'In Nederland merk je racisme alleen als je niet blank bent' Arnhems protest rustig 5 Felle kritiek op geruzie Halsema en Grapperhaus Ahmed Marcouch had vooraf een maxi mum van vijfhon derd mensen vastge legd. Dat werd uit eindelijk het dub bele, ongeveer dui zend, maar toch is de burgemeester tevre den over het verloop van het protest. ,,We waren voorbereid op tweeduizend. Dus dit konden we goed hebben.'' Hij geeft een compliment aan de deelnemers en or ganisatoren. Op de Markt wa ren allemaal stippen gezet waardoor men sen op een veilige 1,5 meter van elkaar konden staan. Orga nisator Ranny Ra- diore was blij met de opkomst. ,,Als je te rugdenkt aan van daag, laat het dan een katalysator zijn. Ik ben benieuwd.'' Voor morgen en zaterdag zijn bijeen komsten aangekon digd in Utrecht, Nij megen, Enschede, Eindhoven en Til burg. In Leeuwarden is volgende week za terdag een protest. fel: 'Deze wilde je vastleggen voor de wob (een wet waardoor gegevens als deze naar buiten kunnen komen, red.). Je had ook gewoon de ingewikkeldheid van de situatie kunnen uitleggen ipv mij in de kou te zetten.' De minister probeert daarop de discussie te smoren ('We spreken morgen verder'), maar Halsema is nog niet klaar met Grapper- haus: 'In stormen moeten we soms pal staan. En ik begrijp goed dat rechts Nederland een gouden kans ziet. Maar soms moet je ook voor je lokale bestuurders gaan staan. Zo'n demonstratie vindt nu eenmaal niet plaats in wijk bij duurstede. Ik had graag gezien dat je me niet in de kou had ge zet.' Laatste poging Ze probeert twintig minuten la ter ook nog, het is inmiddels 00.26 uur, de minister te bellen, maar die neemt niet meer op. ,,Ik heb zeven uur slaap nodig'', lichtte hij gisteren toe. Het laatste appje van Halsema aan de minister, de volgende och tend om 8.44 uur, lijkt een laatste poging steun te krijgen: 'Ik pro beerde je te bereiken. Ik heb de hele dag pers. En het lijkt me lo gisch dat jij nu duidelijk maakt dat je steun uitsprak aan de lijn van optreden en ik die steun ook nadrukkelijk heb gezocht. Femke.' Als de minister de burgemees ter wil bellen neemt ditmaal deze niet op, later spreken ze el- kaar alsnog. Maar wat daar wordt gezegd is onbekend. Grapperhaus hield het er gisteren in de Kamer op dat het niet aan hem was om te bepalen of een protest moet worden beëindigd. ,,Ik moet juist niet in de weg gaan lopen.'' Daarmee komt hij niet zonder kleerscheuren weg. Volgens Wil- ders neemt Grapperhaus te wei nig afstand van de 'ijdeltuit' Hal- sema die hem 'medeverantwoor delijk' probeerde te maken. Zegen Hij ziet dat anders: „Burgemees ters die willen sparren, dat hoort ook bij mijn taak. Maar het be sluit was aan haar.'' Grapperhaus vindt dat hij geen 'echte ruggespraak' had met de burgemeester. Hij zag de appjes van Halsema als mededelingen, niet als een vraag om zijn zegen. ,,Want dat is niet aan mij.'' De burgemeester moet haar optreden volgende week nog ver dedigen in de gemeenteraad, waar veel partijen kritisch zijn. Hoewel ze aanvankelijk niet dee moedig was, zei Halsema later wel dat ze met een betere 'infor matiepositie' over de drukte, an ders had gehandeld. Of de appjes haar positie verder bemoeilijken, valt te bezien. Het kamp-Halsema ziet er juist be wijs dat Grapperhaus eigenlijk wél zijn fiat gaf. Hij schreef im mers 'geheel met je eens' op haar opsomming waarin ze conclu deerde niet in te willen grijpen op de Dam. LIVf M ATTERii vrijdag 5 juni 2020 Waarom gaan mensen in coronatijd de straat op om te demonstre ren? Besmet ben je immers zo. Maar ze vinden het laten horen van een stem tegen racisme te belangrijk om weg te