Wandelaars ontdekken lichaam van vermiste surfer Mathijs NIEUWS 3 De roes blijft langer na-ijlen dan vaak wordt gedacht Verkeersongevallen gerelateerd aan het gebruik van lachgas gebeuren steeds vaker. En dan gaat het alleen nog om geregistreerde gevallen. Met name jongeren nemen graag lachgas in de auto, blijkt uit onderzoek. Voor jongeren is het een kleine stap om na het gebruik van lachgas on der invloed de weg op te gaan, blijkt uit onderzoek van TeamAlert, In opdracht van het ministerie van In frastructuur en Waterstaat heeft de jongerenorganisatie uitvoerig met bijna twintig jonge gebruikers van lachgas gesproken. Voorbeelden van lachgasgebruik in de auto zijn er legio. Een man uit Gennep (19) werd in april gearres teerd omdat hij onder invloed van het spul op een politieauto zou zijn ingereden op de A73 bij Boxmeer. Dinsdag was er bij het ongeval in Gennep, waarbij een 19-jarige man uit Ottersum met zijn auto een ter ras op reed en mogelijk ook sprake was van lachgasgebruik. Zes men sen raakten daarbij gewond, onder wie de eigenaresse van de zaak die met een gebroken knie naar het zie kenhuis moest worden afgevoerd. De overige vijf waren lichtgewond Nog tragischer was het eind mei toen de 63-jarige Rotterdammer Wim van der Linden werd aange reden door een 18-jarige automobi list in zijn woonplaats. Zonder zich te bekommeren over de man reed hij ook nog eens door na het onge val. Daarbij raakte hij nog een an dere auto. Ooggetuigen hadden ge zien dat de jongen een ballonnetje aan zijn lippen had, schreef de po litie in een bericht. Zeer waarschijnlijk ging het ook De politie kreeg een melding dat ie mand 'iets' had gezien tussen de basaltblokken van het Noordelijk Havenhoofd, een plek waar al lang en vaak was gezocht. Maar pas in het begin van de avond kon de po litie bevestigen dat het om het li chaam van Mathijs ging. Met het bergen en identificeren van zijn lichaam komt een einde aan een ruim twee weken durende operatie van professionele hulp diensten, familieleden, vrienden en vrijwilligers om alle vijf jonge, sportieve mannen die omkwamen bij het surfdrama 'thuis te brengen', zoals dat bij de reddingsdiensten op zee heet. Bij het afscheid van de andere omgekomen zwemmers en surfers Joost (30), Sander (38), Pim (24) en Max (22) is bij de vermissing van het lichaam van Mathijs steeds stil gestaan. De lichamen van Joost en Sander zijn dezelfde maandag avond gevonden. Pim en Max zijn de volgende ochtend geborgen. Ook het lichaam van Mathijs is die dinsdagochtend gezien, maar kon door de weersomstandigheden niet uit het water worden gehaald. Daarna verloren de hulpdiensten zicht op het lichaam. Mathijs en Max, beiden studen ten van de TU Delft, waren op de maandagavond van 11 mei samen gaan surfen. Joost, Sander en Pim waren in zee voor een training life- guard-zwemmen. Alle vijf kwa- mendoor nog onbekende oorzaak onder een dikke, verstikkende laag algen terecht, die zich had opge hoopt in de branding van de zee. Het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee is nog bezig met het vinden naar de oor zaak van niet eerder vertoonde hoe veelheid opgehoopte algenschuim voor de kust. De vijf slachtoffers van het surf- drama, die nu allen zijn gevonden, worden op verschillende plekken in Scheveningen herdacht met een symbool van vijf witte haringen op een zwarte achtergrond. De beelte nis is te zien op vlaggen van strand paviljoens en op de gevel van surf- spot The Shore, waar met name Joost, Sander en Pim dagelijks kwa men. The Shore groeide al snel na het voorval uit tot een plaats waar kon worden gerouwd en herdacht. Het surfdrama heeft nog steeds grote impact op de surfgemeenschap in Scheveningen. Dit is gewoon iets wat je uit je hoofd laat als je een beetje logisch nadenkt hier om lachgas, omdat dit spul zo wordt geïnhaleerd.Wim overleefde het ongeval niet. Buiten bewustzijn werd hij naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij later overleed. Hij zou in juli zijn 64ste verjaardag vie ren. De familie van het slachtoffer is furieus en noemde het moord. De bestuurder meldde zich 's avonds alsnog op het politiebureau. Na-ijlen Volgens onderzoeker Laura Nij- kamp van het Trimbos-instituut, dat veel research doet naar het ge bruik van drugs en alcohol, wordt vaak gedacht dat enkele minuten na het gebruik van lachgas het effect weg is. ,,Maar het kan nog tot enkele uren na-ijlen, je bent eigenlijk niet in staat aan het verkeer deel te ne- men.'' Politiecijfers laten zien dat het aantal aan lachgasgebruik gere lateerde incidenten in het verkeer afgelopen paar jaar enorm is toege nomen: van 60 incidenten in 2016 tot 960 in alleen al de eerste helft van 2019. Daarbij gaat het alleen om de ge registreerde incidenten. Het werke lijke aantal ligt volgens de politie waarschijnlijk veel hoger, omdat heel vaak het gebruik van lachgas niet is aan te tonen: er is niet zoiets als een blaastest voor beschikbaar. Dat j ongeren weinig moeite heb ben om met lachgas op achter het stuur te kruipen, heeft volgens TeamAlert te maken met zelfover schatting. Door het effect van lach gas zouden zij de gevaren van rij den onder invloed voor zichzelf niet meer zien. Het inhaleren van lachgas zorgt voor een kortdurende maar sterke roes en een 'bewust- zijnsdaling die een beetje lijkt op dronkenschap', aldus het Trimbos instituut. Zowel TeamAlert als Veilig Ver keer Nederland (VVN) vinden de uitkomsten van het onderzoek ver ontrustend. ,,Dit is gewoon iets wat je uitje hoofd laat als je een beetje logisch nadenkt", zegt een woordvoerder van Veilig Verkeer Nederland. Volgens het Trimbos instituut laten eerste re sultaten van een onder zoek naar de invloed van de coronacrisis op het drugsgebruik zien dat de meeste gebruikers minder zijn gaan gebruiken en een deel van de gebruikers meer. Hoe dat met lachgas zit, is nog niet bekend. ,,De coronatijd lijkt wel invloed te hebben'', stelt Nijkamp. vrijdag 5 juni 2020 Effect lachgas onderschat Lars Barendregt Eric Reijnen Rutten Ede/Tiel liiiijSfframi M Hulpdien sten zijn bezig bij het Noorde lijk Haven hoofd, waar het lichaam van Mathijs werd gevon den. foto regiois Het lichaam van de 23-jarige Mathijs, de vijfde surfer die op 11 mei omkwam in de zee bij Scheveningen, is gevonden. Gis terochtend werd zijn lichaam door twee wandelaars ontdekt bij het Noordelijk Havenhoofd. Jorina Haspels Scheveningen Een 19-jarige automobi list reed dinsdag in op een terras in Gennep, vermoe delijk was hij onder invloed van lachgas. Zes mensen raakten daarbij gewond. Later werd de auto zwaar beschadigd teruggevonden in Cuijk (foto inzet). FOTO'S SK MEDIA EN THEO PEETERS MEDIA - woordvoerder VVN M Een 19-jarige automobilist reed op de A73 in op een politie auto. FOTO AS In Rotterdam kwam een man om het leven, nadat hij was aangereden. FO TO'S JAN KOK, POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53