WIM HOFMAN Aanwas ZEELAND 13 Stotterende overvaller eist geld via briefje De getallen zijn niet erg precies. Men weet niet hoeveel mensen stierven in Zeeland aan oorlogsgeweld in mei 1940. Men komt aan ongeveer 100 bur gers, waarvan elf in brandend Middelburg. Verder 400 tot 500 soldaten. Er waren hier Nederlandse troepen, Duitse SS-ers, Franse soldaten en zelfs een paar Engelsen die in stallaties onklaar moesten maken. Hoeveel mensen precies omkwamen weet ik niet. Maar er kwamen ongemerkt ook weer men sen bij. In Oostkapelle stond aan de Duinweg een Rotterdamse zomerschool 't Swaeltsjenest. Het gebouw was leeg en dus vond het Vlis- sings stadsbestuur dat het wel een geschikte kraamkliniek kon zijn voor Vlissingse vrou wen. In Vlissingen was het levensgevaarlijk om kinderen te baren, omdat er steeds weer gebombardeerd werd. De vrouwen die in 't Swaeltsjenest een onderdak vonden om daar te bevallen, betaalden 1 gulden per dag. Maar ondanks dat werd het er druk. De kli niek ging in het najaar open en op 23 fe bruari van het volgend jaar waren er daar honderd kinderen geboren. Dat werd gevierd. Andere kinderen wer den bij elkaar in bedjes gelegd, soms vier, zes, zelfs zeven kinderen bij elkaar, hetgeen af en toe verwarrend was. Het honderdste kindje kreeg een apart bedje waarin het helemaal alleen mocht liggen! En verloskundige Voorbergen kreeg een zil- veren armband met inscriptie en ze kreeg bloemen van het gemeentebestuur van Oostkapelle en van Vlissingen, zo blij was men met de aanwas. Aan de kinderen werd niets gevraagd. Alles bijeen zijn er in die tijd zo'n 300, meest Vlissingse kinderen in Oostkapelle geboren. Precies weet ik het niet, al was ik er wel bij. Deze gegevens haal ik uit het boekje van A.J. de Broekert. Hij werd in 1943 in Oostka pelle geboren. Misschien niet in 't Swaelts- jenest, want de vakantieschool was niet steeds kraamkliniek en in hetzelfde jaar brak er brand uit waardoor het gebouw niet meer gebruikt kon worden. Later is het afge broken. Jt BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Coronavirus (27) Mijn kleinzoon van 5 en klein dochter van 3 moeten veel begrip opbrengen voor alle corona maatregelen. Eindelijk mochten ze allebei dolgelukkig weer naar school en opvang, eindelijk weer samen met hun vriendjes, vrien dinnetjes en lieve juffen. Daarna kreeg kleindochter koorts, waar door mijn dochter aan haar zoon moest uitleggen dat hij de dag daarna, in tegenstelling tot alle beloftes, toch weer niét naar school mocht, maar pas weer mag komen als zijn zusje 24 uur koortsvrij is. Tranen natuurlijk, boosheid en daarna het min of meer accepteren! Ik ben zo trots, omdat ze zó jong al snappen dat ze op 1.50 m afstand moeten blij ven van oma en opa en andere volwassenen. Maar de regel: pas weer naar school als je zusje 24 uur koortsvrij is, is wel érg zwaar voor kleintjes om te snappen en accepteren. Is dit nou echt nodig voor zó jonge kindjes, of overdrij ven we nu? Coronavirus (28) Hebben we de coronaduivel er onder? De grens van het toelaat bare gedrag is meermalen over treden op de stranden tijdens Hemelvaartsdag, Pinksteren, op de Dam, in Rotterdam en zelfs op het strandje in Wemeldinge. Ze liggen hutje mutje, op de Dam chaos en in Rotterdam een drukte. Afstand houden zoals af- gesproken wordt genegeerd. Waar is de zelfdiscipline geble ven? Politie en boa's worden mis handeld als ze de mensen op hun gedrag aanspreken. Er is totaal geen respect, zelfreflectie en ei gen verantwoordelijkheid. Het kuddegedrag van de mensen liep gigantisch uit de hand. De coro- naduivel is nog springlevend. Relschoppen en vechten tegen de overheidsdienaren. Is men ziende blind? De ambtsdragers worden vernederd tot op het bot. Je hoort alleen maar: 'Krijg de kanker, klootzak, ik ga je verbou wen, homo.' Misschien is het tijd dat het Korps mariniers een strandwandeling maakt. André Schrier, Schore Huisarts In navolging van anderen meent Jan de Visser van Breezand Va kanties (15 mei) te weten dat Ameland niet over een huisarts beschikt en toch recreanten mocht en mag blijven ontvan gen. Uit eigen ervaring kan ik hem echter verzekeren dat Ame land over goede, 24/7 bereikbare medische voorzieningen be- schikt: een apotheekhoudende huisarts in het westelijk gelegen Ballum