ZEELAND 11 Afbreken was niet nodig. Architect Steven van Kooten bouwde het zestig jaar oude vakantiehuis aan de rand van Renesse uit tot een eigentijdse recreatiewoning die in de 21ste eeuw past: Villa Vrijbuiter. Door de bril van nu was het een betrekke lijk onooglijk vakan tiehuisje op een su perlocatie. Een kotje met een golfplaten dak, model en formaat jaren 60 van de vorige eeuw. Aan de Lijsterweg, op vijf minuten van het centrum van Re- nesse, op vijf minuten van het strand. Midden in het groen bui ten het toeristische gewoel. Afbre ken en nieuw opbouwen, dat zou een eerste gedachte kunnen zijn. Architect Steven van Kooten dacht en redeneerde anders. Hij liet het oude huisje staan en zette er een nieuwe, strakke en goed geïso leerde schil omheen. Met uitbrei dingen naar de west- en noord zijde, zodat de recreatiewoning een villa werd met een riante woonkamer, keuken, vier slaapka mers, twee badkamers en een ga rage. Met minstens negen slaap plaatsen goed voor twee gezinnen die de zon in de zee willen zien zakken aan de Schouwse kust. De oude spantjes zitten nog in het zicht, wijst Steven. We staan in de keuken. Ter hoogte van de verdwenen oude achtergevel is een 'roomdivider' geplaatst, een kastenblok dat keuken en zithoek van elkaar scheidt. Alle oude mu ren zijn wit gestuct. In het nieuwe gedeelte en voor de terrasoverkap ping is hout gebruikt, gekookt vu renhout dat grijs verkleurt. Steven van Kooten (1978) is met zijn gezin vier jaar geleden neer gestreken in Ouddorp. Bijna Zee- land. Hij is afkomstig uit Goes. Steven heeft een hekel aan reistijd en streeft ernaar zijn opdrachten in Zuid-Holland en Zeeland te boeken. Voor de herinrichting en verbouwing van kerken maakt hij een uitzondering. De Tabernakel- kerk in Apeldoorn, de Oosterlicht- kerk in Bilthoven - hij legt uit dat het vaak gaat om samengevoegde kerkgroeperingen, waarbij de één bij de ander intrekt. En net zoals dat bij een stel gaat waar een nieuwe vrouw in huis komt, wil die in het interieur niet herinnerd worden aan de ex. Wat er opvalt aan de door hem ontworpen Villa Vrijbuiter in Re- nesse? De daklijn. Steven: ,,Die is heel dun. Dikwijls zie je dat die dik wordt door de isolatie. We hebben het oude dak onder de golfplaten laten zitten en daarop isolatiemateriaal gelegd. Vervol gens is er leisteen opgekomen." Zonder dakgoot: „Inderdaad. Het regenwater klettert aan de zijkan ten zo van het dak op het terras. Er is een overstek van zeventig centi meter zodat het water niet op de ramen terecht komt. Ik wilde voorkomen dat het hemelwater in het riool stroomt. Het terras loopt af naar de tuin zodat het in de grond trekt." Duurzaamheid, dat woord komt meerdere keren voorbij. Dat zit 'm in het niet afbreken en weggooien van wat er staat. Dat zit 'm in zon nepanelen en een warmtepomp. Dat zit 'm ook in de bezonning. De grote glazen wand is gericht op het zuiden. 's Zomers voorkomt het overstek dat de zon direct bin nenvalt en blijft het koel, 's win ters piept de zon eronderdoor en warmt de kamer op. De slaapka mers liggen op het noorden. Door de volume-uitbreiding moest er een tweede dak worden toege voegd. Die dakverspringing bood de mogelijkheid een hoog raam aan te brengen in de hal waar de deuren van de slaapkamers en het sanitair bij elkaar komen. Steven: ,,Met dat licht ben ik blij, anders wordt zo'n ruimte doods." Een beetje Japan in Zeeland. Of Finland, ook goed. De smalle ko lommen in de glazen pui, de archi tect ziet er een bijna Japans ritme in. Een zeker minimalisme, waarin glas, beton, staal en hout het voor het zeggen hebben. De vakjury van Het mooiste bouwwerk van Zeeland constateert: 'De enigs zins banale bungalow is verheven tot een pareltje van sfeervolle, strakke en natuurbewuste archi tectuur.' vrijdag 5 juni 2020 Kijk op de site bij /video Villa Vrijbuiter: het vakantiehuisje werd een villa Er waren 31 inzendingen van in 2019 gerealiseerde projec ten. Een vakjury nomineerde vijf bouwwerken. Die worden in de krant belicht. Vandaag de derde aflevering: Villa Vrij buiter in Renesse. Alle 31 in zendingen dingen daarnaast mee naar de PZC-Publieks- prijs. Tot donderdag 18 juni kunt u via de site van de PZC stemmen op uw favoriete ge bouw. Wat is het mooiste nieuwe gebouw van Zeeland? Het vakantiehuisje werd een villa Jan van Damme Renesse y Wat opvalt is de dunne daklijn. Ook met het extra licht in de hal is Van Kooten blij: „Anders wordt zo'n ruimte doods." Een zeker minimalisme, waarin glas, beton, staal en hout het voor het zeggen hebben. De architect ziet er een bijna Japans ritme in. Architect Steven van Kooten. FOTO 'S ERN ESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39