Strijdbijl over bouw woningen begraven II Nieuwbouw Lodewijk College niet zeker 6 Slib en opzuigen water zorgen voor rotte eierlucht De kou is uit de lucht. De pro vincie en de gemeente Terneu zen hebben de strijdbijl over woningbouw in Terneuzen be graven, waarmee het Bellamy- hof, een plan voor appartemen ten op de plek van de voorma lige Opstandingskerk tegenover winkelcentrum Zuidpolder, de finitief doorgang kan vinden. De provincie trok eerder aan de bel over dat project. Niet van wege het plan op zich, dat is juist goed, aldus gedeputeerde Dick van der Velde. Een leeg staand, verpauperend pand maakt immers plaats voor ap partementen voor ouderen en jonge starters op de woning markt. Daar bestaat vraag naar. Het pijnpunt voor de provincie was dat in Terneuzen te veel woningbouwplannen op de plank liggen, met als gevolg dat bijvoorbeeld bestaande wonin gen eerder leeg blijven staan en minder snel worden opgeknapt. Met Terneuzen en ook Sluis heeft de provincie nu afgespro ken alle woningbouwplannen eens goed tegen het licht te houden, waarbij ook ontwikke laars zullen worden betrokken. Het zal geen simpele opgave zijn, realiseert de Terneuzense wethouder Frank van Hulle zich, maar hij ziet ook de zin er zeker van in. ,,We moeten wo ningen bouwen waaraan echt behoefte is." Van groot belang is een goede voorspelling van de bevolkings ontwikkeling. Dat is altijd las tig. Zo werd jaren geleden een flinke krimp van de Zeeuws- Vlaamse bevolking verwacht. Die is uitgebleven. En nu wordt verwacht dat Gent de komende jaren zo sterk zal groeien, dat Terneuzen daar ook van kan profiteren. Guido van der Heijden Terneuzen ,,Een rotte eierlucht", zo omschrijft Louis van der Hooft het. Van der Hooft woont in appartementen complex Het Bastion, pal aan de Oostkolk. De stank werd volgens hem veroorzaakt door het bedrijf NieuwCo, een van de onderaanne mers van Kumpen, het bedrijf dat in het centrum van Terneuzen riole ringen renoveert. NieuwCo trok met een tankwagen water uit de Oostkolk om de rioleringen door te spoelen. Bij dit werk ontsnapte een rioollucht uit de wagen. ,,Dat ge beurde drie, vier meter van ons van daan", volgens Van der Hooft. ,,De stank was niet te harden. Je probeert wel te luchten, maar het heeft wei nig zin. Tegenover mij zit een on dernemer die net zijn terras weer mocht openen. Die man probeert de kost te verdienen, maar de mensen lopen gewoon weg voor de stank." Volgens wijkcoördinator Saman- tha Strooband is het bedrijf direct gestopt met het innemen van water uit de kolk. Bij omwonenden leefde het gerucht dat het bedrijf juist vuil water loosde in de kolk. Volgens Strooband was hier nooit sprake van. Lekkages Omwonende Van der Hooft vindt het maar een rare zaak dat er juist water uit de Oostkolk werd ge bruikt. De vijver die op het dak van de parkeergarage ligt, bevat maar weinig water. ,,Als het nu goed on derhouden werdMaar op de bo dem ligt een dikke laag drab die niet verwijderd kan worden omdat de gemeente vreest voor lekkages in de Het slib dat in de Oostkolk ligt moet gewoon weg. Daar bestaat geen misverstand over parkeergarage. Als je dan per se een vijver wil hebben, dan zorg je er toch ook voor dat je die kunt onderhou den?" Afgezet Vanwege de langdurige droogte staat het waterpeil in de kolk en in de Herengracht bijzonder laag. De algen in de gracht dragen bij aan de stank. De gemeente Terneuzen heeft opdracht gegeven het water in de Oostkolk en de Herengracht te onderzoeken. Uit voorzorg zijn beide waterpartijen afgezet en is het verboden er te vissen. ,,Er spelen nu meerdere factoren tegelijk", reageert