Ook ruigste vrienden schieten vol Beroofde vogelaar kan weer op pad dankzij steunactie 6 Indrukwekkend afscheid van verongelukte Zierikzeeenaar Het was een noodgreep, afscheid op parkeerplaats Havenpoort. Van wege het coronavirus zijn bijeen komsten in rouwcentra immers verboden. Maar al snel na aanvang was het voor iedereen duidelijk: voor Artak had het niet beter ge kund. Want Artak hield van auto's en motoren. En die kwamen dan ook massaal naar de dienst in de buiten lucht. Een witte Porsche, een oude Mercedes, een mooie Kever, een Toen de rouwauto arriveerde, met daarin de kist van Artak, stond iedereen stil. De helmen gingen af oud Golfje, veel BMW's: allemaal gingen ze voor in de rouwstoet en zetten het hele parkeerterrein met een hoop kabaal vol blauwe rook. Een enkeling trok nog even een ra zendsnel rondje over het parkeer terrein. Maar toen de spierwitte rouwauto arriveerde, met daarin de kist van Artak, stond iedereen stil. De helmen gingen af. De chauffeur van de rouwauto keek eens goed om zich heen. Dit had ook hij nog nooit meegemaakt. Op de dijk stopte de ene na de an dere voorbijganger. Een man op een scootmobiel rolde zachtjes naar vo ren. Andere bezoekers volgden de dienst vanuit hun auto op een groot scherm, een soort drive-in uitvaart. Artak groeide op in Armenië, viel te horen, en kwam op jonge leeftijd met zijn familie naar Nederland. Uiteindelijk belandde hij in Zierik- zee. Daar viel hij op om zijn sympa thieke uitstraling en zijn beheer sing van de Nederlandse taal. En zijn opgevoerde Gilera. Niemand anders kon zo goed op één wiel naar Renesse rijden. De liefde voor auto's en motoren is altijd gebleven. Sterker nog: is hem uiteindelijk fataal geworden. Vorige week zaterdagavond wilde hij nog even een rondje rijden en toen ging het mis. Artak belandde met zijn auto op de verkeerde weg helft en botste frontaal op een te genligger. Artaks auto brak door midden, de andere auto vloog in brand. De bestuurder van die auto kon zelf uitstappen, maar Artak werd uit zijn auto geslingerd. Hij is ter plaatse overleden. Zoontje Artak mocht een speedlover zijn, uit de warme woorden van zijn beste vriend en zijn werkgever bleek wel hoe geliefd hij was. Hoe hard hij werkte, hoe gek hij was op zijn vrouw, hoe trots hij was op zijn kinderen. Ook zijn zoontje nam het woord. Door de microfoon vertelde hij hoe blij hij was met zijn vader. Hoe hij tegen hem opkeek. Hij be loofde goed voor zijn moeder en zusjes te zullen zorgen. Zelfs de ruigste racevrienden hielden het toen niet meer droog. En toen moest de erehaag nog ko men. Met grote fakkels stonden vrienden langs de kant van de weg, waarover de rouwauto met daarin de kist van Artak reed. Van stilte was geen sprake: Golfjes en BMW's trokken nog eens extra hard op en zetten de hele stoet onder de rook. Plotsklaps begon het te hagelen. En niet zo'n beetje ook. De chaos was compleet. Maar Artaks vrienden konden eindelijk weer lachen: dit zou Artak prachtig hebben gevonden. Het vuur van hun fakkels bleef bran den. Dat was een hele schok. Walhout is sinds najaar 2016 een enthousiast vogelaar, en zonder camera en tele scoop is hij onthand. Hij kon geluk kig de politie, die snel ter plaatse was, een gedetailleerde beschrij ving geven van de daders. ,,Omdat ik bij het vogelspotten gewend ben op details te letten, kon ik speci fieke kenmerken vertellen. Bijvoor beeld dat één van de daders op een zwarte fiets met bruine handvatten reed." De spullen terugvinden, zit er niet in. Het lukte de politie nog die zelfde dag de verdachten op te pak ken, maar ze hadden de rugzak van Seth met al zijn spullen toen al ge dumpt in de buurt van het station. Alleen de hoes van zijn telescoop werd teruggevonden en wat schoolspullen. ,,De rest helaas niet." Tot zijn geluk zijn er geen bijzon dere foto's van vogels verloren ge gaan. ,,We hadden ze net een dag daarvoor op de computer gezet." Leden van de Vogelaarsgroep Walcheren vonden dat er iets moest gebeuren om het leed van Seth te verzachten. Want ze maken niet zo vaak mee dat iemand op zo'n jonge leeftijd al zo een enthou siaste vogelaar is. In een speciale appgroep riepen ze elkaar op ervoor te zorgen dat Seth weer voorzien kon worden van apparatuur waar mee hij op een fatsoenlijke manier vogels kan waarnemen. Onverwachts bezoek Dat lukte. Woensdag kreeg hij on verwacht bezoek van een paar vo gelaars die hem verrasten met een telescoop en geld. Hij had toen al van zijn ouders een nieuwe camera met telelens (100-400 mm) gekre gen. Trots laat hij zien waarmee hij alweer wat vogels heeft 'geschoten'. Vandaag wil hij ook weer vroeg bij de Zandvoortweg vogels spotten. ,,Daar zitten veel steltlopers zoals de kievit en de scholekster." Seth heeft tot nu toe alleen op Walcheren 206 verschillende soor ten vogels gezien. Onder andere een zwarte ibis. ,,Dat was najaar 2018 in Oranjezon." En onlangs in de Wilhelminapolder een steppe arend. ,,Dat is wel mijn meest bij zondere waarneming." Seth vindt het vogelen zo leuk dat hij hoopt het ooit als beroep uit te kunnen oefenen. ,,Ik wil later bij Het Zeeuwse Landschap gaan wer ken om de vogelstand bij te hou den." En hij vindt het leuk met an dere vogelaars te praten. ,,Daar leer ik veel van. Zo weet ik steeds meer van vogels." zaterdag 6 juni 2020 SD De dienst was op een groot scherm te volgen. De een deed dat vanuit de auto, de ander stond op straat - weliswaar keurig op afstand van elkaar. foto Marieke mandemaker Op een parkeerterrein vol auto's en motoren, tegen een kakofo nie van motorgeronk en vette rap uit de boxen is gisteren door honderden mensen afscheid ge nomen van Artak Tigrani, de Zie- rikzeeënaar (35) die vorige week zaterdag verongelukte op de N59. Wendy Wagenmakers Zierikzee De 11-jarige Seth Walhout uit Middelburg kan weer op vogel jacht met zijn telescoop en ca mera. Enige tijd kon dat niet, omdat de jongen 23 mei werd beroofd terwijl hij over de Wal- cherseweg richting zijn favo riete observatieplek reed. Twee tieners hadden het voorzien op zijn spullen. ,,Ze reden mij klem met hun fietsen en pakten mijn rugzak af." Emile Calon Middelburg Seth Walhout: „Omdat ik bij het vogelspotten gewend ben op details te letten, kon ik de po litie veel specifieke kenmerken vertellen over de daders." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129