Denk niet zwart-w Kerncentrale op de vingers getikt Opleiding tot hovenier nu ook in Goes Bestel je maal en praat over slavernijverleden 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Hé, witte klootzak, je bent hier niet welkom. Sodemie ter op naar je eigen buurt, mothafucker", siste een rijzige, zwarte man toen ik tegen midder nacht in Harlem de 125ste Straat overstak. Daar loopt de eeuw oude colorline, die niet alleen New York maar heel Amerika door klieft. toen hij doorkreeg dat ik geen un dercoveragent was en geen Ameri kaan. Vietnamveteraan Keshawn en ik zetten het gesprek voort in de Lenox Bar voor een college Amerikanistiek door zwarte ogen. Kort samengevat: de apartheids- wetten zijn in de 20ste eeuw afge schaft, maar discriminatie op basis van pigmentverschillen bestaat in de 21ste eeuw nog steeds in zich steeds vernieuwende, geweldda dige vormen. huidige generaties, voelen zich su perieur, het zit in jullie genen." En: ,,Als jullie niet veranderen, verandert er nooit iets", leerde ik. Keshawns woorden van 25 jaar ge leden echoën weer door mijn hoofd nu Amerika brandt, want gelijktijdig getroffen door een do delijke pandemie, ongekende eco nomische ellende en onversneden presidentieel wanbeleid. vijftig staten het begin van die ver andering? Vergeleken met de ras- senrellen in de vorige eeuw, waar bij honderden doden vielen, verlo pen de demonstraties tegen poli- tiegeweld vreedzaam en worden zeer breed gesteund. Ook tiendui zenden blanke jongeren doen mee aan de demonstraties voor een voor zwarten rechtvaardiger Ame rika. Ook de beelden van knie lende agenten en reservesoldaten verrassen. Bijzonder is de oproep van ex-generaals en ex-presiden ten om eenheid te smeden buiten de zittende president om. Als kie zers straks ook de meest incompe tente bewoner van het Witte Huis ooit wegstemmen, gloort er een sprankje hoop voor zwart Ame rika. Maar ik weet bijna zeker dat Keshawn nu een cynische opmer king zou maken over typisch wit en dus ongegrond optimisme. Hé, witte klootzak, je bent hier niet welkom DE STELLING Vandaag: Zeeland is dit jaar de beste plek om vakantie te vieren Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters HEEL HOLLAND KROONGETUIGE Automobilist na agressief rijgedrag rijbewijs afgepakt Ideeën welkom voor Emergoprijs Goes Politie krijgt vijf tips over inbraak De afhandeling van de storing wordt beschreven in het onlangs gepubli ceerde jaarverslag van de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbe scherming. Daarin staat dat het inci dent op de internationale schaal van nucleaire gebeurtenissen van 0 - een onregelmatigheid zonder gevolgen voor de veiligheid - is gestegen naar 1 - een onregelmatigheid. Nog steeds was de veiligheid niet in het geding, oordeelt de toezichthouder, maar exploitant EPZ had de ontwerpfout die de storing veroorzaakte eerder moeten verhelpen. 'Voorkomen van ongewenste ge beurtenissen staat aan de basis van nucleaire veiligheid', schrijft de ANVS op haar site. Dan was de schade ook minder geweest, blijkt uit het jaarverslag: 'De gevolgschade Alles wat relevant is voor de veiligheid wordt uitgevoerd had beperkt kunnen worden indien de zwakte in het systeem eerder was aangepakt.' Uit onderzoeken van EPZ en de ANVS bleek eind vorig jaar dat de ontwerpfout al tien jaar bekend was bij de kerncentrale. Omdat het be lang voor de veiligheid gering was, kreeg reparatie al die tijd geen prio riteit. Verbeteringen die voortvloei den uit onderzoeken naar de nucle aire ramp in Fukushima en uit de ei gen tienjaarlijkse veiligheidsevalua tie kregen voorrang. De ontwerp fout had óók aangepakt moeten worden, vindt de ANVS. ,,Wij heb ben geleerd van de opmerkingen van de ANVS, maar belangrijk on derhoud wordt altijd gedaan", re ageert de woordvoerster van EPZ. ,,Alles wat relevant is voor de veilig heid wordt uitgevoerd." Op dit moment ligt de kerncen trale ook stil voor onderhoud. GOES Voor een opleiding tot ho venier kun je met ingang van het nieuwe schooljaar ook bij Scalda Groen College in Goes terecht. De vakopleiding is gericht op mensen die nu al in de groene sector wer ken en een diploma willen halen, of willen omscholen tot hovenier. In