Broers ontwerpen 'meest uitgebreide reserveringssysteem' 7 BIBLIOTHEEK OOSTERSCHELDE De bibliotheken zijn weer open. Alles is anders dan voorheen, zoals het inleveren van het leesvoer. Ali Pankow Zierikzee Anny en Casper Boon uit Zierikzee vertrek ken morgen voor een weekje kamperen naar Drenthe. In de koffer gaan zeven thrillers mee. Het echtpaar houdt van lezen en is dan ook blij dat de bibliotheek in Zierikzee weer open is. Ondanks alle beperkende coronamaatrege len maken ze met veel plezier hun keuze. Desinfectiezuilen, afzetlint, looproutes, pijlen op de vloer. Deze veiligheidsmaatregelen be ginnen al een beetje te wennen. Van belang voor veel leden van Bi bliotheek Oosterschelde is vooral dat zij weer ter plekke leesvoer kunnen lenen en inleveren. ,,Som- migen zijn nog wat terughoudend, leveren alleen boeken in en wach ten nog even met nieuwe mee te nemen. Of ze kiezen voor e- books", zegt Ellen Kik, biblio theekmedewerkster in Zierikzee. Volgens haar is alles nu wel een beetje anders. Zo zijn de openings tijden hier en ook in de vestigingen in Bruinisse en Burgh-Haamstede wat aangepast. Gezellig even een krantje of tijdschrift komen lezen, is er nog niet bij. Kopiëren, prin ten, een poosje studeren en een kopje koffie drinken, mag even min. De pc's voor internet zijn niet beschikbaar en van het toilet mag ook geen gebruik worden gemaakt. ,,Het zijn allemaal beperkingen waarvan ik wel hoop dat ze binnen afzienbare tijd langzaam worden opgeheven, maar dat is voorlopig nog een kwestie van afwachten'', zegt Kik. Ze benadrukt dat er in elk geval wel boeken gehaald en gebracht kunnen worden. Ook dat verloopt overigens net iets anders dan nor maal. Zo moeten bezoekers hun boeken bij het inleveren alleen maar op een tafel leggen. ,,Uitscan- nen niet dus. Dat doen wij nadat de boeken 32 uur in quarantaine hebben gelegen." Luisterboeken Terugkijkend op de afgelopen we ken constateert Kik dat er gretig gebruik is gemaakt van de digitale uitleen. ,,Er is sprake van een ver- dubbeling van het aantal geleende e-books. Ook is er een stijging in de uitleen van luisterboeken, maar Er is sprake van een verdubbeling van het aantal geleende e-books de belangstelling daarvoor was voor de coronatijd al toegeno men.'' Ook van de zogeheten Thuis- bieb, de gratis service voor kinde ren en volwassenen van de Ko ninklijke Bibliotheek, is breed ge bruik gemaakt. Kik somt de top drie's op. ,,Bij de volwassenen was dat: Rinkeldekink van Martine Bijl, De meeste mensen deugen van Rut- ger Bregman en Thuis mag ik niet zeuren van Sylvia Witteman. De kinderen kozen vooral voor Dofje Weerwolfje, Spekkie en Sproet en De Woonbootbende." Tijdens de coronasluiting werd de uitleentermijn in de biblio theek uiteraard stil gezet. Voor wie geen boeken kan inleveren, geldt ook geen boete. Maar die termijn loopt nu ten einde. Leden hebben nog tot en met zaterdag de tijd om materialen die nog thuis liggen, kosteloos bij de bibliotheek in te leveren. Leden de niet mobiel zijn of tot de risicogroep behoren, kun nen telefonisch contact opnemen: 0113-562626. Dan zal een mede werker proberen een oplossing te vinden. Anny en Casper Boon zijn in middels bezig met het scannen van de zeven thrillers die ze meene men met vakantie. ,,Zes boeken voor mij en één voor hem, want ik lees nou eenmaal veel meer'', grin nikt Anny. In hun stapeltje prijken titels van onder meer Dan Brown, Lars Kepler, Nele Neuhaus en Da vid Hewson. Ze verheugen zich er zichtbaar op. Nieky en Jimmy Verlinde zijn de ei genaren van De Vierlinden in Goes, een restaurant en feestlocatie in re creatiegebied de Hollandsche Hoeve, met bijbehorende attracties als een indoor speelvoorziening en midgetgolfbaan. Toen het vorige online reserveringssysteem dat ze gebruikten plots niet meer werd aangeboden, konden ze geen goed alternatief vinden voor hun 'com plexe' onderneming. „Programma's om mensen alleen een tafeltje te la ten reserveren, zijn er genoeg'', zegt Nieky (30). ,,Maar wij willen meer en dat geldt ook voor veel andere ondernemers. Stel dat je een restau rant hebt en ook bowlingbanen. Dan wil je dat mensen die een tafel tje reserveren ook meteen een uurtje bowlen kunnen boeken.'' Kalender Samen met hun webmaster kropen de ondernemers achter de compu ter om een eigen systeem te ont werpen. Het is volgens de broers het meest uitgebreide systeem dat nu op de markt is. Nieky geeft een voorbeeld: ,,J e kent vast wel zo'n ka lender met openingstijden zoals je die op de site van de Efteling ziet, met kleurtjes die aangeven wat op een bepaalde dag de openingstijden zijn. Zoiets bieden wij ook, maar met de mogelijkheid om direct in de agenda op de gewenste datum te klikken en een reservering te ma ken. Dat was er nog niet.'' Jimmy (29) vertelt dat het sys teem ook de mogelijkheid biedt om met tijdsblokken te werken. ,,Dat is in deze tijden van corona erg han dig, omdat j e de blokken zo kunt in stellen dat er nooit meer dan dertig mensen in één ruimte zijn en je tus sendoor genoeg tijd hebt om de ta fels te reinigen.'' De broers ontwierpen het sys teem voor zichzelf, in samenwer king met binnenspeeltuin 't Klo- kuus in 's-Heer Arendskerke. Later besloten ze er onder de naam Jimani toch de boer mee op te gaan. Op de horecabeurs van maart hebben de jonge ondernemers hun eigen reser veringssysteem voor het eerst aan de buitenwereld getoond en sindsdien stromen de klanten binnen. donderdag 4 juni 2020 SD 'Boeken gaan 32 uur in quarantaine' -Ellen Kik De tijd dat je naar een restaurant of attractie belde voor een tafel tje of toegangsticket, is voorbij. Reserveren via internet is nu ge meengoed. Twee Goese broers veroveren de horeca- en recrea tiewereld met een door henzelf ontworpen systeem. ,,Zelfs Roompot gaat het gebruiken.'' Rob Paardekam Goes Nieky (l) en Jimmy Verlinde runnen De Vierlinden in Goes en maken nu ook een opmars met hun eigen reserveringssysteem. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN WONTUi LlECHmcK I WKMMTOj A Anny en Casper Boon zoeken met veel plezier in de bibliotheek in Zierikzee een stapeltje thrillers uit om mee te nemen op vakantie. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58