1 Natuurmonumenten pakt droogte aan om jonge vogels te redden Colijnsplaat baalt van muggenplaag - 9tjfp^ 6 5 VRAGEN AAN DE WETHOUDER HOOGWERKERS KABELS GAAN WEG Jonge Kracht helpt Cederhof uit de brand - <0 '4j' ^r-ï^ 1 0 .:,.S;. ,-■ 0 y^ï^ÖSSr te- T> droogte in de natuurgebieden van de Hoedekenskerkepolder te be strijden, laat Natuurmonumen ten vanaf vandaag water in. Er wordt ruim 350 kuub per uur het gebied ingepompt om de pas ge boren kuikens te redden. Het is volop broedseizoen, maar doordat de waterpartijen steeds verder droog komen te staan, wordt voedsel voor de jonge vo gels steeds schaarser. Boswachter Tijmen den Ottelander van Na tuurmonumenten: „Kuikens le ven in de eerste weken hoofdza kelijk van insecten die vooral op de nattere oevers en graslanden zijn te vinden. De afgelopen maanden is er echter nauwelijks regen meer gevallen, waardoor natuurgebieden in rap tempo uit drogen. Als we niks zouden doen, zou een groot deel van de kuikens het niet redden." Onder andere tureluurs, kluten, kokmeeuwen, visdiefjes, grutto's en kleine plevieren profiteren van de ingreep. Het verse water is brak en afkomstig uit een waterafvoer langs de zeedijk. Naar verwach ting neemt het inpompen van water enkele dagen in beslag. Natuurmonumenten kijkt of de maatregel ook op andere natuur gebieden toe te passen is. Kracht uit Kapelle stelt tijdelijk het clubgebouw beschikbaar voor de dagbesteding van Ceder hof. In het gebouw aan de Stati onsstraat kan namelijk wél de 1,5 meter afstand worden gegaran deerd. Iets dat in Cederhof zelf moeilijk is. ,,Cederhof is verheugd dat Jonge Kracht hun clubgebouw in juni en juli ter beschikking stelt voor ouderen", aldus bestuurder Inge van den Boomen. ,,Ook de vrijwilligers zijn we dankbaar dat ze de cliënten thuis willen halen en brengen. Dat leverde dinsdag al veel blije gezichten van cliënten, familie en mantel- zorgers op." ,,Het stikt hier van de muggen", zegt restauranteigenaar Eric Len- tink. ,,De mensen gaan daardoor gewoon niet op het terras zitten. Er zaten hier vaak wel honderd mug gen op een placemat. Dat begon vo rig jaar al rond half augustus, maar dit jaar zijn ze er nu al. Ze zitten ook al bij mijn woning, ze komen steeds verder het dorp in. En het muggen- seizoen moet eigenlijk nog begin nen." Zoet water De muggenplaag in Colijnsplaat komt voort uit de aanpassing van de Oude Haven. Die heeft de afge lopen jaren een flinke opknapbeurt gekregen. Het is hartstikke mooi geworden. Een belangrijk onder deel van die reconstructie was het afgraven van het terrein achter res taurant De Schelde. Daar is een grote vijver gemaakt die is gevuld met zoet water uit de Biesbosch. En daar zit 'm de kneep. Dat zoete wa ter blijkt een geweldige levensbron te zijn voor muggen. „Volgens de gemeente zijn het dansmuggen", legt Lentink uit. De enige beschutting die de muggen hebben is ons terras ,,Die hebben een hekel aan wind. De enige beschutting die ze hebben is ons terras. Daar zitten ze, mas- saal, lekker achter glas en uit de wind. Ik heb vorig jaar geprobeerd ze te bestrijden met licht en met ge luidsgolven, maar het hielp alle maal niks. Die muggen trokken zich daar niks van aan." De gemeente Noord-Beveland er kent het probleem en gaat maatre gelen nemen. De opzet is om het ontstaan van een biologisch even wicht in de vijver te versnellen. Daarvoor worden onder meer waterlelies en gele plomp in het wa ter geplaatst. Ook worden verschil lende vissoorten uitgezet. Veel te laat Lentink heeft er niet al te veel ver trouwen in: ,,Ik denk dat ze veel te laat maatregelen nemen. Eind au- gustus heb ik al de eerste melding gedaan. In maart heb ik weer aan de bel getrokken omdat er alweer muggen zaten. Het is nu juni, en nu wordt er pas actie ondernomen. Over een dag of tien gaan ze die vis erin gooien. Maar dat zijn kleine vis jes die eerst nog moeten groeien." Toch zit er niks anders op dan af te wachten, weet ook de restaurant eigenaar. En het zijn toch al zulke lastige tijden. ,,Zakelijk gezien kan ik niet zonder het