II 7 Eind deze maand is er in Nederland voldoende voorraad medische hulpmiddelen om een eventuele twee coronagolf aan te kunnen. Dat zei minister Van Rijn gisteren tussen de hoogopgestapelde pallets vol mondkapjes in een loods in Vianen. 25 rijen stellages naast elkaar, elke rij vele meters diep en vijf lagen hoog. Elke laag vol dozen met mondkapjes, spatbrillen, schorten en handschoenen. Voor die enorme hoeveelheid dozen, in een loods van het Landelijk Consor tium Hulpmiddelen (LCH) in Via- nen, staan vier mannen achter elk hun eigen een microfoon. Het is duidelijk welke boodschap ze wil len uitdragen: de enorme schaarste aan medische hulpmid delen in de zorg is voorbij, de pa niek is weg. Minister Martin van Rijn, van Medische Zorg, een van de vier mannen, stelt: ,,Er zijn nu vol doende hulpmiddelen aanwezig voor de dagelijkse behoefte vanuit de zorg. We kunnen een voorraad voor de toekomst gaan opbou wen.'' Eind deze maand, stelt de minister, moet die voorraad zo groot zijn dat ziekenhuizen, ver pleeghuizen en andere instellin gen een eventuele tweede corona- golf kunnen opvangen. Hij spreekt van een 'ijzeren voorraad' voor 3 tot 6 maanden die Nederland wil gaan opbouwen. Om voorbereid te zijn op een volgende epidemie. Want goed voorbereid, dat wSs Nederland (en veel landen in de rest van de wereld) niet. Er was pure paniek begin maart, toen de ziekenhuizen volliepen met dui- geen beschermingsmiddelen kre gen toebedeeld. Van talloze leve ranciers die zich buitengesloten voelden omdat ze geen reactie kregen terwijl ze wél de zo nodige mondkapjes in de aanbieding hadden. En van leveranciers die hun spullen afgetest zagen wor den en vanuit het LCH alleen maar een appje doorkregen met een vage foto van het keurings rapport. Ook nu stellen leveranciers nog dat zorginstellingen zich bij hen melden omdat ze vanuit het LCH te weinig krijgen toebedeeld. Dat kan, zegt Rob van der Kolk, coör dinator van het LCH. ,,Tot twee weken geleden topten we bestel lingen soms af: stel dat een instel ling 1000 maskers vroeg, dan zei den wij weleens: je krijgt er 800. We wilden niet dat instellingen gingen hamsteren. Nu zijn we iets ruimhartiger.'' Uitdaging Een uitdaging voor de komende weken blijft, stelt Van der Kolk, ervoor te zorgen dat de inge kochte materialen goed zijn. Eer der meldde deze krant al dat het consortium 11 procent van alle in gekochte mondmaskers alsnog heeft afgetest. ,,We werken nu met zo'n vijftig leveranciers die we vertrouwen. Maar de produc tie van sommige producten blijft lastig. Neem beschermende handschoenen, als die te snel worden ingepakt, zijn ze nog te warm en kleven ze allemaal aan elkaar. Dan maken we de doos open en blijken ze onbruikbaar.'' Minister Van Rijn wil dan ook 'minder afhankelijk zijn' van pro ductie in het buitenland. Er zijn inmiddels elf bedrijven in Neder land die zelf mondkapjes, spat- schermen of onderdelen van tes ten maken. ,,We denken dat we in Nederland ongeveer 25 procent van onze eigen behoefte kunnen produceren'', aldus Van Rijn. Wie uiteindelijk de 'ijzeren voorraad' gaat beheren, hoe de in koop van hulpmiddelen in de toe komst wordt geregeld en hoe lang de samenwerking in het LCH nog blijft bestaan, is nog niet duidelijk. ,,Daar denken we nu over na.'' tieorganisaties samenwerken om de tekorten weg te werken. De cij fers die logistiek manager Alex van der Putten gisteren overlegde, zijn duizelingwekkend: sinds 19 maart kocht het LCH 1,8 miljard per soonlijke beschermingsmiddelen voor zorgpersoneel in, waaronder bijna 1,2 miljard mondkapjes en 526 miljoen handschoenen. Van die 1,8 miljard zijn er al 155 miljoen geleverd en verdeeld. De rest is in bestelling of al onderweg, vooral vanuit Azië. Waar op het hoogte punt van de crisis alles vanwege de snelheid per vliegtuig moest wor den vervoerd, komen later deze maand ook de eerste transporten per trein en boot weer aan. Kritiek Het ging in de eerste weken 'met stoom en kokend water, er werd dag en nacht gewerkt', stelde Van Rijn. Door een organisatie die ei genlijk nog niet klaar was toen ze al moest werken. ,,In een situatie die iedereen overkwam.'' Er was (en is) dan ook veel kri tiek op het LCH. Van verpleeghui zen die zich in eerste instantie overgeslagen voelden omdat ze zenden coronapatiënten en bleek dat het virus ook in de verpleeg huizen toesloeg. Er was een acuut tekort aan beschermingsmiddelen voor het personeel: deugdelijke mondkapjes vooral. En de interna tionale markt voor die hulpmidde len was veranderd in een wild westtafereel, waar pallets mond kapjes voor de vliegtuigdeur wer den weggekocht, waar keurings certificaten werden vervalst en malafide webshops vrij spel had den. Elke zorginstelling moest daarin zijn eigen weg vinden, de inkoop van hulpmiddelen was in Nederland niet centraal geregeld. Van Rijns voorganger Bruins richtte daarom het LCH op. Daarin gingen de overheid, ziekenhuizen en medische inkoop- en distribu- We kunnen een voorraad voor de toekomst gaan opbouwen Nieuw in onze app: PZC FUN Met elke dag nieuwe puzzels, de leukste quizzen en uitdagende spelletjes. Toe aan een break? Speel gratis in de PZC app! donderdag 4 juni 2020 Eindelijk genoeg mondkapjes Cyril Rosman Vianen - Martin van Rijn, minister Minister Martin van Rijn van Medische Zorg in een afgela den loods met hulpmiddelen in Vianen. foto's anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7