s? UWV hijst de stormbal Proef met trein op halve snelheid in Goes Pythagoras mÊSÊÊmM Schip gestrand bij Bath 2 Nederlanders kiezen steeds vaker voor een zomervakantie in eigen land. En dat merken de Zeeuwse campings en vakantieparken. VAKANTIE NEDERLAND IN TREK Commentaar De banen van duizenden Zeeuwen zijn in gevaar. Dit noodsignaal geeft het UWV. De uitkeringsinstantie be vestigt wat iedereen ziet aankomen. Door de coronacri sis raken veel mensen hun inkomsten kwijt. Hoe veel? Dat is moeilijk te zeggen. Het UWV becijfert dat bijna 46.000 Zeeu wen in de gevarenzone zitten. Zij werken in de sectoren waar de grootste krimp wordt verwacht, zoals verhuur en horeca. Het grote uitzendbedrijf Randstad suggereert dat Zeeuwen zich massaal moeten laten omscholen. Dat is makkelijker ge zegd dan gedaan. In de zorg en in het onderwijs liggen kansen, maar of iedereen die zomaar kan grijpen? Voor de klas staan of aan het bed is heel anders dan een biertje tappen. Het ziet er dus slecht uit. En het tij zal dit jaar waarschijnlijk niet keren. Een belangrijke sector als het toerisme rekent bijvoorbeeld op een dramatische daling van het aantal buitenlandse gasten, hoe de pandemie verder ook verloopt. Voorlopig verzachten de noodmaatregelen van de regering het leed. Overigens meer voor mensen met een vaste baan dan voor kleine zelfstandigen. Maar het steunpakket stopt een keer. En noodgeld of niet, bedrijven moeten vroeg of laat hun bezetting aanpassen aan de nieuwe werkelijkheid. Dan zullen in Zeeland zware klappen vallen. Veel werknemers kunnen zich daar niet tegen wapenen. Zij kunnen alleen maar hun best doen en scherp zijn op elke baan die meer zekerheid biedt dan hun huidige werk. Bedrijven moeten vroeg of laat hun bezetting aanpassen aan de nieuwe werkelijkheid Wanneer de proefbegint is nog niet duidelijk, maar wel staat vast dat de (goederen)treinen dan nog maar met veertig kilometer per uur door de stad mogen. Nu rijden goede rentreinen - die de meeste overlast veroorzaken - volgens de gemeente tachtig. In een poging de overlast te verminderen zijn er een paar jaar geleden geluidsschermen geplaatst langs het spoor. Die variëren in hoogte van een halve tot twee me ter. Ook sporen en wissels zijn aan gepast. Over de resultaten wordt ALMANAK De negenjarige Terneuzenaar is leergierig en gek op goochelen met cijfers. Hoofdrekenen, staartdelingen en sommen ma ken kan hij als de beste. Hij staat te trappelen om meer te weten over wiskunde. Hij spitste dan ook direct zijn oren toen hij zijn vader hoorde pra- door de omwonenden verschillend gedacht. Met die omwonenden gaat de ge meente binnenkort overigens ook in gesprek over het vergroenen van de ruimte rondom de geluidsscher- De treinen rijden nu met 80 per uur door de stad. Straks nog met 40 per uur men. De gemeente heeft rondom die schermen in totaal 2500 vier kante meter grond overgenomen van ProRail. Die wordt ingericht met groen. Volgens wethouder Cees Pille krijgen de omwonenden van het spoor inspraak in hoe dat er precies gaat uitzien. ten over een zekere meneer Py thagoras en het berekenen van de zijden van een driehoek met een hoek van negentig graden. Als die informatie hem al dui zelde, liet hij het niet merken. ,,Negentig graden?", riep hij daarentegen uit. ,,Dat is wel héél heet hoor." Werkend leren ook bij ZorgSaam in niet-zorgberoepen Vrouw dreigt voor tweede keer haar huis op te blazen Een vrouw heeft gisteren gedreigd haar huis in Kwadendamme op te bla zen. Ze zou de gaskraan hebben opengezet in haar woning aan de Se- bastiaanstraat. Een am bulance, de politie, brandweer en het ener giebedrijf kwamen om 17.00 uur naar de woning. De politie probeerde de vrouw uit haar huis te