Gouden letters weer zichtbaar op Watersnoodmonument Ook bussen gaan weer de grens over 6 Wel uitstel Lodewijk College Kiezen=delen: 'Koop Terneuzense waar' Met de schoolbesturen en de kin deropvang heeft de gemeente Ter- neuzen het afgelopen jaar een inte graal huisvestingsplan opgesteld. In kaart is gebracht waar zich de ko mende twintig jaar problemen voordoen met onderwijshuisves ting en welke oplossingen daarvoor zijn. Op basis daarvan hebben B en W van Terneuzen beslist. Dat de basisscholen in Hoek en de Terneuzense Rivierenbuurt nieuwbouw krijgen, lag voor de hand. De Driesprong in Hoek is erg krap gehuisvest. De Steiger in de Rivierenbuurt zit in twee verou derde gebouwen. De nieuwbouw Niet alles kan in één keer, zowel financieel als met personeel kan naar verwachting in 2023 klaar zijn. „Minimaal twee jaar heb je ook wel nodig", aldus bestuurder Ge rard Langeraert van scholengroep Perspecto. Besloten is verder de brede school in de Terneuzense nieuw bouwwijk Othene inpandig te ver bouwen. De twee basisscholen die daarin zitten, hebben dringend ex tra lesruimte nodig. Over basis school De Kreeke in Westdorpe is nog geen beslissing genomen. Ko mend jaar vindt onderzoek plaats naar de huisvesting van die school, gevolgd door De Torenberg in Zaamslag. Langeraert heeft daar be grip voor. ,,Niet alles kan in één keer, zowel financieel als met per soneel." Grootste pijnpunt is de huisves ting van het Lodewijk College, dat sinds de fusie van het Zeldenrust- Steelantcollege en De Rede in 2018 verspreid zit over twee locaties. Het streven is van begin af aan geweest naar één nieuw schoolgebouw te gaan, het liefst in 2023. Op basis van de omvang van het Lodewijk Col lege (plusminus 2400 leerlingen) zijn de kosten geraamd op zo'n 40 miljoen euro. Slecht gevallen Dat het college van B en W een be sluit hierover hebben uitgesteld, is slecht gevallen bij het schoolbe stuur. De coronacrisis verhinderde de laatste stappen te nemen, wordt gesteld. ,,Ook in coronatijd kun je vergaderen", reageert Steven van Nispen, bestuurder van de Stich ting Voortgezet Onderwijs Zeeuws-Vlaanderen, teleurgesteld. De huisvesting van het middelbaar onderwijs kun je volgens hem niet loskoppelen, dan heb je geen alles omvattend plan meer. Hij hoopt dan ook dat B en W van Terneuzen alsnog het hele huisvestingsplan deze maand aan de gemeenteraad voorleggen. „Anders verliezen we kostbare tijd." Wie de afgelopen weken het mo nument passeerde, zag de Hulster kunstenaar geconcentreerd aan het werk. In de volle zon of wind vlagen trotserend, met een provi sorische werktafel waar zijn potje verf op vastgezet is en een scha- duwdoek boven zijn hoofd. ,,Vast- gezet met lijmklemmen en ge maakt met wat ik gewoon in de auto heb liggen." Het Watersnoodmonument van de Hulster kunstenaar was toe aan een opknapbeurt. Het werd in 2003 onthuld, vijftig jaar na de Watersnoodramp. De Ramp maakte tien slachtoffers in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Ik heb het idee dat het beter opschiet als ik praat Het monument bestaat uit acht zuilen van graniet, een gedicht van Chris Ferket, de namen van de slachtoffers en een rustbankje. Van de teksten was door toedoen van weer en wind bijna niets meer te zien. Op 18 mei begon Ivens met het restaureren van de negenhon derd letters. Monnikenwerk ,,Ik heb ze eerst schoongemaakt met een mesje, er zat allemaal mi cro mos tussen." Daarna volgde een laagje primer en daarna goud verf. Een monnikenwerk met een piepklein kwastje. Dat passanten met hem meekeken of vragen stel den, deerde hem niet. ,,Ik had daar geen last van, mijn hand werkt als vanzelf. Ik heb zelfs het idee dat het beter opschiet als ik praat." Hij legt deze week de laatste hand aan de afbeeldingen op de achterzijde van de zuilen en dan kan het monument er