Huismus vertraagt sloop 'ral 4 Boom op terras van De Pizzeria wordt gekapt 7 KRIMP WONINGTEKORT ONDER JONGEREN Je bent jong, toe aan een eigen huis en wil maar wat graag op het oude, vertrouwde Schouwen- Duiveland blijven wonen. Een lastige combinatie, ervaart Romy van Oorschot (25). En omdat ze zeker niet de enige is, maakt haar baas John Bijl daar werk van. GroenLinkser Ruud van de Laar infor meerde er in de raadsvergadering maar weer eens naar: Hoe staat het met de extra inzet op jongerenhuisvesting, wilde hij weten van de wethouder. En wat wordt er gedaan om tijdelijk per soneel (voor de horeca en agrari sche sector) en nieuwe werkne mers onder te brengen? ,,We zijn bang voor krimp van ons inwoner tal. Maar als we mensen, die graag willen komen, geen huisvesting kunnen bieden, dan werken we de krimp zelf in de hand", voorspelt de fractievoorzitter van de coali tiepartij. Wethouder Daniël Joppe verze kerde Van de Laar dat het college daar druk mee bezig is. Nog voor de zomer ligt er een concreet voor stel op tafel over hoe tijdelijke werknemers kunnen worden ge holpen. 'Bemoedigend', reageert K s,r-« J v -3 Ss-w Van de Laar, maar hij betwijfelt of dat wel genoeg is. ,,Dit is maar één groep die dan bediend wordt, ter wijl jongeren en nieuwe werkne mers minstens zo belangrijk zijn. Of wellicht nog belangrijker, voor de toekomst van Schouwen-Dui- veland." Directeur John Bijl van Vitro Plus is het daar grondig mee eens. Zijn varenkwekerij in Burgh- Haamstede zit in een groeispurt. Bijl verwacht de komende jaren dertig tot vijftig extra mensen no dig te hebben. Momenteel heeft hij zeventig personeelsleden in dienst. Omdat het merendeel van de werknemers al wat ouder is, wordt de werving van nieuwe mensen toegespitst op jonge krachten. Al is het alleen maar om te voorkomen dat de bedrijfsvloer leeg loopt, wanneer straks de één na de ander met pensioen gaat. „Dertig procent van onze mede werkers is jonger dan dertig jaar", vertelt Bijl. „Daarvan woont de helft nog thuis en is woningzoe kend. Wij bieden mensen binnen ons bedrijf de kans zich te ont plooien, een carrière op te bou wen. Maar wil je jongeren aan je Wil je jongeren aan je bedrijf binden, dan hoort daar passende woonruimte bij bedrijf binden, dan hoort daar ge woon een passende woonruimte bij." Het knelt al een paar jaar op dit vlak en Bijl vindt het hoog tijd worden dat de gemeente de huis vestingsproblematiek op het ei land eindelijk serieus oppakt. Hij trok de politiek aan 't jasje. ,,Wij zijn niet het enige bedrijf dat daar tegenaan loopt. Het is ook een maatschappelijk belang. Met vol doende jongeren hou je de dorpen leefbaar, bruisend." Ouwerkerk, Dreischor, Scharen- dijke, Romy van Oorschot zou er prima uit de voeten kunnen. Na haar studie in Breda keerde ze te rug naar het ouderlijk huis in Noordwelle. ,,Omdat ik me thuis voel op Schouwen-Duiveland. Ik ben hier opgegroeid." Ruim een jaar geleden vond Van Oorschot een baan bij Vitro Plus, maar een eigen stekkie zit er tot dusver niet in. Ze verdient net te veel om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoning met toeslag. ,,Ik zou een eengezinswoning van 700 euro kale huur in de maand kunnen betalen. Maar dan zit ik daar in m'n uppie in zo'n groot huis! Dat hoeft voor mij niet. Bovendien kan ik dan ook niet meer sparen voor de eigen inleg die nodig is om aan een hypotheek te komen. En zo val je dus eigenlijk tussen wal en schip." Een apparte ment van rond de 500 euro huur per maand, zou voor haar ideaal zijn. KAFRA Tower Van de Laar heeft de zogeheten KAFRA Tower in het vizier. Dat wooncomplex kan eenvoudig met diverse modules worden opge bouwd. Qua uiterlijk lijkt het Lim burgse concept op de nieuwe ap partementsgebouwen in de Zie- rikzeese Waterwijk. Het complex wordt standaard gemeubileerd op geleverd en bevat twee gemeen schappelijk wasserettes. „Zoiets is uitstekend geschikt voor tijde lijke-, maar ook nieuwe werkne mers en jongeren." Van de Laar pleit ook voor herbestemming van leegstaande gebouwen, zoals oude basisscholen. BRUINISSE Flinke vertraging voor de sloop van de woningen aan de Van Hertsbekestraat in Brui- nisse. Woningbouwcorporatie Zeeuwland moet eerst onderzoek doen naar de gierzwaluw, huis mussen en vleermuizen voordat de sloopkogel zijn werk mag doen. Voor deze zomer wilde Zeeuw- land beginnen met de sloop van woningen aan de Van Hertsbeke- straat. ,,Helaas hebben we slecht nieuws", meldt de corporatie in een nieuwsbrief aan bewoners. ,,Tij- dens de aanvraag van de sloopver gunning gaf de gemeente Schou- wen-Duiveland aan dat we nu een onderzoek moeten doen naar de flora en fauna op deze locatie. Dit was eerder niet bekend. Daardoor gaan we een flinke vertraging oplo- pen in de planning." Zeeuwland liet direct een kort onderzoek uit voeren. Wat bleek: veel huismussen vertoeven in de te slopen wonin gen. Ook zijn de bebouwingen nog geschikt voor gierzwaluwen en de vleermuis. ,,Voor deze drie dier- soorten moeten we aanvullend on derzoek doen." De onderzoeksperi ode per diersoort loopt tot 15 okto ber. De resultaten worden in no vember verwacht. Zeeuwland ver wacht pas in januari 2021 te kunnen starten met de sloop. optiek de longe zaterdag 6 juni 2020 SD Wel een leuke baan, maar geen huis Marcel Modde Zierikzee r''»A tfcsiO: Romy van Oorschot en haar baas John Bijl van varenkwekerij Vitro Plus in Burgh-Haamstede. foto marieke mandemaker - John Bijl, Vitro Plus ZIERIKZEE Voor de veilig heid van gasten, het personeel en passanten in het centrum van Zierikzee wil restaurant De Pizzeria een boom op het ter ras kappen. De vergunning er voor is bij de gemeente aange vraagd. Sinds het begin van De Pizzeria is de boom het middelpunt in de Italiaanse zaak. En beeldbe palend in het centrum. Maar ei genaar Leon van de Sande ziet de boom per jaar achteruit in gezondheid gaan. ,,Door om standigheden als slecht door- wortelbare grond, oude funde ringen en weinig grondwater. Wij hebben ervoor gekozen om de boom te laten kappen. Voor de veiligheid van onze gasten, personeel, omwonenden en passanten op De Mol. Op dit moment is de situatie niet ge vaarlijk. De boom heeft stor men doorstaan, geen pro bleem." Volgens Van de Sande komt er 'in de toekomst een onhoudbare situatie aan'. ,,Die willen we voor zijn. Voor ieders veiligheid. Het liefst hadden we hem gehouden uiteraard. Maar door monitoring van experts zien we geen andere keuze dan deze", aldus eigenaar Van de Sande. Lange Vorststraat 40, Goes www.optiekdejonge.nl PDR5CHE DESIGN Tel. (0113)21 12 72 Mob. 06 83 87 51 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130