent is er een bid- book voor kandidaat-kopers ge maakt, waar uitgebreide informa tie over de kerk in staat. Daarmee is de kerk officieel in de verkoop. Het bisdom bekijkt of er serieuze potentiële kopers zijn voor het Rijksmonument uit 1856. De kerk is een bijzonder gebouw en volgens de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed van algemeen belang vanwege de cultuurhistori sche en architectuurhistorische waarden. Volgens de beschrijving van het monument is met name het interieur een zeldzaam voor beeld van negentiende- en vroeg- twintigste-eeuwse rijke kerkdeco- ratie en inrichting. enige pad bij het Kanaal moeten. ,,Ik begrijp nog steeds niet waarom dat éne pad dicht moest", geeft Ma rina aan. ,,In twee richtingen rijden over hetzelfde fietspad lijkt mij juist gevaarlijker, zeker 's avonds, als fietsers worden verblind door passerende auto's. Bovendien, in deze coronatijd moeten we toch zo veel mogelijk anderhalve meter af stand houden." Marina heeft erover aan de bel ge trokken bij de provincie, maar tot nu toe kreeg ze nul op het rekest. ,,Ja, er wordt gezegd 'er komt een snelfietspad tussen Terneuzen en Zelzate', dan wordt het beter. Maar wanneer gaat dit gebeuren? Ik hoor er weinig over." Knelpunten Zo signaleert de Fietsersbond-acti viste meer knelpunten. Vrachtwa genchauffeurs op weg naar bedrij venterrein Axelse Vlakte die met de verkeerde navigatie Westdorpe in- Ik hou heel veel van fietsen, daarom zet ik me in. En je weet: op den duur holt een druppel zelfs een steen uit rijden, en het ook fietsers moeilijk maken. Het gebrek aan fietskruisin- gen op de Langeweg tussen Axel en Hulst. ,,Kilometers moet je daar omrijden." Het fietspad van Axel richting Zuiddorpe dat te smal is en er slecht bij ligt, waar al vele jaren over wordt gesproken. Marina laat zich er niet door ont moedigen. ,,Ik hou heel veel van fietsen, daarom zet ik me in. En je weet: op den duur holt een druppel zelfs een steen uit." zaterdag 6 juni 2020 Fietsactiviste blijft strijdvaardig In veel Europese steden wordt de coronatijd aangegrepen om het fietsen te stimuleren en fietspaden te verbeteren. Laten wij dat in Zeeland, in Zeeuws- Vlaanderen, ook doen, roept Fietsersbond-activiste Marina Govaert uit Westdorpe op. Harmen van der Werf Westdorpe -Marina Govaert Ruim honderd Zeeuws-Vlamin gen hebben tot nu toe een be roep gedaan op een tegemoet koming in extra reiskosten. Die maakten ze de afgelopen tijd om Zeeuws-Vlaanderen uit te komen. Sophie Stockman Hulst Vanwege stormschade en vocht wordt de voormalige kerk van Graauw deze week leegge haald. De inventaris verhuist naar het bouwdepot van het bisdom Breda. Sophie Stockman Graauw Marina Govaert is al een kwart eeuw actief voor de Fietsersbond in Zeeuws-Vlaanderen. foto camile schelstraete -Marina Govaert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 135