Coronamaatregelen dwarsbomen keuringen en opleidingen JOL Een droomauto Grapperhaus en Halsema ruzieden via app over betoging in Amsterdam Is een gewone Rolls- Royce te standaard? Laat er een maken! Leerlingen van Zeeuwse scholen kregen gasteren officieel te horen of^e geslaagd waren. En wie dat was, kon vaak ook zijn of haar cijferlijst ophalen. Her en der gebeurde dat op ludieke wijze in verband met de coronaregels. Sommige docenten brachten de papieren aan de deur. Nehalennia in Middelburg had een drive-in ingericht. Leerling Ard den Engelse arriveerde in stijl en kreeg een zonnebloem en cijferlijst van docent Yvette Duijnkerke. - S Defensie heeft nu zo'n 9250 open staande vacatures: ruim 5500 open staande banen en 3500 nieuwe functies waarmee de krijgsmacht deze kabinetsperiode werd uitge breid. Staatssecretaris Barbara Vis ser van Defensie waarschuwde de Tweede Kamer recent dat 'het Co- vid-19-virus van invloed zal zijn op het behalen van de doelstellingen van Defensie' en dat 'minder nieuwe militairen een aanstelling ontvangen'. Over de gevolgen voor de inzetbaarheid van het leger en missies valt nog niets te zeggen. De keuring en het opleiden van nieuw personeel is 'afgeschaald', zegt Visser. ,,We zijn niet helemaal gestopt. Medisch personeel, dat no dig is op een missie en in Neder- Als die opleiding niet opstart, missen we een noodzakelijke bron van instroom land, werd wel gekeurd. In kleinere groepen, zodat we zoveel mogelijk kunnen voldoen aan de RIVM- richtlijnen.'' Inmiddels worden de keuringen weer opgeschroefd en worden op- leidingen geleidelijk weer opge start, maar de gevolgen zijn nu al merkbaar. Zo worden op de lucht- machtschool in Woensdrecht nor maal gesproken elk jaar 440 nieuwe militairen klaargestoomd en het plan was om dat op te hogen naar 600 om het grote personeelstekort in te lopen. Nu is de verwachting dat dit jaar niet meer dan 200 mili tairen hun opleiding afmaken, om dat de ruimte in de school om veilig les te kunnen geven is gehalveerd. Daarbij ligt de opleiding die Defen sie in samenwerking met mbo's aanbiedt, de VeVa, al weken stil. Ook dat heeft grote gevolgen, om- dat de krijgsmacht daar soldaten, matrozen, korporaals en onderoffi cieren vandaan haalt. Visser: ,,Als die opleiding het nieuwe schooljaar niet kan opstarten, missen we een noodzakelijke bron van instroom.'' Ook voor de huidige militairen heeft het coronavirus gevolgen, zegt Visser. ,,Slaapplekken voor zes of acht man in kazernes, in stapel bedjes, dat kan niet meer. Ook mag een legeringsplaats maar voor de helft worden bezet, om voldoende afstand te kunnen houden.'' De VVD-bewindsvrouw is momen teel bezig om deze logistieke puzzel te leggen. P12 Nieuwsmedia P22: ZO AUTO FOTO DIRK-JAN GJELTEMA •ZEELAND7 Jk-P4 Personeelstekort Defensie stijgt De wederopbouw van de krijgs macht, die na decennia van be zuinigingen net op gang kwam, lijdt onder de coronamaatrege len. Keuringen en opleidingen lagen wekenlang stil, waardoor de werving van nieuwe militairen stokt. Het personeelstekort dreigt nog verder op te lopen. Hanneke Keultjes Raymond Boere Den Haag Barbara Visser, staatssecretaris Aanhoudend wisselvallig pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1