OZCAN AKYOL Brein achter omstreden Zweedse coronastrategie geeft fouten toe WHO klaagde intern over trage corona-info China 6 Corona in fokkerijen risico volksgezondheid Column Er is nog steeds rumoer over de betoging in Amsterdam. Dat wil zeggen: de houding van de lokale autoriteiten houdt de gemoederen behoorlijk bezig, terwijl het doel van de actievoer ders verder raakt onderge sneeuwd. Dat voelt niet goed. Vooral om dat ik de afgelopen dagen heb ge merkt dat veel mensen het pro bleem niet herkennen. Zij schre ven mij in tweets, mails en brie ven dat we een Amerikaanse kwestie importeren - bij ons be staat geen politiegeweld tegen minderheden. Ik denk dat zij, al dan niet be wust, over het hoofd zien dat ra cisme en achterstelling zich niet alleen beperken tot het gedrag van oom agent. Deze zaken, klein of groot, zitten in de vezels van een samenleving, soms zo diep veran kerd, dat mensen het zelf niet eens doorhebben. Ik zal u een recent voorbeeld ge ven. Iets wat mij wekelijks over komt. Vorige week deelde ik een lezersbrief op Twitter, tegenwoor dig de etalage van de gepolari seerde samenleving. 'Wat goed dat jij als Turk 'kond doen' schrijft en niet 'kont doen'. Ik heb het even opgezocht en natuurlijk is kond afgeleid van kondigen. Heb jij het ook opgezocht of vloeit het zo uit je pen? Ik hoop dat ik je nu een kontje heb gegeven om een nog hogere troon te bestijgen.' de afzender zelf niet doorheeft dat hij me schoffeert, noch beseft dat ik een Nederlander ben en mis schien zelfs een betere studie heb genoten dan hij. Er zit een mis plaatst superioriteitsgevoel in dat verraadt hoe hij naar mensen met een andere afkomst kijkt, een kwestie waar veel allochtonen mee te maken hebben. als een agent die een zwarte man doodt, maar het typeert wel dat sommige burgers nooit voor vol zullen worden aangezien. Wij hebben politieagenten die etnisch profileren, migrantenkinderen die geen stageplek kunnen vinden vanwege hun moeilijke achter naam en belastinginspecteurs die ouders met een andere etnische achtergrond op voorhand labelen als fraudeurs. Wie dit allemaal aankaart, krijgt steevast terug dat er nu eenmaal ontzettend veel allochtonen zijn die de boel verzieken. Dat is de ul tieme manier om serieuze proble men niet bespreekbaar te maken. Maar er is nu een groeiende bewe ging die het niet langer pikt. Zij wil praten over deze misstanden. DMrom stonden duizenden men sen op de Dam. Wie hun zorgen ontkent, begrijpt het probleem niet, of wil het moedwillig niet zien. Afzender van de brief heeft zelf niet door dat hij me schoffeert Het gaat om enkele tienduizenden nertsen die moeten worden afge maakt. De moederdieren hebben net vorige maand geworpen, per nerts gaat het om vier tot vijf pups. Volgens minister Hugo de Jonge (VWS) en Carola Schouten (Landbouw) is ruiming van de dieren noodzakelijk. Het gebeurt op advies van het Outbreak Ma nagement Team (OMT). In een technische briefing stelden ex perts vorige week al in de Tweede Kamer dat de uitbraak op de pels- dierhouderijen een risico kan vor men voor de volksgezondheid. Aanvankelijk zag het RIVM nog geen extra gevaar voor mensen. De nertsen hebben het virus waarschijnlijk van besmette me dewerkers gekregen, maar in zeker twee gevallen hebben mensen Co- vid-19 gekregen van besmette nertsen. Ook een aantal verwil derde katten rond de bedrijven bleek besmet. Bedoeling was dat gisteren al werd gestart met het doden van de nertsen. Milheeze Eind april dook het coronavirus voor het eerst op in nertsenfokke rijen in het Noord-Brabantse Mil- heeze en Beek en Donk, waar in totaal 13.000 nertsen worden ge houden. Net als bij mensen ver toonden de dieren diverse ziekte verschijnselen, waaronder adem halingsproblemen. Afgelopen week werd bekend dat bij nog eens drie nertsenfokkerijen het corona virus is vastgesteld, eveneens in Brabant. Bij een bedrijf in Yssel- steyn, gemeente Venray, is ook een besmetting bevestigd. In totaal is er bij zes bedrijven op acht locaties sprake van besmettingen. De nieuwe besmettingen kwa men aan het licht nadat minister Schouten het coronavirus op 19 mei had gekenmerkt als besmette lijke dierziekte. Sindsdien moeten alle nertsenbedrijven wekelijks kadavers insturen van dieren die een natuurlijke dood zijn gestor ven. 