Een run op Thoolse aardappelen? Coronasluiting blijkt nekslag De Korenbeurs 7 'Ga eerst maar bezuinigen' VIJF VRAGEN AAN DAVID HAGE VOORMALIG AZC GOES De gemeenteraad heeft daarom de begroting van twee organisaties (de GGD en SWVO) niet goedgekeurd. Deze organisaties moeten eerst eens heel kritisch kijken naar de uitgaven en werkwijze om zo geld te besparen. Hoe? De gemeenteraad had wel wat tips. 'Zorg dat je meer Stop met klakkeloos aanbieden van de maximale hulp grip krijgt op de uitgaven. Maar stop ook met klakkeloos aanbieden van de maximale hulp waar men sen wettelijk recht op hebben. Vraag wat mensen nódig hebben, dat is vaak minder. En kijk hoe lang mensen de hulp nodig hebben'. De hand wordt ook in de eigen gemeentelijke boezem gestoken. In februari heeft de raad een actieplan goedgekeurd om op de zorgkosten te bezuinigen, maar van enig effect is nog niets te zien. De gemeente raad vindt dat daar nu echt vaart Willem Adriaansens Kruiningen Na zeven jaren bleek de gedwongen sluiting door de coronamaatregelen voor de huidige exploitanten de nekslag voor het horeca-etablisse- ment. 'De afgelopen periode dat we mee gemaakt moet worden en wil eind dit jaar de eerste resultaten zien. De mogelijkheden om op de so ciale taken te bezuinigen zijn ge ring. Dat realiseert de Borselse ge meenteraad zich wel. Mensen heb ben recht op sociale voorzieningen zoals jeugdzorg voor kinderen en jongeren die in de knel komen, het vervoer naar school, de regiotaxi of de poetshulp bij iemand thuis. Daarvoor krijgt de gemeente geld vanuit Den Haag. Maar dat is niet genoeg, zegt Borsele. Leerlingenvervoer Bovendien stijgen de kosten ieder jaar; dat komt soms door onver wachte dingen. Zo heeft het faillis sement van TCR geleid tot duurder leerlingenvervoer. Volgens wet houder Marga van der Plasse zorgt de stijging van het aantal vecht- scheidingen voor extra toeloop bij de jeugdzorg. En het Rijk heeft de spelregels voor huishoudelijke zorg veranderd, waardoor er meer ge bruik van wordt gemaakt. De invloed is ook gering omdat Borsele maar een klein deel van alle sociale taken zelf uitvoert. De meeste zaken zijn ondergebracht bij samenwerkingsverbanden om dat dit gemakkelijker en efficiënter is. Zo koopt de GGD centraal de jeugdzorg in en is SWVO onder meer verantwoordelijk voor het leerlingenvervoer en de inkoop van de poetshulp. Dat betekent dat Borsele te ma ken krijgt met de standpunten van de aangesloten gemeenten. Dan geldt de regel van meerderheid van stemmen. Of Borsele dat haalt is nog uiterst onzeker. Zo niet, dan moet de gemeente alsnog betalen. dicht moesten door de coronacrisis, is te veel gebleken om te kunnen overbruggen', valt er te lezen op de Facebookpagina van het bedrijf. 'Het was een mooie tijd en wij moeten dan ook met pijn in ons hart vertellen dat wij De Koren beurs niet meer kunnen openen'. Of De Korenbeurs in zijn hui dige vorm ooit weer open gaat is dus nog de vraag. Voorlopig is er echter nog geen zicht op een nieuwe exploitant, laat een van de huidige uitbaters weten: ,,Het staat al in de verkoop, maar er is geen koper. Dus wij stoppen er gewoon mee. Misschien dat er nog iemand anders komt." