19 PZEM zet verlies om in winst van bijna 20 miljoen 'Ik zal die duizend kilometer halen' 5 «v. i/ i mi wtëm mesh (1993), dat is gecombineerd met vier Durhams die in het bezit zijn van het Antwerpse museum. Zoals Durham in zijn werk uit eenlopende verhalen en materia len met elkaar verbindt, heeft de Vleeshal dat gedaan in de exposi tie met de titel Near focus. In het bijbehorende programmaboekje is het gedicht afgedrukt dat Durham in 1995 bij zijn tentoonstelling maakte. Hij verwijst daarin naar de Hollandse Kijker die Hans Lip- perhey in het begin van de zeven tiende eeuw uitvond in Middel burg, de voorloper van de verrekij- ker en de telescoop. De term near focus slaat op de minimale afstand waarop een optisch middel scherpgesteld kan worden. ,,Dat is wat we deze zomer wil len", legt Mullié uit. ,,In- en uit zoomen op de eigen collectie, ou der werk in een nieuw perspectief zetten." In het programmaboekje vertelt hoofd techniek Kees Wij- De groepstentoon stelling die gastcurator Julia Mullié deze zomer zou samenstellen is naar2021 verschoven ker van de Vleeshal over de manier waarop hij vanaf 1995 met Dur ham heeft samengewerkt. De Vlaamse kunstenaar Kasper Bos- mans, die mee zou doen aan de uitgestelde groepstentoonstelling, levert een tekening geïnspireerd op het werk van Durham. Toen hij als tiener de sculptuur Himmel- fahrt zag - ook te zien in de Vlees hal - besloot hij kunstenaar te worden. Scholieren In juli wordt het werk van de Bel gische kunstenares Lili Dujourie op een vergelijkbare manier be licht en in augustus is de beurt aan de Zwitserse videokunstenares Pi- pilotti Rist. Het educatieprogramma van de Vleeshal is ook aangepast. Scholie ren gaan aan de slag met het Podio del mondo per l'arte, het centrum van de wereld dat de Middel burgse kunstenaar Marinus Boe zem heeft gesitueerd op de Dam, waar tal van internationale kun stenaars stenen met inscripties hebben nagelaten. Kinderen gaan ook een rondgang maken langs buitenbeelden in Middelburg. Info:vleeshal.nl Frank Verhagen en Niels Unger, die samen de raad van bestuur van PZEM vormen, spreken in hun jaarverslag van 'een duidelijke kentering'. Dat is vooral te danken aan de verbeterde energiemarkt. De gestegen prijs van CO2-rech- ten leidt ook tot hogere elektrici teitsprijzen. Die tendens is medio 2018 al in gezet. Maar doordat PZEM haar energie op de termijnmarkt ver koopt, merkt zij de gevolgen daar van met enige vertraging. Pas af gelopen jaar heeft het bedrijf dui delijk kunnen profiteren van de hogere prijzen. Bovendien draaide ook de orga nisatie zelf financieel beter dan verwacht. Verder is het geld dat opzij is gezet om te zijner tijd de kerncentrale in Borssele te ont mantelen, gunstig belegd. Vooral de aandelen leverden forse rende menten op. De hoera-stemming in het jaar verslag wordt deels tenietgedaan door de recente ontwikkelingen. 'De huidige coronacrisis gaat een zware wissel trekken op ons alle maal en zal PZEM niet ongemerkt passeren', aldus de raad van be stuur. 'Naar verwachting zal 2020 ook voor PZEM een moeilijk jaar worden. Zeker ook in financiële zin. Gezien onze sterke financiële uitgangspositie hebben wij echter de reserves en daarmee het ver trouwen dat de continuïteit van het bedrijf niet zal worden be dreigd.' De huidige coronacrisis gaat een zware wissel trekken op ons allemaal PZEM houdt er rekening mee dat de vraag naar elektriciteit zal afnemen, waardoor de prijzen da len. Bovendien is het denkbaar dat bedrijven waaraan elektrici teit en gas wordt verkocht, failliet gaan. ,,Ik ontmoette Arko Hoondert van KWF. Hij vertelde me dat het coro navirus ook voor KWF een ramp is. Ze missen nu miljoenen aan in komsten die normaal via evene- menten zoals Alpe d'HuZes en Ride for the Roses binnenkomen. Ik kan dat niet oplossen, maar ik vond wel dat ik iets moest doen. Ik heb toen de Theo Schouwenaar- route van de Ride for the Roses ge fietst en het inschrijfgeld dat je normaal betaalt aan KWF overge maakt. Daarna dacht ik: waarom vraag ik niet aan vrienden en ken nissen om ook zoiets te doen? En zo was ineens de actie geboren." ,,Nee. Het is echt een particulier initiatief. Ik heb wel aangeboden om het via de Delta Ride for the Roses te doen, maar zij waren bang dat het zou uitmonden in een eve nement en dat mag niet in deze tijd. Het is de bedoeling dat ieder een individueel aan de slag gaat." Het gaat erom datje een uitdaging zoekt en probeert mensen enthousiast te maken om je te sponsoren ,,Je bepaalt zelf wat je doet: fietsen, hardlopen, wandelen. Al ga je taarten bakken, dat maakt niet uit. Het gaat erom dat je een uitda ging voor jezelf zoekt en probeert mensen enthousiast te maken om je te sponsoren. En uiteraard kun je zelf ook doneren." ,,Het is een volstrekt willekeurig bedrag. We zijn nu een week bezig en we zitten al bijna op 5000 euro. Dus als dat zo doorgaat, gaan we er dik overheen. De actie loopt tot eind augustus. We willen voorko men dat heel veel mensen tegelijk in actie komen. Vandaar dat we het uitgesmeerd hebben over drie maanden." ,,Ik doe het ook voor Theo Schou- wenaar, mijn maatje bij de Delta Ride for the Roses, die eind april is overleden. Normaal gesproken red ik die duizend kilometer wel, maar ik tob ook zelf wel eens met mijn gezondheid. Het lichaam wil niet altijd wat ik wil. Maar wat er ook gebeurt, ik zal in die drie maanden die duizend kilometer halen." Meer info: acties.kwf.nl/fundrai- sers/zeelandinactie. vrijdag 5 juni 2020 GO dichter bij huis - .,v Frank Verhagen (links) en Niels Unger vormen de raad van be stuur van PZEM. foto dirk-jan gjeltema PZEM is uit de rode cijfers. Het Zeeuwse energiebedrijf no teerde vorig jaar een netto winst van bijna 20 miljoen euro. In 2018 moest het nog een ver lies van 54 miljoen euro slik ken. Rolf Bosboom Middelburg - Raad van bestuur PZEM Ook in coronatijden komen Zeeuwen in actie voor KWF Kankerbestrijding. Al fietsend, hardlopend, wandelend of zwemmend kan iedereen geld ophalen, zolang het maar indivi dueel gebeurt. Eddie Bogaert uit 's-Gravenpolder heeft samen met zijn vrienden Ming Gilbert en Martin Slingenberg de actie op touw gezet. Rolf Bosboom 's Gravenpolder Hoe is het idee ontstaan? U bent oud-voorzitter van de Delta Ride for the Roses. Is deze actie een tijdelijk alternatief daarvoor? - Eddy Bogaert, initiatiefnemer actie voor KWF Moet je heel sportief daarvoor zijn? Als streefbedrag hanteren jullie 10.250 euro. Hoe is dat bepaald? U wil zelf duizend kilometer fiet sen in drie maanden. Gaat dat lukken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33