NIEUWS 13 We benaderen nu ook oud-militairen. Zo van: hey, mis je ons? Voor Defensie heeft het coronavirus een venijnig staartje: door de maatregelen worden er maar mondjesmaat militairen in spe gekeurd en opgeleid. En dat terwijl er ruim negenduizend openstaande vacatures zijn. We moeten naar 50 procent bezetting van de legeringsplaats De jaarlijkse schietoefening van de krijgs macht in het Duitse Bergen- Hohne gaat vanaf vandaag gewoon door. Of nou ja, gewoon: wel an ders dan anders. In kleinere groepjes, zonder uitje met de groep en zonder gezamenlijke maaltijd in de eetzaal. Militairen moeten eten ophalen en in hun eigen kamer opeten. ,,Een stuk minder gezellig'', erkent Barbara Vis ser. ,,Maar wel noodzakelijk.'' De oefening is, stelt de staatssecre taris van Defensie, te belangrijk om af te zeggen. ,,Want als een militair niet gecertificeerd is, kan hij of zij niet op missie.'' En er moeten genoeg inzetbare militairen zijn om aan de grondwettelijke taak van het verdedi gen van het eigen grondgebied te vol doen en aan internationale verplich tingen. Dat wordt steeds ingewikkelder. Ervaren personeel vertrekt nog altijd bij de krijgsmacht en daar komt on ervaren personeel voor terug. Mits die mensen überhaupt gevonden kunnen worden. Defensie heeft in totaal 9250 openstaande vacatures, omdat er ruim 5500 banen vacant zijn en de krijgsmacht ook met nog eens 3500 functies is uitgebreid. En in een pakket jaarverslagen en rap portages dat onlangs naar de Tweede Kamer is gestuurd, werd al een winstwaarschuwing gegeven: corona zou 'van invloed zijn op het behalen de doelstellingen van Defensie', bij voorbeeld als het gaat om werving. „Oefeningen en inzet gaan ook zo veel mogelijk door. Juist omdat we een vitale functie vervullen en fysiek contact soms echt nodig is. Maar het keuren - we deden normaal vijftig keuringen per dag - en opleiden van nieuw personeel is afgeschaald. We zijn niet helemaal gestopt. Medisch personeel, dat nodig is op een missie en in Nederland, werd wel gekeurd. In kleinere groepen, zodat we zoveel mogelijk kunnen voldoen aan de RIVM-richtlijnen. De volgorde van opleidingen is soms wel omgegooid: waar je normaal begint bij een deel waar veel fysiek contact nodig is, schuift dat nu naar de achterkant van de opleiding. In de hoop dat er tegen die tijd een vaccin of medicijn is." ,,Voor een deel kregen zij te horen dat we even op pauze moesten drukken ja. Voor de cruciale functies zijn we wel gewoon doorgegaan. We zijn ook heel erg afhankelijk van onze samen werking met het mbo, van de VeVa- studenten (opleiding Veiligheid Vakmanschap, red.). Dat ligt nu ook allemaal stil. We hopen heel erg dat INTERVIEW BARBARA VISSER die op 1 september weer kan opstar ten. Want als dat niet kan, missen we een noodzakelijke bron van in stroom." ,,We benaderen nu ook oud-militai ren. Vooral in de functies waar we behoefte aan hebben, zoals onderof ficieren bij de landmacht en vliegers. Zo van: hey, je bent weggegaan, mis je ons? En heel veel mensen missen ons, dus daar zijn we vrij succesvol in. Acht jaar geleden kwam je als pi loot niet aan de bak, maar de afgelo pen jaren hebben vliegmaatschap pijen ook onder onze mensen gewor ven. Mogelijk keert een deel terug als er straks misschien minder wordt ge vlogen." ,,Dat is nog niet te zeggen, omdat de laatste cijfers van het eerste kwartaal van dit jaar zijn. Dat geeft geen reëel beeld. We zouden dit jaar 3800 men sen moeten aanstellen. We zagen de afgelopen jaren al dat dat heel moei lijk was. We hebben te maken met een steeds kleinere groep schoolver laters; zo'n 198.000 per jaar. Daarvan tonen er 48.000 belangstelling voor de krijgsmacht, van wie uiteindelijk 15.000 solliciteren. Alleen valt daar van 75 procent af tijdens de keuring. Er zijn immers fysieke en mentale ei sen. En het aantal jongeren kun je niet ophogen. Wel proberen we of we mensen beter kunnen begeleiden. Joh, je bent bij het Korps Mariniers uitgevallen, maar misschien kun je wel bij een soortgelijke functie bij de landmacht terecht? Het is toch zonde om ze te laten lopen." „Slaapplekken voor zes of acht man, in stapelbedjes, dat kan dus niet meer. En dat is wel hoe het nu is. We moeten naar 50 procent bezetting van de legeringsplaats, zodat er vol doende afstand gehouden kan wor den. Dat betekent dus dat je prakti sche dingen moet gaan bedenken. Kun je mensen vragen op en neer te rijden? Kun je iets doen met gebou wen? Sommige kennen een zware bezetting, anderen totaal niet." ,,Dat moeten we bekijken. We heb ben nu aan alle defensieonderdelen gevraagd wat ze nodig hebben. Dan kunnen we de puzzel leggen. Denk ook aan de grote eetzalen die we heb ben, daar kunnen militairen ook niet meer samen eten. Nu moeten zij lunchpakketjes - lupa - afhalen. De warme maaltijd gaat in shifts. En de bivak, die we normaal in grote tenten voor acht man deden, doen we nu in eenpersoonstentjes." ,,We hebben elk jaar hoe dan ook vierduizend mensen nodig - of het economisch goed gaat of niet. Maar mensen die zich nu zorgen maken over hun baan en die op zoek zijn naar leuk en uitdagend werk met een maatschappelijk doel, voor hen heeft Defensie zóveel mogelijkheden. Van it tot gezondheidszorg. We zoeken echt niet alleen infanteristen." ,,De situatie in de wereld is niet veili ger geworden. Investeren in defensie is gewoon broodnodig. De 1,5 miljard euro die we er in deze kabinetsperi ode bij kregen is een mooie eerste stap, maar niet voldoende om te zor gen dat de organisatie er weer staat. De noodzaak om te investeren is al leen maar toegenomen. Daar zal ik altijd voor blijven pleiten." vrijdag 5 juni 2020 PC Wat is het probleem? Defensie is toch als cruciaal aangemerkt? Maar mensen die zich melden voor een baan bij Defensie liepen tegen een muur aan? 'Slaapplekken in stapelbedjes kan niet meer' Hanneke Keultjes Probeert u op creatieve manieren toch aan personeel te komen? U schrijft nu al aan de Kamer dat er minder militairen een baan hebben gekregen bij Defensie. Hoeveel mi litairen had u in een normale we reld wel een contract kunnen aan bieden? Staatssecretaris Barbara Visser moest, gedwongen door corona, 'even op pauze drukken' bij het aannemen van nieuwe mensen. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Er brak corona uit onder Neder landse militairen die in Litouwen zaten. Die zitten in de kazerne dicht op elkaar. Dat is in Neder landse kazernes ook zo. Kan dat nog? Hotels afhuren? De economische crisis die door het coronavirus volgt, biedt die ook kansen voor Defensie? In het ver leden bleek het in die perioden makkelijker om personeel vast te houden en te werven. Als er bezuinigd moet worden op de overheidsuitgaven, vreest u dat het mes dan - net als na de vorige economische crisis - weer in de krijgsmacht wordt gezet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63