Bakken voor gft-afval gaan toch weer open Op zoek naar de ideale (vakantie)(bij)baan? 6 VESTINGWAL RENOVATIE IN VOLLE GANG Om je vingers bij af te likken. Zo mooi wordt het Blauwe Bolwerk van Zierikzee weer. Projectleider Jan Quist is tevreden. De renovatie van de vestingwal verloopt nagenoeg zonder problemen. et kleurverschil tussen de authentieke en nieuw gezaagde na tuursteen uit de Waalse groeve is bin nen een jaar of tien nauwelijks meer zichtbaar, verzekert restau ratiespecialist Marcel van Rooijen van aannemingsbedrijf Leen- houts. Hij haalt zijn tong langs z'n vingertoppen en wrijft over de Naamse hardsteen. Dat plekje ver kleurt gelijk van vaal lichtgrijs naar een donkere tint. ,,Met de dauw erop of na een buitje ziet het er gelijk anders uit. Dat is het mooie van natuursteen." In februari begon de restauratie- ploeg van de Zeeuws-Vlaamse aannemer met het afpellen van de buitenste laag van de vier eeuwen oude vestingwal. Steen voor steen werden de blokken losgewrikt van de bakstenen muur. Ieder blok werd genummerd, de bijhorende positie in de wal zorgvuldig in kaart gebracht. Zo wordt de dikke buitenwand ook weer teruggezet, nadat de blokken eerst goed zijn schoongemaakt en waar nodig hersteld. ,,Alles bij elkaar gaat het om bijna zevenhonderd blokken", vertelt Van Rooijen. De eerste rijen zijn inmiddels opgemetseld. Ongeveer driekwart van de au thentieke steen heeft de tand des tijds en de pneumatische beitels van de aannemer doorstaan. Grote blokken die er te slecht aan toe waren, zijn zo veel mogelijk ver zaagd en bewerkt om in aange paste vorm aan een tweede leven in de vestingwal te beginnen. Wat écht als verloren wordt be schouwd, wordt vervangen door nieuwe blokken uit de enige groeve (De Gore) waar deze steen nog valt te halen. De klus verloopt zonder echte problemen en tegenvallers. ,,Al- leen 1,5 meter metselwerk van het bovenste deel was er slechter aan toe dan verwacht", zegt gemeente- lijk projectleider Quist. Dat is ge lijk ook de tuinmuur van het eerste huis op het Bolwerk. ,,Dus dat stuk moet worden vervangen. Een extra kostenpost van 35.000 euro. Maar zoals het er nu voorstaat, is er slechts sprake van zo'n 1000 euro overschrijding op het totale budget van goed zes ton." Op slot Doordat België in verband met het coronavirus de grenzen op slot gooide, liet de aanvoer van de blokken uit de groeve op zich wachten. En ook de Waalse steen houwers die waren ingehuurd om het oude en nieuwe materiaal ter plekke te bewerken, mochten niet afreizen. En dus verzon Van Rooijen in overleg met de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed Het mooie is dat iedere steenhouwer z'n eigen slag heeft een list. Een deskundige van het RCE toog naar Zierikzee en bracht de mannen van Leenhouts de fijne kneepjes bij van het steenkappen met de vlakke- en puntbeitel. Het stokken van de aanvoer zorgde voor acht weken vertraging. ,,Maar die achterstand zijn we al weer een beetje aan het inlopen", zegt Van Rooijen. Het streven blijft voor de bouwvak klaar te zijn. De uitvoerder laat zijn vingers goedkeurend langs de groeven in de hardsteen gaan. ,,Het mooie is dat iedere steenhouwer z'n eigen slag heeft. De één werkt wat fijner, de ander houdt het juist weer iets grover." Hij straalt van trots over het resultaat van dit ook voor hem unieke project. De restauratie wordt nauwgezet gedocumenteerd in een bouwhis torische rapportage. ,,Zodat de ge neraties na ons bij een volgende onderhoudsbeurt weten wat ze kunnen verwachten", legt Quist uit. ,,Wij hadden helemaal niks toen we hieraan begonnen. Die documentatie is ook belangrijk voor de geschiedschrijving over de bouw van dit soort vestingwallen. Dergelijke restauraties worden weinig uitgevoerd in Nederland." ZIERIKZEE De gft-bakken in de binnenstad van Zierikzee gaan toch weer open. De gemeenteraad vindt het onverstandig te stoppen met de gescheiden inzameling van het groente-, fruit- en tuinaf val. Burgemeester en wethouders waren dat van plan, omdat de kos ten te hoog oplopen. Het legen van de centrale gft- containers op diverse punten in de binnenstad en het ophalen van big bags met snoeiafval kost meer dan het per saldo oplevert. Dus kunnen binnenstadbewoners hun gft-afval beter samen met hun restafval in de ondergrondse container gooien, concludeert het college na een proefjaar. Dat is wat te kort door de bocht, aldus coalitiepartijen GroenLinks en SGP. Beide fracties kregen gis teravond unaniem de steun van de andere partijen om de huidige praktijk voor de binnenstad voort te zetten. Tegelijkertijd worden mogelijke alternatieve methoden voor ge scheiden inzameling van gft on derzocht. Florus van der Paauw (SGP) en Femke de Vries (Groen Links) wezen op diverse voorbeel den in andere binnensteden die al werken en riepen op tot samen werking met organisaties als NME en Gors. Kom het bezorgteam in de ochtend bij jou in de buurt versterken. Verdien tussen de 200 en 400 euro per 4 weken! Meld je vandaag nog aan!* ©3^^ - Na de inwerkperiode ontvang je een leuk welkomstgeschenk. Na drie maanden goed bezorgen 200 startpremie. *Bezorging ma/vrij voor 07.00 uur, zat voor 08.00 uur, min. leeftijd 15/18 jaar vrijdag 5 juni 2020 Het Blauwe Bolwerk herrijst Marcel Modde Zierikzee - Marcel van Rooijen, restauratiespecialist H Justin Klaasse zet een origineel stuk Naamse steen terug op z'n plek in het Blauwe Bolwerk van Zierikzee. Alle blokken worden veran kerd aan de bakstenen muur, wat voor extra stevigheid zorgt. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49