blijven na de dood van de Amerikaan George Floyd door hardhandig politieoptreden. Salwa van der Gaag en Albert Heller Dexter Boldewijn (21) en Elijah Bouwman (21), demonstreerden in hun woonplaats Arnhem. Dexter: ,,We zijn hier omdat het de zo veelste keer is dat een donker persoon wordt doodgeschoten door de politie. Maar er gebeurt niets. Racisme is er nog steeds, ook in Nederland. Het komt meer voor dan je zou denken, dat merk je alleen als je niet blank bent. Ik wil laten zien dat ik het niet vind kunnen.'' Elijah: ,,Als ik over straat loop met mijn vriendje voelt hij zich veiliger, omdat ik wit meer commentaar.'' Aïsha Vis, 15 demonstreerde in haar woonplaats Arnhem. ,,De moord op een zwarte man in Ame rika heeft me geraakt. Ik wil dat don kere mensen net zo worden behandeld als witte mensen. Niet méér dan andere mensen, maar ik wil dat we met zijn allen gelijk worden behandeld. Ik zie ra cisme ook in Nederland gebeuren. Als jij het niet ziet, betekent het niet dat het niet gebeurt. Ik hoop dat mensen be wust worden van wat er gebeurt.'' Inke Nelson (50, links) en Chantal Pique (43). Demonstreerden in hun woonplaats Rotterdam. ,,Het is nodig dat we hier staan. Ra cisme is iets wat allang aan de hand is, maar de beelden van George Floyd gin gen door merg en been. Wij zijn naar de demonstratie in Rotterdam gegaan, omdat we hopen dat dit voor meer be wustzijn zorgt. In Nederland is racisme subtiel. Het zit in kleine opmerkingen en grapjes. Het is sluimerend.'' Alvin Pachito (33), Emily Tuohy (27) en dochter Aria Pachito (2). Demon streerden in woonplaats Rotterdam. Hij: ,,We zijn het zat. Als je je uitspreekt tegen racisme vinden mensen dat je je aanstelt of dat je de racismekaart trekt. Maar dat jij iets niet voelt of meemaakt, betekent niet dat het niet gebeurt.'' Zij: ,,Ik merk aan kleine dingen dat Alvin soms anders wordt behandeld dan ik. Het erge is dat hij dat zelf vaak niet eens doorheeft.'' ben. Als hij alleen is, krijgt hij FOTO'S ROLF HENSEL, SANNE DONDERS Een protest tegen politiegeweld en ra cisme is in Arnhem gisteravond vreed zaam verlopen. De betoging begon met een stoepkrijt- actie en eindigde met een bijeen komst op de Markt in Arnhem. AFSTAND (Ckur 3LAck LIVES >!ATro>i 1vPEfc I r KlgPSTHFra.:. - T is v.T y f-'1, Kir-.f 1. yjMj *nm WELKOM KOUD 1,5M£7"£R Politici van verschillende partijen reageren boos op de app-ruzie tussen minister Grapperhaus (Justitie) en de Amster damse burgemeester Halsema. PVV-leider Wilders noemt Halsema 'een grote leuge naar'. ,,Ze voelde nattig heid, had haar zaakjes niet op orde en heeft toen op slinkse wijze geprobeerd de steun te claimen van de minister. Die daar gelukkig niet intrapte.'' Amsterdamse raadsleden, vooral van de oppositie, zijn onaangenaam verrast. Op positiepartij VVD noemt de affaire 'heel pijnlijk'. ,,De burgemeester is verant woordelijk voor de open bare orde in een stad", zegt fractieleider Marianne Poot. ,,Ik zie niet dat Halsema deze verantwoordelijkheid heeft genomen.'' CDA-fractievoorzitter Die- derik Boomsma vindt dat ook Halsema probeerde Grapperhaus verantwoor delijk te maken. ,,De minis ter is niet een soort opper burgemeester die even zijn zegen moet geven.'' De appjes werden vrijgege ven met toestemming van Halsema. Toch is Hubert Bruls, voorzitter van het Veiligheidsberaad, er niet blij mee. ,,Ik zei al tegen Grapperhaus: ik begrijp dat we nu niet meer met elkaar moeten appen, want dan staat alles straks in een brief aan de Tweede Kamer. Dit vind ik ver gaan. Het is niet fijn als bestuur ders elkaar zo de maat nemen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5