en een huisarts annex apotheek in het centrumdorp Nes. In spoedgevallen vaart de red dingsboot van de KNRM naar Holwerd of vliegt een helikopter naar het MCL, het Medisch Cen trum Leeuwarden, of naar het UMCG, het Universitair Me disch Centrum Groningen. In woners én bezoekers kunnen zich veilig voelen op Ameland. De imagoschade waarvoor Zee land als vakantiebestemming vreest, moeten we niet aan an dere regio's toebrengen. Aad de Klerk, Middelburg Toerisme Toen wij in 1977 in Serooskerke (W) in een recreatiecentrum gin gen werken, was toerisme enorm in opkomst. Toen wij in 2012 met pensioen gingen, was het toe risme al gegroeid tot een flinke pijler voor de Zeeuwse economie. Door de overheid is in dezelfde tijd enorm bezuinigd en inge krompen op het gebied van me dische zorg. Was er in 1977 een ziekenhuis in Middelburg, twee in Vlissingen, twee in Goes, één in Zierikzee, Oostburg en Ter- neuzen: nu zijn er nog 2! Vanuit de recreatiebranche is er vaak ge noeg gewaarschuwd: de bevol king van Walcheren verdrievou digt in de zomer! Nu komt de co ronacrisis en het toerisme gaat op slot, want dat legt een te zware druk op de zorg in Zeeland! De overheid krijgt dus nu een koekje van eigen deeg, maar wel over de rug van de recreatieon dernemers. En natuurlijk ook weer in Zeeland, zijn we nog niet genoeg achtergesteld? Hoezo geen recht op compensatie? Marja Maas-de Boer, Serooskerke Wolf Er worden tientallen schapen doodgebeten door wolven (25 mei). Je zou verwachten dat de Partij voor de Dieren vragen stelt in de Kamer en wellicht zou het PVV Kamerlid Dion Graus, die zo'n indringende illustratie wist te geven van het rituele slachten, ook deze massamoord kunnen uitbeelden. En hiermee opkomen voor het zwakste dier, het schaap. Dat dit niet gebeurt, toont de morele en intellectuele irrelevan tie van deze partijen aan. Een be roep op 'dat is nu eenmaal de na tuur' gaat niet op, daar het nu ook eenmaal de natuur is van de mens om te (ver)jagen. Het zou van moreel en religieus fatsoen getuigen om het koosjer en halal slachten, dat ontegenzeggelijk veel diervriendelijker en zinvol ler is (het is geen moorden om te moorden) dan de zinloze slacht partij van de wolf, gewoon toe te staan. De Partij voor de Dieren zou er goed aan doen haar naam te veranderen in Partij voor som mige Dieren. Ds. L.C.P. Deventer, Kapelle BREDA/KAATSHEUVEL De 38- jarige Jan van E. uit Middelburg stot tert. Dat komt niet heel sterk over als je de kassa opeist bij de Albert Heijn in Goirle en de Gall&Gall in Kaats heuvel. Daarom legde de man, half maart van dit jaar, een briefje op de kassa: 'U bent verplicht te voldoen aan mijn eisen. Haal nu al het geld uit de kassa en stop het in deze tas. Liefst zonder geweld'. Van E. moest zich nu al voor de twee afpersingen verantwoorden bij de rechtbank in Breda. Hij heeft dan ook beide feiten bekend. Spijt, zegt hij. Dat lijkt oprecht. Maar Van E. is een geval apart. Hij is geen onbe kende in de rechtbank; hij heeft een strafblad van 29 kantjes. ,,Ik ben daar ook niet trots op", zei hij. Het is de drank die hem dingen laat doen die hij eigenlijk niet wil. Waar hij zichzelf ook voor schaamt. Maar er is al veel geprobeerd met Van E. Zoveel dat zelfs de reclassering zegt dat ze er geen fiducie meer in heeft. ,,Straf hem maar af, wij zijn er klaar mee", vertaalde officier van justitie Jan Bezem haar oordeel. Ja, hij gaat het allemaal anders doen als hij vrijkomt, vertelde Van E. de rechters. ,,Twee jaar geleden, toen u 36 was en 26 kantjes strafblad had, zei u dit ook al", kaatste de officier van justitie. ,,Ik heb het ingezien. Ik heb gesprekken met de pastoor. Die heeft me doen nadenken", aldus Van E. Zijn advocaat Jaap van Rooijen pleitte voor een taakstraf, in combinatie met een voorwaarde lijke gevangenisstraf en toch bege leiding. Volgens Van E. pleegde hij de overvallen vanwege schulden en omdat hij onder druk werd gezet door twee anderen. Die werden ook aangehouden, maar tegen hen lag te weinig bewijs. vrijdag 5 juni 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Er worden recentelijk steeds vaker wolven gesignaleerd in Ne derland. FOTO TER ILLUSTRATIE: GETTY IMAGES Else Sauer-van Hees, Vlissingen (W) Uitspraak 16 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 91