EUWS 11 Politie probeert verbanden te vinden tussen aangiftes van internetfraude Politievrijwilligers speuren malafide coronawebshops op MEXICO POLITIEGEWELD Achter online- fraude gaan geraffineerde oplichters schuil, die gebruikmaken van buitenlandse rekeningen en stromannen. Met behulp van data- analisten probeert de politie ze te pakken. Haltersets. Loopbanden. Trampo lines. Door corona aan huis gebon den Nederlanders zijn op internet in groten getale gaan zoeken naar fitnessartikelen om in beweging te blijven. En waar online vraag ont staat, duurt het niet lang voordat oplichters toeslaan, weten ze in middels bij het Landelijk Meld punt Internet Oplichting (LMIO). Hoewel online-oplichters veelal actief zijn op Marktplaats, signale ren de cyberspecialisten van de politie dit jaar een nieuwe trend. Er duiken steeds meer webshops op die er op het eerste oog be trouwbaar uitzien, maar in werke lijkheid geld incasseren zonder producten te leveren. ,,Vorig jaar ontvingen we zo'n 7000 aangiftes van oplichting via webshops'', zegt teamleider Gijs van der Lin den van het LMIO. „Daarvan ble ken er 3200 voorbarig: die aangif tes werden ingetrokken, bijvoor beeld omdat het product alsnog werd opgestuurd." Aan het begin van de corona- uitbraak zagen Van der Linden en zijn collega's dat oplichters met- een insprongen op de wereldwijde tekorten aan mondkapjes, infra- roodthermometers en handgels. Mede vanuit Nederland werden ziekenhuizen, verpleeghuizen en particulieren over de hele wereld opgelicht, soms voor meer dan 1,5 ton. Cybercrimeteams en het LMIO van de politie hebben al meer dan twintig van zulke mala fide webshops offline gehaald. Met de houder van de rekening heb je vaak de intellectuele dader niet te pakken Nu de grootste zoektocht naar mondkapjes voorbij is, zijn crimi nelen overgestapt op de volgende hype: de afgelopen twee maanden popten er tientallen webshops op die fitnessartikelen aanbieden. Opvallend is een serie sites die qua naam lijken op de fitnessketen Ba sic Fit. Die naam wordt verbasterd tot fitbasic.nl of fit-basic.nl. Maar ook het aantal webshops dat iPads, PlayStations en Dyson- stofzuigers beweert te verkopen, groeit hard. De afgelopen twee maanden ontving de politie bijna achthonderd aangiftes van fraudu leuze webshops in fitnessartikelen en elektronica. Voorbeelden zijn elektronicasale.nl en elektronica- voordeel.nl. Vanuit een kantoor in Heems kerk analyseert het LMIO alle aan giftes van onlinefraude en zoekt het naar verbanden. Wat is de naam van de website, welke bank rekening en welk mailadres ge bruiken ze? Freek Kelderman, één van de analisten, kan die data vat ten in overzichten van met elkaar verbonden lijnen. ,,Over één web winkel hebben we maar liefst 172 aangiftes ontvangen. Die werkte met een Duits rekeningnummer. Diezelfde modus operandi zien we ook bij andere webshops. Soms kunnen we die aan elkaar koppe len en weten we dat er dezelfde dader of dadergroep achter zit." Zodra het LMIO meerdere aan giftes over een webshop ontvangt, probeert het die te laten blokke ren. Of het team gaat in gesprek met de bank om een rekening te blokkeren. ,,Maar met de reke- COVID-TEAM ninghouder heb je vaak de intel lectuele dader niet te pakken'', legt Van der Linden uit. ,,Ze maken ge bruik van stromannen die tegen een vergoeding hun bankrekening ter beschikking stellen.'' Bovendien blijven de sites in nieuwe varianten verschijnen, op nieuw met buitenlandse bankre keningen of stromannen. Oplich ters trekken veel uit de kast om uit handen van de politie te blijven. ,,Het is een kat- en muisspel'', zegt teamchef Van der Linden. ,,Maar vroeg of laat hebben we ze, hoor." Toch: hoe hard de politie ook jaagt, mensen worden steeds vaker slachtoffer van online oplichters. Daarom waarschuwt Van der Lin den consumenten zelf waakzaam te blijven. ,,Je hebt zelf invloed op je slachtofferschap. Als je een web shop niet kent, kijk op politie.nl of deze op de lijst van verdachte sites staat. En zoek eerst naar reviews, oftewel beoordelingen van een site. Zijn die heel slecht, dan is het beter om er niet te kopen." zaterdag 6 juni 2020 GO ÜHfciiaSSRS1 «ii-ww En demonstrant koelt zijn woede op een politie auto in Guadala jara, Mexico. Ook daar gingen men sen de straat op uit protest tegen politiegeweld. Zij willen specifiek dat de autoritei ten zich verant woorden voor de dood van Gio vanni López (30) in een politiecel. Hij zou zijn opge pakt omdat hij geen mondkapje droeg, maar au toriteiten ontken nen dat. Zijn doodsoorzaak is onbekend. Zes agenten raakten gewond bij het protest, een van hen vatte vlam. FOTO REUTERS Kat- en muisspel met oplichters Koen Voskuil Den Haag Gijs van der Linden (links) en Freek Kelderman van het Landelijk Meldpunt Internet Oplichting. fotos guus schoonewille - Gijs van der Linden, LMIO Ook een team van 25 politievrijwilligers helpt mee bij het op sporen van malafide webshops die een slaatje slaan uit de coronacrisis. Het 'Covid-team' signa leerde de afgelopen maanden tientallen sites die handgels en mondkapjes aan bieden, maar moge lijk niet leveren. Sommige webshops zien er zó professio neel uit dat zelfs cy berdeskundigen van de politie er bijna in trappen. „Daar zijn de nodige uren inge stoken om alles echt te laten lijken, inclu sief keurmerken en positieve beoorde lingen door gebrui kers", zegt cybervrij- williger Joost (21). „Maar als je dan ver- der kijkt, blijken die keurmerken niet te bestaan en zijn ook de beoordelingen verzonnen. Ook ont dekten we dat het retouradres van een bedrijf een parkeer garage bleek te zijn.'' Joost is in het dage lijks leven student en runt een bedrijf in onlinemarketing en het bouwen van websites. In zijn vrije uren werkt hij als po- litievrijwilliger op het gebied van cyber crime in de Eenheid Amsterdam. Na de corona-uit braak kreeg Joost het verzoek te hel pen bij het coördine ren van een team dat een groot aantal online-aanbieders van medische hulp middelen onder- zoekt. Het 'Covid- team' bestaat uit 25 vrijwilligers van Am sterdam, Rotterdam en de Landelijke Eenheid. Samen hebben ze zo'n 1500 webshops tegen het licht gehouden. Daarbij kwamen ze veel verwerpelijke zaken tegen. ,,Bij- voorbeeld websites die geld zeiden op te halen voor het Rode Kruis, maar dat geld zelf ontvangen." De resultaten van de vrijwilligers zijn door gegeven aan het LMIO en de cyber- crimeteams van de politie. Daar is ge bleken dat een groot deel van de sites niet strafbaar bezig is. Naar een aantal webshops wordt wel onderzoek gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11