halen. Dat lukte pas na een uur. Volgens de poli tie was ze verward, Ze is geboeid per ambulance naar zorginstantie Emer- gis gebracht. Op 20 april dreigde de vrouw ook al haar woning op te blazen. Oostburg Erehaag voor John Bolsius Tevreden geluiden klinken er op de Zeeuwse campings. Tot half augus tus zitten de meeste verblijven vol. Terwijl reisbureaus nauwelijks iets merken van de versoepelde maatre gelen. ,,Mensen zijn huiverig voor vliegreizen", zegt Monique Honds- merk van reisbureau The Travel Club. Van begin juli tot zeker half au gustus zit camping Valkenisse bij Biggekerke vol. En niet alleen met Duitsers, zoals andere jaren. Van de bijna 700 reserveringen in die peri ode, is tweederde toerist in eigen land. ,,Hier hadden we alleen maar op kunnen hopen", zegt Lisette van Boven. ,,Deze ontwikkeling com penseert de annuleringen van onze oosterburen. Dat geeft toch weer vertrouwen." 9 miljard euro Door de coronacrisis loopt de Ne derlandse toeristensector meer dan 12 miljoen buitenlandse toeristen mis. Dat voorspelt NBTC Holland marketing. En er is volgens die or ganisatie maar één manier om dit te compenseren: ga massaal op vakan tie in eigen land. Gebeurt dat niet, - - iM - r" -X' ■Mi dan loopt de Nederlandse toeris mesector tot wel 9 miljard euro mis. Bij Kustlicht, verhuurder van bungalows, vakantiewoningen en appartementen, zien ze ook steeds meer Nederlandse boekingen bin- BATH Op de Westerschelde is woensdagavond ter hoogte van Bath een binnenvaartschip ge strand. Sleepboten hebben het schip losgetrokken. De onder Belgische vlag varende Martcilino was vertrokken vanuit de haven van Antwerpen maar toen het schip Bath net gepasseerd was, ging het mis. Het 110 meter lange en 11 meter brede vrachtschip liep aan de grond. Van de stranding werd rond 18.10 uur melding gemaakt bij de hulpdiensten. De sleepboten Multratug 5 en Fairplay I verleen den assistentie aan de Martcilino. Volgens Rijkswaterstaat kon het schip rond 19.00 uur door de slepers worden losgetrokken. Het schip kon niet op eigen kracht verder en werd door de sleepboten begeleid naar Antwerpen. foto roland de jong vrijdag 5 juni 2020 De treinen rijden binnenkort tij delijk een beetje langzamer door Goes. De gemeente en ProRail willen bekijken of dat een gunstig effect heeft op de hinder door geluid en trillingen. Rolf Bosboom Goes Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Mbo-studenten van Scalda kunnen vanaf vol gend schooljaar ook een 'praktijkroute' volgen voor economische functies bij ziekenhuis ZorgSaam in Zeeuws-Vlaanderen. De twee organisaties teken den daarvoor woensdag een overeenkomst. De praktijkroute is een leer traject waarbij studenten direct aan de slag gaan bij een organisatie en niet meer naar school hoe ven. Studenten van oplei dingen zoals manage mentassistent, bedrijfs administratie, marketing en communicatie kunnen zo direct in de praktijk aan de slag. KWADENDAMME Een grote erehaag voor de afgelopen weekend overleden John Bolsius. Vrienden van 'mister Ledel' hopen dat zater dag voor elkaar te krij gen in Oostburg. Bolsius krijgt door de corona maatregelen niet het af scheid dat hij verdient, vinden zijn vrienden. le dereen wordt opgeroe pen vanaf 11.00 uur bloemen bij het Ledel- theater te leggen, om daarna een erehaag te vormen vanaf het thea ter tot het mortuarium. De begrafenis is om 13.00 in besloten kring, maar is via de site van het theater te volgen. We blijven Timo van de Kasteele Vlissingen K.<£ .-.-Sr:.., - :.J,. Christane Crews en Georg Görgen uit Dormagen op cam ping Valkenisse waar ze een van de zestig plekken met privésani- tair tot hun beschikking hebben. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30