'Weer trucks uit centrum Zierikzee' Colijnsplaat baalt van muggenplaag 6 Brandbrief ondernemers Marcel Modde Zierikzee Praet woont met haar gezin boven Roekoekoe, de koffiebar aan de Melkmarkt die ze runt met haar echtgenoot. Ze zien regelmatig hoe grote vrachtwagens zich in de smalle straat wagen, in de gaten krijgen dat ze niet verder kunnen en achteruit weer weg proberen te komen. Dinsdag was het liefst twee keer raak. Daarbij werd een lan taarnpaal op de Mol uit de grond gereden en een terrastafel van Roe koekoe vernield. ,,En dat gebeurt keer op keer." Volgens Praet hebben chauffeurs vaak zelf geen weet van de nauwe doorgang in het historische cen trum. „Totdat ze ervoor staan!" On dernemers zouden er verstandig aan doen bij hun leveranciers te be nadrukken dat ze niet met hun grote vrachtwagen moeten komen aanzetten, geeft ze aan. ,,Dat scheelt dan misschien al. Onze leverancier parkeert bij de supermarkt aan de rand en brengt de spullen met een handkar verder. Dat gaat zelfs snel ler dan wanneer hij dieper de stad in zou rijden, zegt hij zelf." Officieel geldt in de binnenstad een inrijverbod voor vrachtwagens van langer dan acht meter. Maar daar wordt in de praktijk nauwelijks op gehandhaafd, ervaart Praet. Dat gaat ook op voor auto's die zich niet aan het voorgeschreven éénrich tingsverkeer houden. ,,Toeristen verwachten in dit straatje hélemaal geen auto's. Ik waarschuw ze altijd ook even, voordat ze naar buiten stappen." Bewoners en ondernemers heb ben een brandbrief gestuurd naar de gemeente. Ze zijn inmiddels uit genodigd zitting te nemen in de klankbordgroep die kijkt hoe de verkeersstromen in Zierikzee beter geregeld zouden kunnen worden. Fractievoorzitter Ruud van de Laar van GroenLinks vindt echter dat - vooruitlopend op dat allesomvat tende verkeersplan - direct maatre gelen genomen moeten worden, om de veiligheid in de smalle stra ten te waarborgen. De fractie heeft haar eigen verkeerswethouder An- kie Smit na een vergelijkbaar voor val een half jaar geleden ook al tot actie aangespoord en vraagt zich af wat er in de tussentijd is onderno men. Toeristen verwachten in dit straatje hélemaal geen auto's Van de Laar denkt dat voor de korte termijn 'een rij simpele paalt jes' wellicht voldoet om gevels te beschermen. ,,En als een chauffeur die fysieke beperking ziet, heeft hij ook meteen in de gaten dat hij niet door die straat kan rijden." De beste oplossing is volgens hem een alge heel inrijverbod voor de binnen stad, af te dwingen met meer be weegbare palen, in combinatie met laad- en lospunten aan de randen van het centrum. ,,Het stikt hier van de muggen", zegt restauranteigenaar Eric Len- tink. ,,De mensen gaan daardoor gewoon niet op het terras zitten. Er zaten hier vaak wel honderd mug gen op een placemat. Dat begon vo rig jaar al rond half augustus, maar dit jaar zijn ze er nu al. Ze zitten ook al bij mijn woning, ze komen steeds verder het dorp in. En het muggen- seizoen moet eigenlijk nog begin nen." Zoet water De muggenplaag in Colijnsplaat komt voort uit de aanpassing van de Oude Haven. Die heeft de afge lopen jaren een flinke opknapbeurt gekregen. Het is hartstikke mooi geworden. Een belangrijk onder- deel van die reconstructie was het afgraven van het terrein achter res taurant De Schelde. Daar is een grote vijver gemaakt die is gevuld met zoet water uit de Biesbosch. En daar zit 'm de kneep. Dat zoete wa ter blijkt een geweldige levensbron te zijn voor muggen. ,,Volgens de gemeente zijn het dansmuggen", legt Lentink uit. ,,Die hebben een hekel aan wind. De enige beschutting die ze hebben is ons terras. Daar zitten ze, mas saal, lekker achter glas en uit de wind. Ik heb vorig jaar geprobeerd ze te bestrij den met licht en met ge luidsgolven, maar het hielp alle maal niks. Die muggen trokken zich daar niks van aan." De gemeente Noord-Beveland er kent het probleem en gaat maatre gelen nemen. De opzet is om het ontstaan van een biologisch even wicht in de vijver te versnellen. Daarvoor worden onder meer waterlelies en gele plomp in het wa ter geplaatst. Ook worden binnen kort verschillende vissoorten uitge zet. Veel te laat Lentink heeft er niet al te veel ver trouwen in: ,,Ik denk dat ze veel te laat maatregelen nemen. Eind au gustus heb ik al de eerste melding gedaan. In maart heb ik weer aan de bel getrokken omdat er alweer muggen zaten. Het is nu juni, en nu wordt er pas actie ondernomen. Over een dag of tien gaan ze die vis erin gooien. Maar dat zijn kleine vis jes die eerst nog moeten groeien." Toch zit er niks anders op dan af te wachten, weet ook de restaurant eigenaar. En het zijn toch al zulke lastige tijden. ,,Zakelijk gezien kan ik niet zonder het terras. Zeker nu niet. Ik mag maar dertig mensen binnen hebben in verband met de coronamaatregelen, dus dan zou het terras juist een lekkere aanvul ling zijn. Maar als het dan stikt van de muggen, gaat dat hem niet wor den." donderdag 4 juni 2020 SD Bewoners en ondernemers aan de Melkmarkt en Meelstraat in Zierikzee zijn het beu. Voor de zoveelste keer hebben vracht wagens schade veroorzaakt in de smalle straten. Ze willen dat de gemeente ingrijpt, voordat het echt uit de hand loopt. ,,Een terrastafel is nog te vervangen, maar ik wil er niet aan denken dat een chauffeur straks een kind over het hoofd ziet in zijn blinde hoek", zegt Eline Praet. -Eline Praet Zit je na een stukje wandelen net lekker op het terras aan je drankje, word je aan alle kanten aangevallen door muggen. En die muggen willen maar één ding: steken! Bij Restaurant De Schelde aan de Oude Haven in Colijnsplaat weten ze daar alles van. Om deze narigheid de kop in te drukken, gaat de gemeente Noord-Beveland maatregelen treffen. Willem Adriaansens Colijnsplaat Vrachtwagens komen er in de smalle straatjes van Zierikzee achter dat ze er niet door kunnen. Inzet: een lantaarnpaal werd vernield door een truck. fotos eline praet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57