Geldpers gaat in hogere versnelling ECONOMIE 17 Mario Draghi begon de centrale bank al met het opkopen van staats leningen. Zijn opvolger Christine Lagarde deed er nog een flinke schep bovenop. De ECB koopt de komende tijd voor meer dan een biljoen euro aan staatsleningen en bedrijfsobligaties. Zo weten de regeringen van de landen in de eurozone dat ze altijd geld kunnen lenen tegen aantrekkelijke rente percentages. Centrale banken kunnen daardoor geld 'maken' en dat doen ze op grote schaal. Zij kopen, via een om weg, de leningen van de overheden. Dat is geld dat daarvoor niet be stond. De overheden geven dat nieuwe geld bijvoorbeeld uit aan steun voor werklozen. Als het geld op is, kunnen ze weer nieuw geld lenen. De centrale banken hebben al laten weten de geldpers zo hard te laten draaien als nodig is. Helaas zitten er grote risico's aan onbeperkt geld bijdrukken. Beleg gers kunnen daardoor het vertrou wen in die munt verliezen, waarna de waarde van de euro instort. Het gevolg is hyperinflatie en econo mische rampspoed. Dat zie je nu gebeuren in onder meer Zimbabwe en Venezuela. Daar drukken de re geringen geld bij om de tekorten te financieren en loopt de inflatie vol ledig uit de hand. Of ons dat ook te wachten staat, is koffiedik kijken. Uitsluiten kun je het nooit, maar vooralsnog lijkt het er niet op. De eurozone is de groot ste economie ter wereld en heeft een handelsoverschot. Bovendien hebben de meeste lidstaten be heersbare tekorten. De kans dat be leggers het vertrouwen in de euro verliezen is klein. Staatsleningen van landen als Nederland en Duits land horen tot de veiligste beleg- gingen in de wereld. De kans op hyperinflatie is niet groot, zegt Car- sten Brzeski, hoofd macro-econo mie bij ING. ,,Dat zie je vooral als de economie oververhit raakt. Dan stijgen de prijzen van olie en andere grondstoffen. Maar nu is er sprake van een recessie en zie je juist prijs dalingen.'' Terugbetalen De ECB-leningen moeten wel ooit worden terugbetaald. De ECB helpt een handje door de rente laag te houden, waardoor de financiering van de schuld heel betaalbaar is, maar dat betekent ook dat de reke ning deels wordt betaald door spaarders en pensioenfondsen. Die maken geen rendement meer op hun geld. Niet terugbetalen is niet aan de orde. Als lidstaten hun verplichtin gen aan de ECB niet nakomen, komt de rekening bij de banken, beleggers en pensioenfondsen te liggen, die de obligaties in bezit hebben. En zoals de vorige crisis heeft geleerd, zijn gezonde banken een belangrijke voorwaarde voor economische groei. Ook de ECB komt dan met een flinke strop te zitten. De centrale bank krijgt de leningen niet terugbetaald en moet ze afschrijven. Die rekening schuift de ECB vervolgens door naar de nationale centrale banken, zoals De Nederlandsche Bank. En uiteinde lijk betaalt de belastingbetaler. En hoe zit het met het herstel fonds? Daar moeten we toch so wieso aan meebetalen? Zoals het voorstel er nu ligt wel. De Europese Commissie wil 500 miljard weg geven aan landen die het hard nodig hebben. Dat geld moet uit de Europese begroting komen. De lid staten wordt gevraagd om meer aan Brussel te betalen. Daarnaast wil de Europese Commissie een Europese belasting invoeren, bijvoorbeeld door grote bedrijven extra te laten betalen. Zo'n Europese belasting is een gruwel voor Nederland. Nederland, Oostenrijk, Zweden en Denemarken zien ook niets in het plan om getroffen landen te helpen met giften. Ze willen dat de giften worden omgezet in leningen, en dan alleen onder strenge voor waarden. Ook hier geldt dat landen naar rato van hun economie garant staan voor de leningen. Bij wanbe taling krijgt de Nederlandse belas tingbetaler in dat geval dus ook een deel van die rekening. De ECB wil daarmee de economi sche gevolgen van de coronapande- mie beteugelen. De economie in de eurozone draait nog veel slechter dan de ECB eerder berekende, zei ECB-president Christine Lagarde gisteren tijdens een persconferen tie. ,,Vooral in het tweede kwartaal was de krimp van de economie veel groter dan we eerder dachten.'' De ECB verwacht dat de economie in de eurozone dit jaar met bijna 9 procent krimpt. En de kans dat de krimp erger wordt is groter dan dat het meevalt, benadrukte Lagarde. De bankpresident gaat er wel van uit dat het ergste achter de rug is. ,,We zien de eerste tekenen dat de bodem is bereikt. Nu landen lang zaamaan de economie heropenen, hopen we dat de groei aantrekt.'' Dat zou al in het derde kwartaal zichtbaar moeten zijn, hoopt La- garde. Maar echt herstel komt er pas volgend jaar. Ook in 2022 zal de groei groter zijn dan eerder ver wacht. Toch zal het zeker twee jaar duren voor de economie in de euro zone hersteld is van de klap van de coronapandemie. Een andere doelstelling van het op koopprogramma is het aanjagen van de inflatie, maar die wordt al leen maar lager. Op dat punt werkt het opkoopprogramma niet goed. De lage inflatie betekent ook dat de rente voorlopig nog negatief blijft, maakte Lagarde duidelijk. De ECB neemt dus zijn verant woordelijkheid bij het bestrijden We zien de eerste tekenen dat de bodem is bereikt van de crisis. En als er meer gedaan moet worden, zal de ECB niet aar zelen meer te doen. Maar Lagarde riep uitdrukkelijk regeringen van eurolanden op om zelf met stimu leringsmaatregelen te komen. Ze liet zich ook positief uit over de plannen van de Europese Com missie voor een Europees herstel fonds voor landen die zwaar getrof fen zijn door de corona-uitbraak. Lagarde werd op haar wenken bediend door de Duitse bondskan selier Angela Merkel. De Duitse re gering maakte gisteren bekend met een nieuw steunpakket van 130 miljard euro te komen. Dat is het grootste stimuleringspakket dat een euroland tot nu toe heeft bekendgemaakt. vrijdag 5 juni 2020 GO Christine Lagarde. foto epa De Europese Centrale Bank (ECB) gaat voor nog eens 600 miljard euro extra aan leningen opkopen. Daarmee komt het totale aankoopbedrag op 1,35 biljoen euro. Peet Vogels Frankfurt - Christine Lagarde, president van de Europese Centrale Bank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67