12 NIEUWS Een goede militair worden, dat leer je niet achter een beeldscherm. Maar hoe wel, met alle coronabeperkingen? Defensie heeft voor veel praktische problemen een oplossing. Herbeleef Holland Pop Festival, Kralingen 1970! vrijdag 5 juni 2020 A Leerlingen van de luchtmachtschool krijgen les vanachter een scherm. Zo kunnen ze toch van dicht bij zien wat de instructeur doet. foto mindef Raymond Boere Woensdrecht Hoe leer je een militair in opleiding een wa pen vast te houden, als je niet op de ka zerne mag komen vanwege corona? Een creatieve in structeur pakte zijn kitspuit en gaf les achter de webcam. Zo puzzelden de leerkrachten van de algemene militaire oplei ding bij de luchtmachtschool in Woensdrecht afgelopen weken heel wat af om toch les te kunnen geven. Maar hoe goedbedoeld het initiatief van deze instructeur ook is; militair word je niet alleen van achter een beeldscherm. Daar wa ren ze na het uitbreken van de co ronacrisis half maart op deze le- gerbasis al heel snel achter. ,,De meeste vaardigheden in ons vak moet je ervaren, voelen en in prak tijk brengen. Groepsvorming is ontzettend belangrijk'', zegt com mandant van de basis kolonel Ben Kamstra. En dus is er achter de schermen lang nagedacht hoe ze deze week toch weer aan slag konden, zonder dat coronaregels werden overtre den. Op veel praktische proble men kwam een passend ant woord. Zo leren militairen nu plaat bewerken achter een groot scherm, waar ze toch dichtbij, maar veilig kunnen zien hoe hun leraar dat precies doet. Is de appel plaats versierd met rode stippen die aangeven waar militairen op precies 1,5 meter afstand van elkaar staan, brengen militairen EHBO niet meer in de praktijk op elkaar, maar gebruiken ze daarvoor nu poppen, sporten ze op gepaste af stand en krijgen ze theorie in een klaslokaal met de helft minder stoelen dan gebruikelijk. Gehalveerd Dat er weer wordt begonnen met de opleidingen is hard nodig. Nor maal levert deze school per jaar zo'n 440 nieuwe militairen af. Het plan was om dat aantal snel op te schroeven naar 600 en zo eindelijk iets te kunnen doen aan jaren lange personeelstekorten. Toen kwam corona. De verwachting is nu dat er dit jaar niet meer dan 200 militairen hun opleiding vol tooien, vooral omdat de ruimte in de school om veilig les te kunnen geven is gehalveerd. Een flinke tegenslag voor een krijgsmacht die na jarenlang be zuinigen eindelijk weer mag in vesteren in mensen en materieel. Het leger had al de grootste moeite om vacatures gevuld te krijgen, maar nu de nieuwe aanwas terug loopt, gaan ook eenheden dat voe- len. Zij moeten nog langer wach ten tot vacatures zijn vervuld. Al zou dat volgens Ben Kamstra wel licht ook kunnen meevallen door de recessie. De krijgsmacht is dan voor veel mensen weer een aan trekkelijke werkgever. In Groot- Brittannië zien ze dat al. Daar krij gen ze sinds de coronacrisis juist meer aanmeldingen binnen, waar- Vaardigheden in ons vak moet je ervaren, voelen en in praktijk brengen - Kolonel Ben Kamstra onder van veel ex-militairen die in het bedrijfsleven zijn ontslagen. In Nederland is daarvan voorals nog geen sprake en wordt alles uit de kast gehaald om te zorgen dat tekorten niet te veel oplopen. Met nieuwe manieren van onderwijs wordt geprobeerd toch een inhaal slag te maken, bijvoorbeeld door onderofficieren op afstand bij te spijkeren. ,,Normaal komen ze voor cursussen leidinggeven terug naar school, maar de crisis heeft geleerd dat ze theorie ook prima op hun eigen werkplek zelf kun nen leren en online contact kun nen houden met een coach'', zegt Kamstra. Oefeningen De coronacrisis leidt niet alleen tot problemen bij het opleiden van militairen. Ook in de eenheden moesten veel oefeningen vanwege de coronaregels worden geschrapt. Toch zijn cruciale trainingen, met zo veel mogelijk aanpassingen, doorgegaan om te voorkomen dat eenheden niet meer paraat kon den staan. Volgens directeur ope raties commodore Denny Traas van de luchtmacht is de gereed heid van de eenheden daardoor nog steeds op het vereiste niveau. ,,Maar als we nu niets doen met de opleidingen en weer volop begin nen met trainen, dan loop je in 2021 mogelijk wel tegen proble men aan.'' Herbeleef Kralingen 1970 gewoon vanaf de bank! Ga naar pzc.nl/stampingground Op 26 juni 2020 is het precies 50 jaar geleden dat het legendarische Holland Pop Festival 'Stamping Ground' plaatsvond in Kralingen. Ter ere van dit 50-jarig jubileum komt in het weekend van 26 juni de Directors Cut van de Nederlandse concertregistratie 'Stamping Ground' uit. Je kunt deze mooie film vanaf 26 juni huren of kopen via Pathé Thuis. Met de legendarische muziekfilm Stamping Ground Wapenles krijgen via de webcam hOLAND POP FESTIVAL KRAUNGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62