AUTO Afdeling Bespoke maakt auto geheel 22 VRAAG ANTWOORD Wie een 'standaard' Rolls-Royce te gewoon vindt, kan een unieke versie laten bouwen door de Bespoke afdeling van het beroemde Britse automerk. ,,In principe zeggen we bij Rolls-Royce nooit 'nee'.'' Waarom geen instructieboekje bij nieuwe Fiesta? Handige app voor tankstations met E5-benzine Kan automobilist Koninklijk Huis ook worden bekeurd? waar vaak jaren aan gewerkt wordt, met prijskaartjes van vele miljoenen euro's. De zeldzame creaties worden stuk voor stuk ontwikkeld onder de bezielende leiding van hoofd 'coach- built design' Alex Innes, die ons ex clusief een blik gunt in zijn wondere wereld. „Feitelijk gebeurt dat vaak precies zo als je het verwacht: een klant meldt zich bij ons met een idee of een wens. Vaak dromen zij van aanpassingen waardoor hun auto beter bij hun per soonlijkheid aansluit. Dat zit hem dan in het kleurgebruik, de materia len, de details, soms zelfs in de hele auto. Het is voor ons de uitdaging om die ideeën en wensen in een duide lijk plan te vatten, waarna we ze rea liteit kunnen laten worden. Het is een intensief traject met de klant waarin we veel overleggen." ,,In principe zeggen we bij Rolls- Royce nooit 'nee' tegen een klant. Maar uiteraard is niet alles mogelijk. We zijn om te beginnen gebonden aan wettelijke veiligheidseisen. Het interieur van een auto mag bijvoor beeld geen uitstekende delen bevat ten waar een inzittende zich aan kan 'Technisch is steeds meer mogelijk, maar we zijn wel gebonden aan de wet' Oorspronkelijk stamt de term 'bespoke' uit de chique kledingwinkels aan de Londense straat Savile Row. Wanneer een klant een specifiek aangemeten kledingstuk wenste, werd de stof 'to be spoken for', ofwel aan de kant ge legd tot die perfect kon worden opge meten op het lijf van de beoogde ei genaar. Pas als de klant helemaal te vreden was, ging de kledingmaker aan het werk. Bij de afdeling Bespoke van autofa brikant Rolls-Royce gaat het er anno 2020 niet heel anders aan toe. Alleen komt de klant nu geen strak gesne den maatpak of galajurk halen, maar een op maat gemaakte auto die exact op zijn of haar wensen is afgestemd. Steeds meer superrijke autolief hebbers bestellen zo'n gepersonali- seerd model. Productie-aantallen noemt Rolls-Royce niet graag, maar afgelopen jaar brachten negen van de tien afgeleverde auto's een bezoekje aan de Bespoke-afdeling in de fabriek in het Britse plattelandsplaatsje Goodwood. Sommige cliënten - of 'patrons', zoals Rolls-Royce ze liever noemt - kiezen voor een aparte lakkleur en een persoonlijk borduurwerk op de hoofdsteunen, maar er zijn ook eige naren die hun bezit laten voorzien van een volledig verbouwde voor- en achterzijde. Dit zogenoemde 'coachbuilt de sign' levert unieke automobielen op vrijdag 5 juni 2020 Autospecialist Niek Schenk beantwoordt lezersvragen. Mail naar auto@dpgmedia.nl Bij aflevering van mijn nieuwe Ford Fiesta Titanium werden alle 'toeters en bel len' in de auto uitgelegd. Thuisgekomen was ik meer dan de helft vergeten en wilde via het instructie boekje alles nazien. Maar helaas: geen boekje. Dealer gebeld: dit wordt niet meer meegeleverd en alles is via internet te achterhalen. Er wordt blijkbaar niet meer aan de oudere automobilis ten gedacht en een instruc tieboekje van €26,50 mee leveren is blijkbaar te duur. —Sonja Doorschodt De moderne auto is door de elektronica complexer dan ooit en je kunt van alles en nog wat instellen en opvra gen. De instructieboekjes werden in de loop der jaren steeds dikker en passen soms niet eens meer in het dashboardkastje. Autofabrikanten beweren dat de boekjes nauwelijks gele zen worden, maar zo'n boekje weglaten is natuurlijk ook ge woon een kostenbesparing. Met een verwijzing naar inter net is inderdaad niet iedereen geholpen. Ondertussen weten veel automobilisten nauwelijks raad met alle mo gelijkheden en gebruiken ze daardoor veel functies niet. Iemand vroeg vorige week in deze rubriek waar je E5- benzine kunt tanken. De DirectLease Tankservice- app laat in een oogwenk zien waar allerhande brand stoffen getankt kunnen wor den en tegen welke prijs. —Pieter-Jan van Strien Dank voor uw tip. Veel lezers schoten te hulp en de mees ten hebben goede ervaringen met deze app, waarvan ook een gelijknamige website be staat. Andere lezers gebrui ken ook de app ANWB On derweg voor dit doel. i QdxcILh» t 9 9 Waarom heeft de koninklijke familie kentekenserie AA en waar staan die letters voor? Kan de bestuurder van een auto met zo'n kenteken ook een bekeuring krijgen? —Jan van der Voort Het Koninklijk Staldeparte ment heeft ongeveer dertig hofauto's beschikbaar voor de leden van het Koninklijk Huis, hun eventuele bagage en paarden, hun gasten en het personeel van de hofhou ding. De letters AA zijn in 1951 ingevoerd, om de auto's mak kelijk herkenbaar te maken: twee keer de eerste letter van het alfabet. Er zit verder geen gedachte achter. Omdat het dienstauto's zijn, worden ze vrijwel nooit door leden van de koninklijke fami lie zelf bestuurd. De politie en het Centraal Justitieel Incas sobureau (CJIB) hanteren een zogenoemde witte lijst met AA-kentekens en CD- kentekens (Corps Diplomati que: voor diplomaten en be paalde internationale organi saties). De bestuurders krij gen geen bekeuringen door gestuurd. 3i y. Bij Rolls-Royce Klanten vragen u om unieke Rolls- Royces te ontwikkelen. Hoe gaat dat precies in zijn werk? Moet u ook weleens 'nee' verko pen? ROLAND TAMELING -ALEX INNES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22