Van tjiftjaf tot pyjamawants 7 De Waterwinbossen zijn geliefd bij wandelaars, fietsers, ruiters en dieren. Maar, die zitten elkaar soms ook in de weg. Het gebied mist een duidelijke structuur en daar komt verandering in. 'xB- elkom in de Wa terwinbossen. Gloednieuwe borden met regels en pictogrammen staan bij de 26 ingangen. Het is de eerste aanzet naar veranderingen in het gebied, die nodig zijn. ,,Dit is één van de drukst bezochte ge bieden van Het Zeeuwse Land schap", zegt beheerder Alex Wie- land (foto). We willen recreatie wat meer concentreren, zoals in het speelbos en de trimbaan De Clingse bossen bij Clinge, de Wildelanden bij Heikant en de Schommeling bij Sint Jansteen he ten sinds dit jaar samen de Water- winbossen. Het gebied heeft drie functies: waterwinning door Evi- des, onderdeel van Natuurnet- werk Zeeland met als doel om wilde planten en dieren te be houden, en recreatie. Omdat die functies elkaar soms in de weg zit ten, namen terreineigenaar Evides en beheerder Het Zeeuwse Land schap communicatiebureau De Lynx in de arm. Het bureau maakte een plan voor de inrich ting van het gebied. Te veel paden Het moet duidelijker worden wie waar mag fietsen, lopen of paardrijden, waar honden niet meer mogen komen en wat de rustgebieden zijn. Fietsen wordt alleen toege staan op doorgaande fietspa- J den en mountainbikeroutes. ,Zo is het niet meer de bedoe ling dat er op kleine zijpaadjes wordt gefietst." Waar je nog wel mag wandelen, komt er in sommige gevallen een hek. Er verdwijnen paden in stuk ken bos waar er extra rust moet zijn voor de dieren. ,,Er liggen nu eigenlijk te veel paden. We willen recreatie wat meer concentreren, zoals in het speelbos en de trim baan." De paden die verdwijnen, passen ook niet in de 1,5 metersa menleving: „Mensen kunnen el kaar daar niet langs twee kanten passeren." Geen bordenfestival Daarnaast willen Evides en Het Zeeuwse Landschap mensen meer wijzen op wat er bijzonder is aan het gebied. ,,Over de waterwin ning was helemaal geen informa tie. Mensen zien ineens een kanaal en weten niet wat het is." Het bos CLINGE Omgevallen bomen la ten liggen, grotere rustgebieden of paden die verdwijnen? Dat doet Het Zeeuwse Landschap voor de dieren en planten in de Waterwinbos sen. Wat zit daar allemaal? Moeiteloos hoort en ziet beheerder Alex Wieland van alles terwijl hij door deelgebied de Clingse bos sen loopt. Of het nu een piep kleine rood-zwart gestreepte py jamawants is, het getsjilp van de tjiftjaf, de contactroep van een vink, voorbijvliegende citroen vlinder of een jong konijn. Niets ontgaat hem. „Hier, de fraaie schijnbok. Mooitje hè", wijst hij op een groen en glimmend torre tje dat haast onzicht baar op een groen blad zit. De Waterwinbossen zijn het huis van heel wat bijzondere dieren, mossen en paddenstoe len, die Het Zeeuwse Landschap daar graag wil houden. De nieuwe maatregelen hebben daar ook mee te maken. Wandelaars en natuurbeleving krijgen voor rang. Zo vinden de beschermde zwarte specht, wespendief en reeën er hun thuis. De veldkrekel heeft het bos uitgekozen om als enige locatie in Zeeuws-Vlaande- ren te huizen. Het bos heeft daar naast de grootste eekhoornpopu latie van Zeeuws-Vlaanderen. Beroemdheid in het bos De zeer zeldzame mopsvleer muis is ook een beroemdheid. ,,Dit is hun enige locatie in Ne- komt overigens niet vol te staan met borden: „Het moet ook geen bordenfestival worden." Bij de hoofdingangen komen grote info panelen met een routekaart. Ook wil Het Zeeuwse Landschap meer natuurexcursies houden en zoekt daar vrijwillige gidsen voor. ,,Hoe meer mensen weten, hoe beter ze de maatregelen begrijpen die hier uitgevoerd worden." Naar verwachting zijn alle werkzaamheden eind dit jaar klaar. Dat zou volgens planning mei zijn geweest, maar er was meer werk met het kappen van sparren die zijn aangetast door het kevertje de letterzetter. ,,Door de droogte slaat de letterzetter extra toe." der- land. De uit daging is nu nog om hier een kraamkolo- nie te krijgen." Jongen krijgen doen ze nu op drie plekken in België. ,,Van daar vliegen ze 's avonds naar hier om voedsel te zoeken. We hopen dat we de vleermuizen kunnen ver leiden om hier ook overdag te blijven." Dat wordt onder andere bereikt door dode bomen die geen gevaar vormen voor recre anten, niet direct weg te halen. De diertjes zitten graag achter de schors. donderdag 4 juni 2020 waterwingebied Omgewaaide bomen die geen gevaar vormen, blijven liggen voor planten en dieren. Ook dienen sommige bomen spontaan als speeltoestel. Lenn (7) en Tessa (10) Simons uit Clinge vermaken zich in het bos. foto peter nicolai Sophie Stockman Sint Jansteen W -Alex Wieland, beheerder .-m. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64