gemeentewoord voerder Hans Dullaert. ,,Aan de ene kant was er de stank vanuit de vrachtwagen, daarnaast is het nu heel lang droog geweest waardoor het waterpeil daalt en er sprake is van algengroei. Het slib dat in de Oostkolk ligt, moet gewoon weg. Daar bestaat geen misverstand over. Met zware machines gaat dat helaas niet, omdat het ook het dak van de parkeergarage is. Hoe we het wel gaan aanpakken, dat moeten we nog onderzoeken. Maar het gaat linksom of rechtsom gebeuren." In het najaar moet duidelijk zijn hoe de vlag erbij hangt. Een haal baarheidsonderzoek naar de huis vesting van het Lodewijk College moet dan afgerond zijn. De school zit momenteel nog op twee loca ties, in de gebouwen van het vroe gere Zeldenrust-Steelantcollege en De Rede, en wil graag naar één ge bouw. Onder meer voor de organi satie van het onderwijs is dat veel beter. Onzekere tijden Wethouders Sonja Suij (onder wijs) en Frank van Hulle (finan ciën) onderschrijven de wens van het Lodewijk College, maar zij ste ken ook niet onder stoelen of ban ken dat nieuwbouw nog geen ge lopen race is. De gemeente Ter- neuzen wacht, zoals alle gemeen ten, financiële onzekere tijden. Zorgkosten lopen op. Wat Terneuzen de komende ja ren uit Den Haag ontvangt, is ook ongewis. ,,En we willen niet dat onze begroting helemaal op slot gaat door investeringen in onder- wijshuisvesting", geeft Van Hulle aan. Grote investeringen staan al op het programma in nieuwbouw voor basisschool De Driesprong in We willen niet dat onze begroting helemaal op slot gaat door investeringen in onderwijshuisvesting Hoek en voor basisschool De Stei ger in de Terneuzense Rivieren buurt. Het Terneuzense college van B en W heeft er in overleg met de schoolbesturen en de kinderop vang voor gekozen energieneutraal te bouwen. Dat verhoogt de bouw kosten, beseft wethouder Suij. Maar op termijn betaalt zich dit uit in de exploitatie. De nieuwbouw voor De Steiger is geraamd op ruim 9,2 miljoen euro. De nieuwe school komt op de plek van de voormalige, nu leegstaande ba sisschool De Geule. In Hoek gaat het om een inves tering van ruim 7,9 miljoen euro in nieuwbouw in de wijk Windlust 2, achter de dorpsmolen. Het geld is niet alleen bestemd voor een schoolgebouw, maar ook voor een nieuwe gymzaal en dorpshuis. Terneuzen voert daarmee de toe komstvisie voor Hoek uit die de dorpsraad vorig jaar maakte met de gemeente. Halverwege 2024 zal de nieuw bouw in Hoek en de Rivierenbuurt klaar zijn, verwacht wethouder Suij. De bouwtijd is niet zo lang, maar de voorbereidingstijd wel. ,,Het gaat ook niet om een paar tuinhuisjes", aldus Suij. Veel eerder, in 2021, wordt de brede school in de Terneuzense wijk Othene van binnen aange pakt om meer ruimte te maken voor het grote aantal leerlingen. Het woord is eerst nog wel aan de Terneuzense gemeenteraad, die 30 juni beslist over de plannen. vrijdag 5 juni 2020 VL Harmen van der Werf Terneuzen Omwonenden Oostkolk: stank is niet te harden Ruikt het op warme, droge dagen al niet zo fris in de omge ving van de Terneuzense He rengracht en Oostkolk, de laat ste dagen zaten omwonenden in een niet te harden stank. De Oostkolk in Terneuzen is afgesloten. Ook vissen is verboden.. foto anne hana - Hans Dullaert, gemeente Het is nog maar de vraag of de middelbare school in Terneuzen, het Lodewijk College, nieuw bouw krijgt. De rekening is zo hoog opgelopen, al met al tot zo'n vijftig miljoen euro, dat de gemeente Terneuzen dit moge lijk financieel niet kan bolwer ken. Harmen van der Werf Teneuzen -Frank van Hulle, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 101