'Deze worden pathologisch en met laboratoriumonderzoek (PCR) onderzocht op het voorko men van SARS-CoV-2', schrijven Schouten en De Jonge. Tot nu toe zijn vijftig bedrijven onderzocht. Naast dit early warning-onder- zoek worden op alle nertsenbe- drijven eenmalig bloedmonsters afgenomen. De monsters worden vervolgens in een laboratorium onderzocht. 'Als antilichamen ge vonden worden, betekent dit dat er op dat bedrijf een SARS-CoV-2 infectie is geweest of misschien nog aanwezig is.' De uitkomsten van dit bloedmonsteronderzoek moeten nog bekend worden. Eind vorige week stelde Schou ten nog een landelijk verbod in op het vervoeren van nertsen en mest van die dieren, om verdere ver spreiding te voorkomen. In een aanvullende brief schrijft Schou ten dat andere bedrijven, waar het virus wordt aangetroffen, ook worden geruimd. De geruimde bedrijven krijgen compensatie. Discussie De ruiming zal de discussie over het einde van de nertsenfokke rijen in Nederland versnellen. Per 2024 mogen er geen dieren meer worden gehouden. Vorig jaar wer den er op nog 155 locaties nertsen gefokt, de helft in Noord-Brabant. Per locatie zitten gemiddeld vijf duizend teven. De totale 'produc tie' was vorig jaar vier miljoen nertsen. Dat zijn er 1,5 miljoen minder dan in 2016. De sector, die werk biedt aan 1600 mensen, heeft het, ook los van het nakende fok- verbod, al enige tijd lastig. ,,Als we dezelfde ziekte zouden te genkomen met dezelfde kennis die we vandaag hebben, dan denk ik dat onze reactie ergens zou lig gen tussen wat Zweden deed en wat de rest van de wereld heeft ge daan'', zei Anders Tegnell in een interview met de Zweedse radio. Tegnell is het brein achter de controversiële aanpak van Zwe den om het virus te bestrijden, en de regering van Stefan Löfven heeft zich in haar reactie op de pandemie op zijn adviezen geba seerd. Tegnell verdedigde de afge lopen maanden stellig het losse coronaregime en bekritiseerde andere landen vanwege hun lock- downs. Zweden koos aan het begin van Sterftecijfer Zweden: een van de hoogste ter wereld de coronacrisis een aanpak die af week van die in veel andere lan den in Europa: scholen, sport scholen, horecazaken en winkels bleven open. Wel moesten Zwe den 1,5 meter afstand van elkaar houden op straat. Tegelijkertijd werd erop gerekend dat mensen de nieuwe coronaregels vrijwillig zouden naleven, tot afschuw van buurlanden. De strategie heeft in elk geval een negatief effect gehad op het aantal sterfgevallen van het land. Met 43 sterfgevallen per 100.000 inwoners is het sterftecijfer van Zweden wereldwijd een van de hoogste. GENÈVE In januari leek het allemaal koek en ei tussen de we- reldgezondheidsorga- nisatie WHO en China over de aanpak van het coronavirus. Achter de schermen klaagden WHO'ers echter over een belab berde informatie voorziening. WHO-medewer- kers merkten dat China in januari het 'dna' van het virus bijvoorbeeld een week lang weigerde vrij te geven, ook door onmin tussen ver schillende gezond heidsdiensten, zo blijkt volgens persbu reau AP na interviews met insiders en in zage in documenten. ,,We moeten wer ken met minimale in formatie'', zei een Amerikaanse epide mioloog. ,,Het is niet genoeg om een dege lijke planning te ma ken.'' De WHO volgde in januari lange tijd de Chinese lijn dat de kans van besmetting van mens tot mens gering was, tot een arts onthulde dat er overdracht was van mens tot mens. De Amerikaanse president Trump ver brak vorige week de relatie met de WHO, die hij beschuldigt van 'samenspannen met China'. China stelt juist door 'snelle en transparante' in formatieverstrekking de wereld te helpen. donderdag 4 juni 2020 GO @OzcanAkyol Konte SU -StÏ-STÏ Wat deze brief kenmerkt, is dat Het mechanisme is niet zo bruut Tienduizenden nertsen geruimd Alle nertsen op de zes fokke rijen waar recent het coronavi rus is vastgesteld, worden ge ruimd. Dat heeft het kabinet gisteren bekendgemaakt, nadat experts al hadden aange geven dat de uitbraak een ri sico vormt voor de volksge zondheid. David Bremmer Den Haag Een nertsenfokkerij in het Brabantse Deurne. FOTO ROB ENGELAAR De epidemioloog en architect achter de omstreden Zweedse corona-aanpak zegt dat er in zijn land meer gedaan had moeten worden om het virus aan het begin van de uitbraak te beteugelen. Simone van Zwienen Rotterdam/Stockholm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6