'Bijzondere man en geweldige zoon' MEDIA CULTUUR 25 Marc de Hond 1977-2020 Van kanker kun je niet verliezen. Net zo min als dat je van kanker kunt winnen. Je hebt geluk of je hebt pech. Theatermaker en presentator Marc de Hond overleed afgelopen woensdag op 42-jarige leeftijd aan de gevolgen van blaaskanker. Zijn familie maakte zijn over lijden bekend. Hij is gisteren in besloten kring begraven. ,,Marc was een heel bijzondere man en een geweldige zoon'', laat zijn vader, opiniepeiler Maurice de Hond, weten in een korte reactie. ,,Ook in zijn laatste maanden was hij dezelfde Marc. Een grote steun voor ons alle maal. Dat zal ons, zijn ideale partner Remona en zijn kinderen helpen dit grote verlies te ver werken.'' Zijn familie roemt in een rouw advertentie zijn incasserings- en doorzettingsvermogen. 'Zijn lichaam heeft het einde van de tunnel niet gehaald. Zijn geest echter wel en die straalt nu als een eeuwige ster. Zo blijft hij, niet alleen voor zijn familie en vrienden, maar voor iedereen een inspiratie hoe om te gaan met tegenslagen.' Het leven van theatermaker en rolstoelbasketballer Marc de Hond werd gedomineerd door ziekte. Het maakte van hem geen nukkig mens, maar een optimistische levenskunstenaar. Hij had optimisme tot het anker van zijn strijdplan verheven. Welke onheilsdiagnose er ook over hem werd uitgesproken, Marc de Hond programmeerde zijn hersenen zo dat de beste uitkomst zijn gedachten domineerde. Hoewel hij wist dat hij ernstig ziek was, bleef hij plannen maken en zijn toekomst kleuren met nieuwe ideeën. ,,Als er veel leuke dingen in mijn agenda staan, denkt de dood misschien wel: hij heeft het nog veel te druk'', zei hij in maart nog in Het Parool. Hij had toen net weer een nieuwe inge ving gehad: een theaterprogramma als erfstuk voor zijn jonge kinderen Livia (3) en James (1). Want na een eerste vlijm scherpe uithaal had de kanker hem opnieuw getroffen. En ditmaal was het anders dan op zijn 25ste. Toen bood een tumor in het ruggen merg goede overlevingskansen. Alleen raakten bij de spoedoperaties om het gezwel te verwijderen enkele vitale zenuwen bekneld. Met een dwarslaesie belandde De Hond, een begenadigd basketballer, in een rolstoel. Na het ver werken van die klap besloot De Hond voortaan vooral in nieuwe mogelijkheden te denken. Hij haalde in het rolstoelbas ketbal de top van Nederland en speelde tot zijn 34ste in Oranje. De Hond, zoon van opiniepeiler Mau rice, was op zijn 18de met zijn studie economie gestopt om de internetbedrij ven Hatchoo! en veiling.com op te zetten. De Hond en zijn twee zakenpartners ver kochten de eerste veilingsite van Neder land na een paar jaar aan een Duitse par tij. Die transactie bood hem ruimte zich op andere terreinen te ontwikkelen. Hij werd radio-dj bij onder meer 3FM en pre senteerde enkele televisieprogramma's. Velen zagen in hem het levende bewijs dat iemand zijn ongeluk ook in zijn voor deel kan draaien. Want De Hond haalde alles en meer uit de mogelijkheden die hem restten. Hij werd gevraagd voor toe spraken waarin hij zijn levenslessen deelde. En ondertussen versierde hij zijn bestaan: in een vol Carré vroeg hij tijdens een voorstelling van cabaretier Jochem Myjer zijn geliefde Remona (Fransen, voormalig meerkampster) ten huwelijk. Een nieuwe onheilstijding schudde zijn leven opnieuw door elkaar. Ernstige blaaskanker met geringe kansen om oud te worden. De Hond paste zijn inmiddels vertrouwde methode toe: wat kon er wel? Hij dacht aan het cassettebandje dat zijn moeder, die aan kanker overleed toen hij 3 jaar was, voor hem achterliet bij wijze van gesproken testament. Zo ontstond het idee voor een theatervoorstelling waarin De Hond werd ondervraagd door enkele bekende Nederlandse intervie wers. De opnames zouden voor zijn kin deren een blijvende herinnering zijn in het geval dat het deze keer niet zo gunstig zou aflopen. Hij kon de tournee niet afmaken. Er kwam wat tussen. Corona. Kanker. Pech. Want dat was het. Aan terminologie als het eerdergenoemde 'strijdplan' had De Hond een hekel. Het ziekteproces als wedstrijd, dat hoorde hij veel te vaak om zich heen. ,,Van kanker kun je niet verliezen'', zei hij. ,,Net zo min als dat je van kanker kunt winnen. Je hebt geluk of je hebt pech.'' Om er met zijn kenmer kende humor op te laten volgen: ,,Als je er goed over nadenkt: als jij dood bent, is je kanker ook dood, dus kun je hoogstens spreken van een gelijkspel.'' vrijdag 5 juni 2020 GO Hij haalde alles en meer uit wat hem restte Stefan Raatgever —Marc de Hond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25