weer jaren tegenaan. Het mos op de zuilen zelf, blijft er bewust. ,,Je mag de tand des tijds zien." ,,De timing is niet toevallig" er kent citymarketeer Sara Jansen. ,,De directe aanleiding is corona. De maatregelen zijn wat versoe peld en mensen kunnen weer de stad in. Een oproep om vooral lo kaal te kopen zou niet logisch zijn in een tijd waarin we het liefst hebben dat mensen vooral thuis blijven." Stimuleren Met Kiezen=delen wil Citymar- keting de inwoners van de ge meente Terneuzen stimuleren vooral lokaal te kopen. Een mo derne draai aan het bekende 'Helpt elkaar, koopt Nederland- sche waar'. ,,De boodschap is na tuurlijk universeel. Hetzelfde zou ook in Twente kunnen gelden. Onze campagne is gemeente- breed bedoeld, niet alleen voor het centrum van Terneuzen maar net zo goed voor Axel, Sas van Gent en alle andere kernen van de gemeente." Kern van Kiezen=delen is voor Jansen wel dat lokaal kopen be- langrijk is voor de hele gemeente, niet alleen voor de winkeliers. „Al les hangt samen. Evenementen als De Ballade of de Havendagen zou den zonder sponsoring van de winkels niet kunnen bestaan. Nu gaan de evenementen vanwege corona niet door, maar als de sponsoring wegvalt, verdwijnen ze definitief. Hetzelfde geldt voor sportverenigingen, die zouden ook niet zonder de sponsors kun nen." Eigen invulling Jansen gaat persoonlijk bij de Ter- neuzense ondernemers langs met het campagnemateriaal. ,,Ze kun nen het zo gebruiken of een eigen invulling geven die beter bij hun eigen zaak past." Met de bus reizen tussen Zeeuws- Vlaanderen en België kan weer, op één uitzondering na: de Gent Ex press tussen Middelburg, Terneu- zen en Gent. Die komt vooralsnog niet terug. Vanwege de coronacrisis en het sluiten van de Belgische grens wer den half maart alle grensoverschrij dende buslijnen geschrapt. Met de heropening van de grens zaterdag kunnen die opnieuw worden opge start. De Vlaamse busmaatschappij De Lijn heeft lijn 43 tussen Hulst en Sint-Niklaas gisteren volledig in ere hersteld. Lijn 42 Breskens-Brugge, die De Lijn en het Nederlandse Connexxion samen onderhouden, rijdt voorlopig over en weer niet verder dan het Vlaamse Westka- pelle. Overleg is gaande om de dienstregeling helemaal te norma liseren. Voor de alleen in het weekend rij dende Gent Express, lijn 50, geldt een ander regime, omdat dit vol gens Connexxion vooral een toeris tenverbinding is. En in Nederland luidt nog altijd het advies alleen met het openbaar vervoer te reizen als dat echt nodig is. Zo lang deze regel niet wordt versoepeld, blijft de Gent Express in de garage. donderdag 4 juni 2020 VL Zicht op nieuwbouw scholen Bij twee basisscholen in de ge- meenteTerneuzen, De Drie sprong in Hoek en De Steiger in de Terneuzense Rivierenbuurt, kan voorzichtig de vlag uit. Ze krijgen nieuwbouw. Het Lode wijk College, de middelbare school in Terneuzen, is minder gelukkig. B en W van Terneuzen hebben een besluit over de toe komstige huisvesting uitgesteld tot het najaar. Harmen van der Werf Terneuzen - Gerard Langeraert, scholengroep Perspecto Een precisiewerkje uitvoeren in de brandende zon, met wind vlagen en aandacht van nieuwsgierige passanten. Kun stenaar Ronny Ivens legt de laatste hand aan de restauratie van het Watersnoodmonument bij Kruisdorp. Sophie Stockman Kruisdorp - Ronny Ivens, kunstenaar Koop je lokaal, dan steun je daarmee niet alleen de plaatse lijke winkelier maar indirect ook de sportverenigingen en evenementen in de gemeente. Het is de gedachte achter Kie- zen=delen, de nieuwe cam pagne van Citymarketing Ter- neuzen. Guido van der Heijden Terneuzen Harmen van der Werf Terneuzen Ronny Ivens renoveert het Watersnoodmonument bij Kruisdorp. De negenhonderd letters hebben een nieuw laagje goudverf gekregen. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63