V SCHRIJVER LEEST RECENSIE Daten, trouwen, scheiden, daten 'Ik zou weleens een zompige polderroman willen schrijven' Van Gerda Blees (35) verscheen deze maand Wij zijn licht, over een woongroep die van lucht wil leven. Ik lees nu Het boek dat ik had willen schrijven Marquez Verslonden in mijn jeugdjaren Gelachen om Het boek dat ik zou willen herlezen De vier maaltijden 'Geen mens was zoals je hem hebben wilde. Paula hoopte dat de tijd de kloof tussen wens en werkelijkheid zou dichten.' Dat is wat boekverkoper Paula op een avond denkt als ze haar aanstaande echtgenoot, archi tect Ludger, bekijkt. Zij wil met hem dansen, maar hij duikt weg en begint een monoloog over een op handen zijnde verbouwing. Teleurstelling kruipt over de bladzijden. In Liefde als het erop aankomt (Ambo Anthos, €21) schetst de Duitse Daniela Krien de levens van vijf moderne vrouwen, allen in de 40, wo nend in Leipzig en volwassen geworden na de val van de Muur - net als Krien. De vrouwen da ten, trouwen, scheiden, daten. Hun leven vliegen ze verschil lend aan, maar wat overeen komt is dat de verwachtingen telkens hooggespannen zijn. De roman voert al een tijdje de bestsellerlijsten aan in Duitsland. Niet zo vreemd, de verhalen vormen onmiskenbaar een afspiegeling van onze tijd. Zo lezen we over Brida, schrij ver, moeder en hoofdpersoon van het derde verhaal: 'Ze gin gen uit elkaar, maar de kinde ren bleven in het huis wonen en zij wisselden elkaar af. De trots die ze voelden omdat ze volwassen en verstandig hadden onderhandeld en uiteindelijk een compromis hadden gesloten, verleidde hen ertoe een fles champagne open te trekken'. Een boek waarmee je je uit stekend vermaakt. Al wens je de vrouwen soms meer zelf bewustzijn toe. —Maaike Lange TEKST PETER SIERKSMA FOTO PIM RAS Alle verhalen Clarice Lispector ,,Op het eerste gezicht gebeurt er weinig en beperkt Lispector zich tot kleine, alledaagse situaties en ontmoetingen waarin heel gewone mensen de hoofdrol spelen. Totdat er iets onverwachts gebeurt. Zoals met een jarige vrouw die zich tijdens een geforceerde feest- bijeenkomst afvraagt waarom ze zulke lapzwansen van kinderen heeft gekregen.'' Honderd jaar eenzaamheid Gabriel Garcia Marquez ,,Ik ben gecharmeerd van zijn magisch-realistische stijl. Dus ja, iets in de geest van Honderd jaar eenzaamheid had ik wel willen schrijven. Ambitieus? Ja. Maar ik denk meer aan een Nederlandse variant, iets zom pigs en modderigs, een grootse polderroman waarin het water een magische rol speelt.'' f Gabriel Garcia Hogderd jaar eenzaamheid Meir Shalev Boy Roald Dahl „Hoewel ik alle boeken van Dahl geweldig vind, voegen de persoonlijke jeugdherinnerin gen in Boy echt iets toe aan zijn fantastische sprookjesachtige werkelijkheid. Een persoonlijke sfeer die ontbreekt in zijn niet- autobiografische kinderboeken. Alsof opa zelf nog eens zijn sterke verhalen vertelt.'' Dag nacht licht toch Sytske Frederika van Koeveringe ,,Een ongelooflijk nuchter en grappig essay-achtig boek over de zoektocht van een vrouw met borstkanker naar het wezen van de lach. De toon doet me soms hardop lachen. Als Sytske op een site voor kankerpatïenten over de gevolgen van hun behandelin gen leest, constateert ze bij een van de veelvuldig voor komende verschijnselen van moeheid droogjes: 'Dit noe men we vermoeidheid bij kanker'.'' Meir Shalev ,,Dit is zo rustig en precies geschreven, met veel oog voor omgeving en detail. Ik zou bijna een stukje willen voorlezen, maar misschien kan ik het uitleggen. Op een gegeven moment leert iemand Zejde, de jongen om wie het in dit boek draait, de tijd lezen zonder dat hij op de klok hoeft te kijken. Kijk naar het licht, de planten en de dieren en je kunt aan de wereld zien hoe laat het is.'' LITERATUUR Daniela Krien, Liefde als het erop aankomt ZATERDAG 6 JUNI 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 113