Margriet Sitskoorn, hoogleraar Klinische Neuropsychologie aan Tilburg University, heeft wel een verklaring voor die massale vermoeidheid. „Naast alles wat we 'moe ten', worden we ook nog eens de hele dag blootgesteld aan nieuwe prikkels en verlei dingen. En alles wat aandacht vraagt, kost energie. Er is een overvloed aan spullen die je kunt kopen, we kunnen weer afspreken met vrienden, er zijn de berichten op soci ale media, potentiële Tinderdates en ga zo maar door. We denken dat we dat allemaal willen, want op korte termijn voelt het lek ker. Maar dat directe genot gaat op lange termijn ten koste van onze gezondheid en ons geluk'', zegt Sitskoorn. Ze raadt dan ook aan om kritischer te kij ken waar we precies allemaal zo druk mee zijn. Vaak hebben we geen benul waar onze tijd aan opgaat. Een goede oefening is, vol gens Sitskoorn, om een lijstje te maken met je hoogste prioriteiten, zoals gezin, gezond heid, vriendschappen en werk. En vervol gens een opsomming van de dingen waar aan je de meeste tijd besteedt. ,,Grote kans dat die twee rijtjes niet overeenkomen.'' Vervolgens maak je een to don't-lijstje met dingen waarin je geen tijd meer wilt steken. ,,Denk aan sociale media of e-mail na werk tijd." Bedenken dat je minder moet instagram- men is één ding, dat voornemen ook in praktijk brengen iets heel anders, zegt Sitskoorn. ,,Al die prikkels werken in op de oude structuren in onze hersenen. Ons brein is zo ontwikkeld dat we geneigd zijn te kiezen voor instantgenot. Het kost ener gie om daar tegenin te gaan. Maar als je dat vaak doet, wordt het gemakkelijker. Dan legt je brein weer nieuwe verbanden aan. Je kunt jezelf aanwennen om 's avonds een boek te pakken in plaats van op je mobiel allerlei webshops af te struinen.'' Haar vraag aan mij is: waar ben jij eigen lijk zo druk mee? Met mijn werk en de zorg voor mijn dochtertje, is mijn eerste reactie. Maar dan dwing ik mezelf om eerlijk te zijn. Een blik op mijn telefoon leert dat ik daar meer dan een uur per dag te vinden ben. Mijn totale schermtijd was afgelopen week 7.57 uur. Bijna een hele werkdag! Ook ver doe ik nogal wat tijd voor de televisie. Op avonden dat ik thuis ben, kan ik goed twee uur voor de buis hangen. Zonde eigenlijk. Heb ik eindelijk tijd voor mezelf en dan doe ik daar zo weinig mee. Waarom neem je alleen 's avonds tijd voor jezelf, vraagt Sitskoorn. „Volgens mij heb jij werk waar veel mensen van dromen. En ik neem aan dat je dochtertje ook een bewuste keuze is. Waarom zijn die uren overdag dan geen tijd voor jezelf?'' Volgens Sitskoorn zou het me helpen als ik anders naar mijn tijd kijk. En niet alleen mij. Het gevoel geen invloed te hebben op je tijd, is ook een belangrijke oorzaak van vermoeidheid, zegt de hoogleraar. „Probeer je werk en je tijd met je kind meer te waar deren. Dan heb je 's avonds minder het gevoel dat er iets moet worden gecompen seerd.'' Dat bankhangen is bovendien helemaal niet zo erg, stelt stressdeskundige Suzan Kuijsten. Kuijsten geeft trainingen en lezin gen over stress en is coauteur van het boek Gek op stress, maar niet altijd. „Vermoeidheid is een stopsignaal, een teken van je lichaam dat het moet opladen. En herstellen hoort oersaai te zijn. Laat je hond uit, loop een 22 To-dolijst Irene van den Berg rent van hot naar her. Daar moet ze meer van genieten, zeggen deskundi gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 102