Dikkertje Dap en een gevoel van zon 'Ik zie het somber in, mensen zijn bang om te vliegen' 'Ja, echt, we hebben gasten. Spanjaarden die mogen reizen' 9 SPANJE IN QUARANTAINE Het is de laatste gekke school week van het jaar. Maandag gaan de basisscholen weer nor maal functioneren. Nou ja, zover dat mogelijk is, met eenrichtingsstraatjes, andere schooltijden en aangepaste speelkwartiertjes. Zullen we voor dat gebeurt nog even een keer heel hard klappen voor alle juffen en meesters die de afgelopen maanden dubbele diensten draaiden als leraar online én live? Wat een enthousiasme, vinding rijkheid en liefde vooral. Dankjewel. Maar goed, nog een paar nachtjes slapen en tot die tijd krijg ik schattige foto's door hoe mijn kleintjes hun moeder van haar werk houden. Giste ren was mama's werkplek verplaatst naar de dierentuin. Het was er een rustige dag voor, alleen abonnement houders mochten op afspraak komen. Het was heerlijk, begrijp ik. Ze stralen dan ook met hun drieën van de foto's af. Dit is het leven dat weer een beetje lijkt op wat we hadden. Daarin speelde de dierentuin altijd een rol. Ze is dichtbij en als je vaak gaat, hoef je niet alle dieren langs. Je kunt de leeu wen eens laten zitten. Al moeten de stokstaartjes altijd wel even. En de zeeleeuwen natuurlijk. Kringelweggetje Mijn vrouw zag een mooie parallel tussen de coronaherinrichting van de dierentuin en die van ons leven in het nieuwe normaal. De hoofdwegen zijn open, de kleine kringelweggetjes die de route wat extra's geven zijn bijna allemaal afgesloten. 't Is net als het versoepelde regime nu: de basis is er weer, maar op de leuke extraatjes moeten we nog even wachten. En re gels, overal zijn meer regels. De kleintjes maakte het natuurlijk über haupt niets uit. Die kijken van zich zelf niet naar paden die afgesloten zijn, maar juist waar ze wel heen kun nen. Kleuters zijn rasoptimisten, van wie we veel van kunnen leren. Meer ouders hadden overigens de laatste gekke dagen van het schooljaar aangegrepen om hun kinderen en zichzelf uit te laten. Het wemelde van de klasgenootjes. Ook toen bleek dat kinderen wezentjes zijn met een fe nomenaal aanpassingsvermogen. Of je ze nou twee uur of acht weken uit elkaar haalt, ze kennen bij een her nieuwde ontmoeting geen enkele schroom. Mijn kleinste liep binnen 3 seconden hand in hand met een vriendinnetje dat ze al een eeuwig heid niet had gezien (want ze zitten in andere helften van de opgesplitste klas). De foto die ik daarvan zag had een hoog Annie M.G. Schmidt- gehalte. Iets met de giraf van Dikkertje Dap en Op een mooie pinksterdag. Dat gevoel van zon en niemand doet ze iets. vrijdag 5 juni 2020 GO Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 83. Mondjes maat vertrek ken er weer vliegtuigen vanaf Schip hol. Veel reizi gers gaan naar hun tweede huis of moeten voor werk op pad, maar ook toeristen stappen weer in. FOTO'S MARCO OKHUIZEN Angelo van Schaik Iris de Brouwer en Giuseppe Renzuto (foto) runnen sinds twee jaar Local in Naples, een ser vicebedrijf voor toeristen. Ze organi seren stedentrips, bedrijfsuitjes en vrien denweekenden en rich ten zich met name op bui tenlandse toeristen en be drijven. De meesten klanten komen uit Nederland en Bel gië. Hun activiteiten liggen nu helemaal stil. „Vorig jaar hadden we in het voorseizoen ruim 250 boekin gen, nu helemaal niets'', ver telt Giuseppe aan de tele foon. Na jaren in Nederland besloten Renzuto en zijn vrouw Iris de Brouwer het te proberen in Giuseppes ge boortestad Napels. Twee jaar geleden begonnen ze voor zichzelf, er bleek behoefte aan kleinschalig, persoonlijk reisadvies. ,,We richten ons voornamelijk op de onafhan kelijke reiziger'', zegt Iris. „Mensen die zelf hun vlieg ticket en onderkomen boeken en meer dan gemiddeld inte resse hebben in de stad.'' Hun bedrijf is een succes, vorig jaar was een topjaar en in 2020 zouden ze verder doorgroeien. En toen kwam het virus. Alle reserveringen tot juli zijn gecanceld en er is weinig zicht op nieuwe boe kingen. ,,Mensen zijn afwach tend, ze informeren voorzich tig naar september, decem ber, zelfs maart volgend jaar.'' Italië is zwaar getroffen door het coronavirus, maar de re gionale verschillen zijn groot. Lombardije heeft twintig keer zo veel besmettingen als het gebied rond Napels. In de hoop mensen te overtuigen naar het zuiden te komen geven Iris en Giuseppe op hun website informatie over hoe je 'coronaproof' Napels kunt bezoeken. Maar Iris ziet het somber in. ,,Mensen zijn huiverig om te vliegen en voor eigen vervoer is Napels net te ver weg.'' Edwin Winkels Het is tegen 14.00 uur en op de tafel in de buitenlucht staat de lunch voor de gas ten van Casa del Mundo al klaar. Jos Heijs verwacht ze elk moment: ,,Ja, echt, we hebben gasten. Deze week zijn twee van de zeven ac commodaties bezet. Met Spanjaarden, die in de eigen provincie mogen reizen." Het zijn de eerste lichtpuntjes voor Heijs en zijn vrouw Bep- pie Kokx (foto), die sinds vijf tien jaar een 'glamping' run nen in Tibi, in het achterland van de Costa Blanca, niet ver van Alicante. Nu is het nog wachten op de buitenlandse gasten; het zijn vooral Neder landers en Britten die het rus tige vakantieresort weten te vinden. Heijs: „Hoewel er na tuurlijk annuleringen zijn bin nengekomen, willen veel men sen met een reservering eerst even afwachten wat er de komende weken gebeurt. Maar veel vaste gasten komen gewoon." Nieuws dat de Spaanse grenzen eind deze maand opengaan en Transavia vanaf ko mende donderdag al weer op Alicante gaat vliegen, worden door Heijs en Kokx met vreugde ontvan- gen. Hun Casa del Mundo, met vier houten woonwagens, twee safarilodges en een Azi atisch rijsthuisje, is er klaar voor, zegt Heijs. ,,Ons com plex is al ruim opgezet, met 10.000 vierkante meter. De accommodaties staan mini maal 20 meter van elkaar, elk met eigen toiletten en sanitair. En in het restaurant en op het terras stonden de tafels altijd al ver van elkaar." Wel zal het Brabantse stel deze zomer tussen vertrek en aankomst van gasten twee dagen inlassen om de accom modaties te ontsmetten en luchten. En de lovende tekst op de website is iets aange past, met de nadruk op 'veilig heid' en 'gezondheid' naast het gebruikelijke 'genieten' en 'relaxen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9