10 NIEUWS INTERVIEW JOËL VOORDEWIND We hebben onze idealen nooit onder stoelen of banken gestoken De ChristenUnie raakt zijn meest eigenzinnige Kamerlid kwijt. Nestor Joël Voordewind keert na de verkiezingen niet terug in de Tweede Kamer. ,,Het kerkhof ligt vol met onvervangbare mensen." Ik zit niet in de politiek om met iedereen goede vrienden te zijn ij de deur wrijft Joël Voordewind (54) de verplichte desinfectie vloeistof in zijn han den droog. Café De Pont in Amsterdam Noord is zijn vaste stek voor afspra ken. Maar hij kon er door corona we kenlang niet terecht. Hij wandelt niet alleen naar binnen, maar heeft een voorlichter meegenomen; ongebrui kelijk voor Kamerleden. Lachend: ,,Dat ik heel openhartig ben over alles wat goed gaat? Ach, hij woont bij mij om de hoek en dan heeft die jongen in coronatijd ook wat te doen. We gaan kijken hoe vaak hij moet ingrijpen." Voordewind heeft een reputatie: hij is eigenzinnig, door zijn principiële instelling onberekenbaar, en activis tisch op migratieonderwerpen. Hij werd in het huidige kabinet lange tijd 'het 76ste Kamerlid' genoemd; de parlementariër die ervoor kon zorgen dat de coalitie de meerderheid ver loor. Onzin, vindt hij zelf. „Iedereen was het 76ste Kamerlid." Dat gold totdat de coalitie vorig najaar haar meerderheid kwijtraakte, doordat Wybren van Haga vertrok bij de VVD en zijn zetel meenam. Voordewind is het langstzittende ChristenUnie-Kamerlid. Als hij in volgend jaar vertrekt, heeft hij vijf tien jaar in de Tweede Kamer gezeten en - uniek - voerde hij vrijwel die hele periode het woord over dezelfde onderwerpen: buitenlandse zaken, defensie, ontwikkelingssamenwer king en migratie. ,,Ik moet nog iets van twaalf jaar werken, dat wil ik op een andere plek doen." ,,Ik heb geen signalen gehad van 'je moet stoppen'. Ik twijfelde in 2017 al of ik weer op de lijst wilde. Twee, drie maanden geleden heb ik de partij aangegeven dat ik wil stoppen." ,,Het kerkhof ligt vol met onvervang bare mensen. Lang geleden, toen ik bij een ontwikkelingsorganisatie werkte en mijn bureau maar niet leeg kreeg, had ik een gesprek met een psycholoog, en die zei dat. Het is een goed punt." Voordewinds vrouw Deborah, zoon (26) en dochter (24) werken al lemaal voor maatschappelijke organi saties die zich richten op de meest kwetsbaren in de wereld. ,,We heb ben geanimeerde gesprekken aan de keukentafel." Zoon Manuel trad al in de voetsporen van zijn vader, door ook politicologie aan de VU te stude ren. ,,En nu heeft hij zich opgegeven voor de kandidatenlijst van de Chris- m tenUnie. Dus ik ga ervanaf.En hij komt er misschien op." De voorlichter kijkt verrast op. Besmuikt: ,,Nou, ik weet natuurlijk niet hoe het gaat lopen. Hij heeft vo rige week een gesprek gehad. Hij moet het op eigen kracht doen, hoor. Dat wil hij zelf ook." ,,Nou, macht, macht. Invloed. Kijk, als je geen vuile handen wil maken, moet je aan de zijlijn blijven staan. Je moet bereid zijn compromissen te sluiten als je je christelijk-sociale waarden wil realiseren. Dat is wik ken en wegen." ,,Dat was heel zwaar. Ik ken sommige kinderen persoonlijk, hun verhalen. Ik heb tot de laatste secondes getwij feld of ik uit de politiek moest stap pen. We waren toen met de fractie in een zaal in de Bethlehemkerk in Den Haag. Ik heb me halverwege het over leg teruggetrokken in het klompen- hok. Ik heb mijn vrouw gebeld en ge probeerd contact te maken met 'bo ven' om te vragen wat ik moest doen." ,,Je kunt wel je handen vouwen, je ogen dichtdoen en om wijsheid bid den." Bij VVD, CDA en D66, de andere co alitiepartijen, werd gevreesd dat 'querulant' Voordewind de formatie zou opblazen. Uiteindelijk besloot hij dat het 'onder de streep' meer dan de moeite waard was. ,,Ik had mijn zetel ook niet meegenomen, hoor." Partij leider Gert-Jan Segers beloofde Voor dewind dat de partij zich zou blijven inzetten om de verruiming van het kinderpardon te realiseren. Toen die kans zich begin 2019 aan deed, greep Voordewind die. ,,Ik hoorde dat het CDA het kinderpar- don alsnog wilde laten bekijken. Toen dacht ik: dat gaan we nü doen. En toen was het weer: 'Voordewind gooit olie op het vuur.' Maar ik had het gevoel dat er momentum was." ,,Ik ben altijd loyaal geweest aan het regeerakkoord, maar we hebben onze idealen nooit onder stoelen of ban ken gestoken. De 'meloenen' die wij moesten slikken - ook de dividend belasting - zijn gelukkig achter elkaar weggestreept. In de coalitie-app kwa men wel eens verwijten binnen. Ik zit niet in de politiek om met ieder een goede vrienden te zijn. Als Ka merlid ben je controleur van de rege ring. Ik neem mijn taak serieus." Nog zo'n 'meloen': er zitten vluch telingenkinderen vast op het Griekse eiland Lesbos. Gaat u daar nog een Kamermeerderheid voor zien te krijgen, nu u toch vertrekt? ,,Over links zou het kunnen, nu de SGP verrassend heeft gezegd dat de kinderen naar Nederland moeten ko men als het echt wezen zijn. Maar we hebben in de coalitie een compromis gesloten: de kinderen worden nu in veiligheid gebracht op het vasteland. Niet ideaal, maar het CDA heeft nu de sleutel in handen. Als dat belt, of de VVD, kom ik. Meteen." ,,Maar over rechts zijn meer meerder heden voor dingen wij mét willen. Strafbaar stellen van illegaliteit, bij voorbeeld. Ik móet wel zaken doen in de coalitie. Als we constant aan cherry picking gaan doen, ga ik het verlie zen." zaterdag 6 juni 2020 GO Is dat omdat de fractie bang is dat u iets gaat zeggen dat de coalitie in gevaar kan brengen? Voelde u ook druk uit de partij? Het aantal termijnen voor een volks vertegenwoordiger werd eind 2018 gemaximeerd op drie. Die heeft u al achter de rug. U wilde de partij niet vragen om voor u een uitzondering te maken? Onberekenbaar en activistisch Hanneke Keultjes Uw zoon zou u dus binnen de partij kunnen vervangen? De ChristenUnie is van getuigenis partij getransformeerd tot machts partij. Wringt dat? Toen de ChristenUnie onderhan- Joël Voordewind op zijn route naar Den Haag,op de pont over het IJ tussen Amster dam-Noord en Am sterdam Centraal Sta tion. FOTO PIM RAS delde over de vorming van het ka binet Rutte III, leverde uw partij het kinderpardon in. Hoe kon u ak koord gaan? Bellen naar boven is lastig. Werd het u kwalijk genomen dat u het kinderpardon 'doordrukte'? U heeft niets meer te verliezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10