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl optiek de |onge zaterdag 6 juni 2020 'Nee' tegen oplopende zorgkosten GOES Stukje bij beetje verdwijnen de ge bouwen van het voormalige asielzoekerscen trum (AZC) uit Goes. Ze worden gedemon teerd en afgvoerd naar een volgende bestem ming. Dat is voorlopig Vlissingen-Oost, vertelt Ruud de Baar van Marsaki. Het Goese vast goedbedrijf kocht de gebouwen begin dit jaar op een veiling. ,,We slaan ze op in een loods, totdat we een definitieve bestemming hebben. We willen ze inzetten voor de huisvesting van arbeidsmigranten", aldus De Baar. ,,We zijn daarover al met een aantal gemeenten in ge sprek." Om welke gemeenten het gaat wil De Baar nog niet zeggen. foto marcelle davidse Borsele weigert zich in de finan ciële afgrond te storten voor de gemeentelijke samenwerkings verbanden. Want zomaar bijna twee miljoen extra per jaar aftik ken voor sociale taken als leer lingenvervoer, jeugdzorg of huishoudelijke hulp, kan niet. 'Ga eerst maar bezuinigen', is de boodschap aan de samenwer kingsverbanden. Melita Lanting Heinkenszand -Gemeenteraad Borsele Eetcafé De Korenbeurs in Krui- ningen is dicht en dat blijft voor lopig ook zo. De huidige uitba ters stoppen er mee. Het dorp moet het daardoor zonder open bare eet- en drinkgelegenheid stellen. Of er zou zich zich op korte termijn een nieuwe exploi tant moeten melden. De klok van de laatst overgeble ven aardappelveiling in Neder land gaat dinsdag weer draaien. In Sint-Annaland, waar de pri meur-aardappelen onder de hamer gaan. Veilingdirecteur David Hage legt uit wat daar zo bijzonder aan is. 1 Primeur-aardappelen? ,,Het gaat om de nieuwe oogst. We willen in één rijtje genoemd worden met de eerste asperges, aardbeien en nieuwe haring. Daar is ook altijd een run op. Onze te lers doen er alles aan om de aardappelen zo vroeg mogelijk te kunnen rooien. In de tweede helft van maart zijn ze begonnen met poten. Daarna is het hopen dat je de natuur een beetje mee hebt." 2 Die laat zich niet echt stu ren. „Niet eerder was het zo vroeg in het jaar al zo droog. Gelukkig be schikken we op Tholen over kwali tatief goed zoet water. Daar is dan ook massaal gebruik van gemaakt. Ook de schrale noordoostenwind, de richting waar de wind vaak van daan kwam, gaf een rem op de Veilingdirecteur David Hage. FOTO LEO ADRIAANSEN groei. Dat zorgt voor koude nach ten waardoor het gewas zich niet zo hard ontwikkelt als je zou wil len. Desondanks lijkt de kwaliteit goed te worden." 3 Welke rassen verwachten jullie dat er aangevoerd worden? ,,Doré, Eigenheimer, Première en Frieslander. Allemaal dragen het ALVANTHO-handelsmerk van de veilingvereniging Sint Annaland. Dat staat voor 'Alles van Tholen'. Voor de handel worden de aardap pelen aangeboden in een kist per twintig kilo. Op bestelling leveren we ze ook in kleinverpakking van drie kilo. Dat kan echter pas als de aardappels 'huidvast' zijn, eind juni of begin juli." 4 In Sint-Annaland staat de laatst overgebleven aardap pelveiling. Thoolse trots? ,,Ik loop al wat jaren mee en weet nog dat er in Nederland meer dan honderd veilingen waren. Op Tholen waren er behalve in Sint- Annaland ook veilingen in Stave- nisse, Sint-Maartensdijk, Scherpe- nisse en Tholen! Sint-Annaland bleef over. Ook in de rest van Ne derland werd veel gefuseerd. Wij hebben er bewust voor gekozen niet mee te fuseren, omdat de vei ling anders van Tholen zou ver dwijnen." 5 Die eerste veiling trekt doorgaans mensen uit het hele land. Hoe gaan jullie dat regelen? ,,We moeten het anders doen dan normaal. Daar hebben we in vroeg stadium al over nagedacht. Het trekt meestal best wel wat publiek. Dat moeten we nu buiten de deur houden. Spijtig. Maar de techniek staat voor niets: we zorgen ervoor dat er dinsdag een livestream is via internet. Diegenen die het wil len meemaken, kunnen dat zo als nog doen." m www.optiekdejonge.nl PDR5CHE DESIGN Tel. (0113)21 12 72 Mob. 06 83 87 51 44 Lange Vorststraat 40, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132