september gaat de opleiding tot hovenier van start. De lessen vinden plaats op dinsdagavond en in het weekend. Dat maakt de op leiding volgens Scalda ideaal voor mensen die nu al in de 'groene sec tor' werken, maar nog geen di ploma hebben. ,,We richten ons echt op die zij-instromers", zegt Mischa Flore, teamleider bij Scalda. ,,Vaak mensen afkomstig uit een andere beroepsgroep." De opleiding tot hovenier is ont staan uit een dringend tekort aan vakkrachten. De sector schreeuwt om gediplomeerd personeel, zegt Flore. ,,Als gevolg van de corona crisis hebben aardig wat mensen uit de horeca de switch gemaakt richting een baan in het groen. Al leen beschikken ze nog niet over de juiste papieren. Daar is deze op leiding voor bedoeld." De opleiding wordt gegeven in Goes en bestaat zowel uit theorie als praktijklessen. Het halen van de vakbekwaamheid duurt drie jaar. MIDDELBURG Aan je eigen keu kentafel met familie of vrienden Surinaams eten en een ongewoon gesprek voeren. Dat kan op 1 juli met de Keti Koti Tafel Tas. Een kant-en-klare Surinaamse maaltijd met prikkelende vragen over het Zeeuwse slavernijverleden. Met Keti Koti wordt jaarlijks de afschaffing van de slavernij gevierd. Kwamen vorig jaar nog 100 Zeeu wen in Middelburg bijeen om met elkaar verhalen en herinneringen te delen over de slavernij. Nu verhuist de Keti Koti Tafel, vanwege de coro nacrisis, naar de keukentafel. De Keti Koti Tafel Tas bestaat uit een kant-en-klare maaltijd (vegeta- risch, twee gangen: pindasoep, bojo) en materiaal om een dialoog in gang te zetten. Dit materiaal be staat uit audiovisuele appetizers en drie enveloppen met dialoogvra- gen. Het verhaal is Zeeuws getint. Dat de VOC aan slavenhandel deed, is bekend. Maar er zijn ook verhalen over Zeeuwen die tégen slavernij waren gekant. Wie wil deelnemen kan dinsdag 30 juni voor 4 euro per persoon een pakket ophalen. Die zijn verkrijg baar bij afgiftepunten in heel de provincie, waaronder de ZB in Mid delburg. Aanmelden kan tot don derdag 18 juni. Voor meer informa tie over bestellen: ketikotitafel.nl. vrijdag 5 juni 2020 Zijn grimmigheid verdampte „Witten, vanaf de eerste immi granten uit jouw Europa tot de Zijn de politieke stormen in alle Reageer op pzc.nl Gisteren: Een coronadi ploma is een vol waardig diploma 1031 reacties Jr TERNEUZEN De politie heeft woens dagmiddag in Terneuzen een 28-jarige automobi list klemgereden en daarna zijn rijbewijs inge nomen. Agenten kregen rond 15.30 uur een melding van ambulancemedewer kers dat de bestuurder van een bestelbus agres sief rijgedrag vertoonde op de N61 en N62. Volgens de politie reed de man onder meer te hard en door rood licht. Agenten reden hem klem op de Koegorsstraat bij Terneuzen. Zijn rijbewijs is ingenomen. GOES Ondernemers kunnen hun producten en ideeën ook dit jaar weer aanmel den voor de Emergoprijs. Dat is een Zeeuwse on derscheiding voor inno vatieve bedrijven. De prijs is een initiatief van pro vincie, HZ, VNO-NCW, Kamer van Koophandel en Dockwize. Aanmelden kan tot en met 19 juni op de website emergo-inno- vatieprijs.nl. Daarna wor den vijf ondernemers ge nomineerd. Er is zowel een jury- als een pu blieksprijs. De voorlopige planning is dat die uitge reikt worden op woens dag 4 november. Vorig jaar won overslagbedrijf Nemag (foto). De politie heeft vijf tips gekregen over de in braak in een woning aan het Anna Paulownaplein in Goes, op 17 augustus vorig jaar. Dat gebeurde na uitzendingen van het tv-programma Opspo ring Verzocht, afgelopen maandag en dinsdag. Daarin werden beelden getoond van twee vrou welijke verdachten. Een derde verdachte werd al eerder aangehouden: hij heeft bekend en zit nog vast. Uit de woning in het appartementencom plex werden onder meer een kostbaar 34-delig servies en sieraden ge stolen. Het is een standje achteraf. Nadat het probleem was verhol pen, vond toezichthouder ANVS de storing die in augustus 2018 de kerncentrale Borssele ander halve maand stillegde toch iets serieuzer dan aanvankelijk inge schat. Ernst Jan Rozendaal Borssele - Woordvoerster EPZ ..VAW C>E APPJES TUSSEN halsema en SRAPPERHAUS MAA» WIE STAAT ONS BIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52