terras. Zeker nu niet. Ik mag maar dertig mensen binnen hebben in verband met de coronamaatregelen, dus dan zou het terras juist een lekkere aanvul ling zijn. Maar als het dan stikt van de muggen, gaat dat hem niet wor den." donderdag 4 juni 2020 Wel rookvrije zones, maar Goes stuurt geen boa's BE T'cl- - RILLAND Hoog boven de tomatenkassen bij Rilland wordt een precisieklus uitgevoerd. Twee kilometer hoogspanningskabel wordt er wegge haald in opdracht van netbeheerder TenneT. Het is geen alledaags klusje. En ook niet makke lijk, want zo'n kabel mag niet zomaar naar bene den vallen. Om te voorkomen dat dat gebeurt, wordt-ie vastgemaakt aan een extra veiligheids kabel erboven. Beide draden zijn om de vier meter met elkaar verbonden, zodat de stroom kabel niet te ver naar beneden kan vallen. Op de foto zijn Koen van den Broek en Robert Wiegman van aannemer Spie bezig aan de klus, waar in totaal zo'n twintig mensen aan werken. Zodra de kabels verwijderd zijn, kun nen de masten afgebroken worden. Rond juli is de hoogspanningslijn boven het kassengebied helemaal verdwenen. foto johan van der heijden KAPELLE Showkorps Jonge Een sigaret opsteken is vanaf vandaag taboe in een deel van recreatiegebied De Hollandsche Hoeve in Goes. De speeltuin, midgetgolfbaan, een deel van het terras en de ruimte rondom het Ambachtscentrum worden rookvrije zones. Maar wat houdt dat precies in? We vragen het aan wethouder André van der Reest. Rob Paardekam Goes J Wordt iemand die een sigaret opsteekt straks direct in z'n I nekvel gegrepen? ,,Dat is zeker niet de bedoeling. We gaan geen boa's naar de Holland- sche Hoeve sturen om te controle ren en zeker niet om mensen te beboeten. Maar mocht er een keer iemand al rokend worden gezien, dan geeft het predicaat rookvrije zone wel de mogelijkheid om ie mand aan te spreken. Wat we er vooral mee willen bereiken, is dat mensen het gesprek over het on derwerp aangaan.'' 2 Maar zou het wel kunnen, boetes uitdelen? ,,Ja, als je het zou willen, kun je als gemeente zo'n rookverbod opnemen in je APV. En dan heeft het rechtskracht. Maar nogmaals: dat is absoluut niet wat wij voor ogen hebben.'' 3 Heeft het wel zin als het alle maal zo vrijblijvend is? ,,Dat denk ik zeker. Mensen worden zich er steeds meer van bewust dat roken, zeker in de buurt van kinderen, eigenlijk niet meer kan. In die zin hebben we de tijd mee. Was je tien jaar geleden over rookvrije zones begonnen, dan hadden veel mensen misschien nog met de vinger naar het voor hoofd gewezen, maar nu is het bijna 'in' om in het geweer te komen tegen roken." 4 Waarom eigenlijk De Hol- landsche Hoeve? ,,Ik was een keer in gesprek met de eigenaren van De Vierlin- den (de horecazaak in het gebied, red.) en vroeg of ze het een goed idee zouden vinden om een deel van het recreatiegebied en hun eigen terrein rookvrij te maken. Daar waren ze positief over. Op hun terras gaat het om het deel rond het loket waar de ijsjes wor den verkocht. Niet het hele terras wordt rookvrij, want de eigenaren willen gasten die nog wel een siga ret willen roken daartoe de moge lijkheid bieden. De kinderboerderij was overigens al rookvrij.'' 5 Eerder werden onder meer de jeu de boulesbaan in Kloetinge en enkele speel- terreintjes al rookvrij. Ook een paar scholen en sportclubs doen al mee. Staat er nog meer op de rol? ,,Op dit moment niet, maar als bijvoorbeeld een wijkvereniging, school of sportclub een idee heeft om een gebied rookvrij te maken, helpen we als gemeente graag mee. Bijvoorbeeld door gratis bordjes beschikbaar te stellen.'' HOEDEKENSKERKE Om de Zit je na een stukje wandelen net lekker op het terras aan je drankje, word je aan alle kanten aangevallen door muggen. En die muggen willen maar één ding: steken! Bij restaurant De Schelde aan de Oude Haven in Colijnsplaat weten ze daar alles van. Om deze narigheid de kop in te drukken, gaat de gemeente Noord-Beveland maatregelen treffen. Willem Adriaansens Colijnsplaat - Eric Lentink, restaurant De Schelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59