Zwerfafval grote ergernis: Goes komt in actie 4 Raad van Cultuur draagt Zeeuws Museum en Vleeshal voor bij minister TOONZAAL HEDENDAAGSE KUNST ZOMERPROGRAMMA De Vleeshal in Middelburg heeft de deuren weer geopend. Met een programma dat nooit op de planning stond. De Raad voor Cultuur heeft mi nister Ingrid van Engelshoven ge adviseerd beide instellingen op te nemen in de culturele basisinfra structuur. Op dit moment is geen enkele Zeeuwse instelling daarin vertegenwoordigd. De Raad voor Cultuur wil meer ruimte gaan bieden aan cultuur buiten de Randstad. Het Zeeuws Museum en de Vleeshal krijgen veel lof toege zwaaid van de Raad voor Cultuur. Het museum wordt 'verfrissend' en 'vernieuwend' genoemd en de plannen voor de komende vier jaar 'energiek en gedurfd'. De Vleeshal wordt geprezen om haar 'ambitieuze programmering'. Die is 'van landelijk en internationaal belang'. ,,Ik kan alleen maar heel erg blij zijn met deze reactie", zegt direc teur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum. ,,Onze aan vraag wijkt af van wat andere mu sea hebben ingediend. Daardoor was succes niet gegarandeerd. Ik heb er echt rekening mee gehou den dat het niet zou worden ge honoreerd. Dit is een enorme op luchting." Het museum wil de komende jaren een breder publiek bereiken en met zijn activiteiten onder meer bijdragen aan het bestrijden van eenzaamheid. Het is de be doeling dat het die kennis en er varing ook gaat delen met andere culturele instellingen in de pro vincie. ,,We zijn ontzettend blij, vooral omdat de samenhang en de ver nieuwingsdrang in onze activitei ten zijn onderkend", zegt Steven van Boven, voorzitter van de raad van toezicht van de Vleeshal. ,,Dat is heel bevredigend, omdat het niet altijd bij iedereen even mak kelijk over het voetlicht is te krij gen." Vanwege financiële problemen heeft de Vleeshal sinds 2017 een reorganisatie doorgemaakt. ,,We hebben best een zware periode achter de rug", zegt Van Boven. ,,Wat dat betreft geeft dit weer lucht en ruimte om nieuwe we gen in te slaan en bestaande we gen verder te bewandelen." In de kinderschoenen Ook Nieuw Zeeuws Peil had een aanvraag ingediend, van ruim zes ton per jaar. De Raad voor Cultuur noemt het 'een bevlogen plan', maar adviseert geen rijkssubsidie toe te kennen, omdat het niet aan alle eisen voldoet en nog in de kinderschoenen staat. Onder de naam Nieuw Zeeuws Peil willen zes instellingen, onder aanvoering van CBK Zeeland, ge zamenlijk projecten opzetten. ,,Je hoopt natuurlijk dat je ermee aan de slag kunt gaan. Daar moeten we nu wat geduld voor hebben", zegt Kathrin Ginsberg, directeur van CBK Zeeland. ,,Ons plan wordt in elk geval door de provincie omarmd. We gaan nu kijken wie we er verder bij kunnen betrek ken." De coronacrisis heeft ook de programme ring van de Vleeshal in Middelburg in de war geschopt. Doordat een aantal exposities is uitgesteld, heeft de internationaal vermaarde toonzaal voor hedendaagse kunst de gelegenheid om in te zoomen op de eigen collectie en explicieter dan ooit het Zeeuwse publiek aan te spreken. ,,We hebben van de nood een deugd gemaakt", zegt gastcurator Julia Mullié. De groepstentoon stelling die zij deze zomer zou sa menstellen voor de Vleeshal is naar 2021 verschoven. Toen de deuren in maart dicht moesten, is de expositie Midnight van Sandra Mujinga uitgesteld naar septem ber. ,,Daar komen mensen uit bin nen- en buitenland op af. We wis ten niet wanneer dat weer kon." Dus is woensdag de Vleeshal weer opengegaan met een programma dat nooit op de planning stond. Het is een drieluik waarin de eigen collectie en die van het Museum voor Hedendaagse Kunst in Ant werpen (M HKA) centraal staat. Vanaf begin jaren negentig, toen er plannen waren voor een mu seum voor hedendaagse kunst in Middelburg, begon de Vleeshal met het aanleggen van een eigen verzameling. Die wordt beheerd en getoond door het M KHA. Een van de eerste werken die werd aangekocht was de installatie Cen ter of the world van de Ameri kaanse kunstenaar Jimmie Dur- ham. Die is in 1995 gemaakt voor de Vleeshal en in 2013 nog eens tentoongesteld. Nu is gekozen voor een ander object uit Vlees halcollectie, het kunstwerk Gilga- en andere locaties in de stad het probleem van het zwerfafval aan te pakken. Er zal daadwerkelijk wor den opgeruimd. ,,Daar gaan we onze eigen mensen voor inzetten, maar ook de Betho doet mee'', zegt wethouder Cees Pille. De Betho is de voormalige sociale werkvoorzie ning voor de Bevelanden en Tho- len, maar functioneert nu als een reïntegratiebedrijf. Handhaven Het geld wordt ook ingezet om meer te handhaven op het dumpen van afval, het inzetten van afvalcoa- ches en een campagne tegen zwerf afval. De genoemde fastfoodrestau- rants worden daar ook bij betrok ken. Volgens Pille heeft de ge meente bij de grote bezuinigings- operatie van enkele jaren geleden gekort op de aanpak van zwerfafval. ,,Maar omdat we nu echt een toe name zien, is het tijd om het weer wat te intensiveren.'' Die toename is niet alleen de schuld van de fastfoodrestaurants. Voor zover je hen überhaupt de schuld kunt geven van asociaal ge drag van klanten. Volgens Pille komt het ook vaker voor dat Goese- naren hun zakken (met plastic bij voorbeeld) naast de daarvoor be doelde containers zetten als deze vol zijn. ,,Ook dat is zwerfafval.'' Niet alleen op die locatie overigens, maar het zogeheten foodcourt (met onder meer een McDonald's, KFC en Burger King) is wel één van de locaties die veel aandacht zullen krijgen. Sinds de McDonald's er an derhalfjaar geleden een nieuw res taurant opende, liggen onder meer de bermen van de opritten van de snelweg vaak bezaaid met afval. Goes trekt een ton uit om op deze vrijdag 5 juni 2020 Veel lof en rijksgeld voor musea Gejuich gistermiddag zowel bij het Zeeuws Museum als de Vleeshal in Middelburg. Zij kun nen de komende vier jaar waar schijnlijk rekenen op rijksgeld. Voor het Zeeuws Museum gaat het om 250.000 euro per jaar, voor de Vleeshal om bijna een half miljoen. Rolf Bosboom Middelburg Vleeshal houdt het Ernst Jan Rozendaal Middelburg Gastcurator Julia Mullié achter het kunstwerk Gilgamesh (1993) van Jimmie Durham. foto boaz timmermans Lege bekers, doosjes en ver pakkingen van de fastfoodres- taurants worden door klanten nogal eens uit de auto gegooid. ARCHIEFFOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Het is veel inwoners een doorn in het oog: de gigantische hoop zwerfafval rondom de nieuwe fastfoodrestaurants langs de snelweg in Goes. De gemeente gaat er iets aan doen. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32