2 ruü 'F*t OU 0 'Laat Nederlanders maar komen na seizoen de merde' 8 NIEUWS 12 Het aantal boekingen naar zomerse bestemmingen stijgt nu landen de grenzen (binnenkort) openen voor toeristen. Gisteren gingen alweer de eerste Transavia-vluchten naar Spanje en Portugal. A I Z'l. s e staan in een bijna lege vertrekhal 3 op Schip hol. Alice (28) en Jan Willem (36) stappen over enkele uren op het vliegtuig naar het Por tugese Faro. Het is na maanden de eer ste vlucht die Transavia, specialist in vakantietrips, uitvoert. Ze voelt zich een beetje bezwaard, zegt Alice. ,,Wij pakken het vliegtuig voor een vakan tie, terwijl dat nu nog wordt afgera den." Ze boekten de vijfdaagse trip last minute, nog geen 24 uur geleden. ,,Al twee keer werd een reis gecanceld vanwege het virus. Het afgelopen an derhalf jaar konden we vanwege om standigheden niet weg. We hebben er goed over nagedacht, ook omdat we nu niet verzekerd zijn. Maar we zijn er echt aan toe.'' Een zomer in het buitenland gloort. Nu bekend is dat Nederlanders vanaf 15 juni weer op vakantie mogen naar veel Europese landen, stijgt het aantal boekingen. Bij Vliegtickets.nl gaat het de laatste zeven dagen om een groei van ruim 600 procent in vergelijking met dezelfde periode vorige maand. ,,Maar", nuanceert marketing-mana ger Sander van Veen. ,,Toen werd er ook nauwelijks geboekt.'' Spanje, Frankrijk, Italië en Portugal staan bo venaan. Reizigers kiezen met name voor de maanden juli en augustus, blijkt verder uit cijfers van de website. Transavia begint mondjesmaat met vliegen. In het toestel naar Faro, een extra vlucht die pas een week online stond, was volgens een woordvoerder de helft van de stoelen geboekt. Bij de andere vluchten op deze eerste vlieg dag was het tussen de 70 en 80 pro- cent. Het zijn nog vooral mensen die naar een tweede huis vliegen of voor werk naar het buitenland gaan. Maar dus ook al toeristen. Het aantal boe kingen neemt weliswaar toe sinds Transavia bekendmaakte weer van start te gaan, alleen ligt het nog niet op het niveau van andere zomers, meldt Van Veen. Dat zegt ook een woordvoerder van touroperator TUI, die vanaf 1 juli weer hoopt te vliegen. ,,Normaal bieden we zestig bestemmingen aan, nu zit ten we op tien." Sinds de persconfe rentie van woensdag is het wel 'bizar druk'. ,,We krijgen voornamelijk vra gen, maar daaruit blijkt wel dat men sen zin hebben om op vakantie te gaan.'' Het is te vroeg, vertelt ze, om te zien of er meer behoefte is aan au- We hebben er goed over nagedacht, ook omdat we nu niet verzekerd zijn toreizen. Bij de ANWB merken ze wel dat mensen vooral geïnteresseerd zijn in een vakantie met de auto en kamperen. Een woordvoerder: ,,Waarschijnlijk speelt mee dat je in een auto flexibel bent. Als er iets ge beurt, kun je snel verkassen of terug naar huis gaan.'' Op Schiphol is het donderdagoch tend nog surrealistisch rustig. Op sommige plekken is zelfs alleen het geluid van de roltrappen te horen. Op de grote schermen met aankomende en vertrekkende vluchten zijn twee rijen met vluchtnummers te zien. Achter de helft staat 'geannuleerd'. De familie Brusse uit Wateringen checkt als een van de eersten in voor de vlucht naar Faro. Ze gaan op bezoek bij haar schoonzus en nichtje, zegt Mirella (50). „Eigenlijk voelt het nu juist fijn en veilig. Ik zou niet zo snel in het vakantieseizoen boeken.'' Haar man Walter (57) knikt. ,,In maart waren we in Portugal, en moes ten we ineens terug. Er kwamen die dag vier toestellen min of meer tege lijk aan in Nederland. Bij de bagage band stonden de ouderen dicht op el kaar.'' Ze vinden het niet extra span nend om nu al te reizen. ,,We hebben een hele partij mondkapjes bij ons.'' Meteen geboekt Even verderop loopt Romano Frant- zen (38) uit Den Haag met een grote tas over zijn schouder. De oud-prof sporter en tennisleraar reist regelma tig naar Portugal om zijn zakelijke netwerk uit te bouwen. ,,Ik hield in de gaten wanneer ze weer zouden vlie gen. Toen ik deze vlucht zag, heb ik meteen geboekt." Hij weet dat Portu gal tot 15 juni een oranje advies heeft. ,,Ik ga voor mijn werk, dus is het een noodzakelijke reis." Lachend: ,,En ik ben niet zo bang aangelegd.'' In vertrekhal 2 druppelen ondertus sen de reizigers binnen voor de KLM- vlucht naar Lissabon. Veel mensen met mondkapjes; die zijn aan boord veelal verplicht. Koert (50) en Karlijn (40) wachten tot ze hun koffers kun nen inchecken. Karlijn begon net een eigen reisbureau toen de coronacrisis uitbrak. ,,Ik heb nog even verlof van mijn andere werk, dus nu kunnen we gaan.'' In Portugal verblijven ze op het platteland, om drukte te vermijden. Koert lachend: ,,En we slikken veel vi taminepillen.'' FRANKRIJK vrijdag 5 juni 2020 12-15 J15 Jamaica Vink Schiphol -Alice, reiziger Frank Renout „Vanaf sommige plekken op de camping zie je de Middellandse Zee. Dat vinden mensen toch wel heel mooi'', vertelt André van Bemmel (foto), mede-eigenaar van cam ping Les Lauriers Roses, vlak bij Saint-Tropez. „Ik ben blij dat Frank rijk zijn grenzen wil openen. Laat de Ne derlanders maar komen! Maar ik ben ook realistisch: veel reser veringen zijn geannuleerd. Nederlanders boeken nu in eigen land. Ze zeggen tegen me: stel dat dat rot- virus terugkomt en er ge beurt wat: dan zit ik op jouw Franse camping wel heel ver van huis.'' Van Bemmel bestiert al 35 jaar zijn Zuid-Franse en door bossen omringde viersterrencamping. Hij heeft tachtig plaatsen en zo'n 80 procent van zijn bezoekers komt uit Neder land. Maar de poort is nu al tien weken op slot. ,,We moesten half maart de deuren sluiten van de Franse regering. En op 20 juni gaan we weer open. Dit voorjaar was echt een seizoen 'de merde', zoals ze hier zeggen.'' Deze zomer zal zijn cam ping niet vol staan, ver wacht hij. Daarom doet hij aan promotie op so ciale media. „Ik plaats mooie foto's en be richten dat we weer opengaan. Ik krijg best veel reac ties en likes. Sommige vas te gasten schrij ven: we springen straks meteen weer in de auto. Anderen annuleren of ze nemen een voucher voor volgend jaar.'' Die laatste groep heeft wel al een voorschot betaald. ,,Van dat geld hebben we schilderwerk gedaan en het terras opgeknapt. Dus dat is al uitgegeven en die voorschotten hoeven die mensen volgend jaar na tuurlijk niet nog eens te betalen. Investeren kan ik volgend jaar dus minder. Dan zullen we waarschijn lijk alleen repareren op de camping wat echt stuk is.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8