in de buurt 10 |#nlstartop Typisch Bergs Krabbegatse mondkapjes van 'boerenzaddoek' en 'gedijn' Eindhoven City-hosts wijzen bezoekers de weg OV in Brabant Dit moet je weten voor je bus of trein pakt V M M Bier Liefde avonden Dienstregeling Reis alleen als het moet Achter instappen Mondkapje Eindje afstand Poppodium 013 - Tilburg Theaters Tilburg M Parktheater Eindhoven De Effenaar Eindhoven Theater De Boemel Naaimachine niet nodig Krabbegat Weer naar het theater of concert? Zo zit het in Brabant GO donderdag 4 juni 2020 vastenavond - in Bergen op Zoom de algemene benamng voor het Carnaval - zat 24/7 in mijn hoofd'', vertelt de Bergse. In een filmpje dat ze op Facebook plaatste laat ze zien hoe je het kapje maakt met een boerenzakdoek en een stuk vitrage, vaste onderdelen van de outfit in Krabbegat (Bergen op Zoom) tij dens vastenavond. Ook Eindhoven is hard op weg naar een 'nieuwe' 1,5 meterbinnenstad. Zo ziet winkelen in de Lichtstad er nu uit. FOTO JASPER SCHEFFERS Vanaf 1 juni gaat de dienstrege ling er weer op lijken. Eind maart voerde de NS een basisdienstregeling in, waardoor er alleen maar sprinters reden. Vanaf 1 juni wordt de dienstregeling weer zo goed als normaal. Ook busmaatschappij Arriva was genoodzaakt om een aangepaste dienstregeling in te voeren. Vanaf 2 juni rijden de bussen weer volgens de winterdienstregeling. Er zijn een paar uitzonderingen; zo is er voorlopig nog geen busverkeer richting België mogelijk. Houd de komende tijd de reisplan- ner van de vervoerders in de gaten als je op pad gaat. NS en Arriva blijven herhalen: „Reis alleen als het echt moet.'' In de bussen van Arriva kun je voorlopig geen kaartje kopen. Je kunt reizen op saldo met je OV-chipkaart, een e-ticket (ge print of op je telefoon) kopen óf een kaartje bij een van de service punten van de vervoerder halen. NS spoort aan om online een kaartje te kopen of met de OV-chipkaart te reizen. Reis je met de bus? Dan moet je achter instappen. De deur aan de voorzijde blijft gesloten en posters op de deur leiden je naar de achterkant. In de trein wordt regelmatig omgeroepen dat - ook bij het in- en uitstappen - we 1,5 meter afstand moeten houden van elkaar. Ook als je eenmaal in de bus of trein zit is afstand houden belangrijk. Ga dus niet direct naast iemand zitten of pak een bus of trein later wanneer deze al erg vol zit. Let op: vanaf 1 juni is het verplicht om in het openbaar vervoer een mondkapje te dragen, dus ook in Brabant. Alleen een niet-medisch mondkapje volstaat, de medische variant is verboden in verband met het dreigende tekort aan materiaal in de zorg. Elseline toont hoe je met onderdelen van het Bergse carnavals tenue in een handomdraai een mondkapje maakt. fotos screenshot Op initiatief van de onderne mers en in samenwerking met citymarketingbureau Eindho- ven365 en de gemeente, zijn er de nodige maatregelen getroffen. Zo hopen ze samen ervoor te zorgen dat mensen op een veilige en prettige ma nier een bezoek aan de stad kunnen brengen. Het advies is nog altijd: vermijd drukte en houd anderhalve meter af stand. Aan de randen van de binnenstad zijn zogenoemde city-hosts ingezet. Zij heten de bezoekers welkom en wijzen ze op de looproutes. Deze looproutes worden met gele lijnen en pijlen aangege ven in de winkelstraten. Die gele lijnen lopen dwars door de winkelstraten heen. Zo zie je duidelijk aan welke kant je moet lopen om 'botsingen' met tegenliggers te voorkomen. Ook zijn er waarschuwende teksten op de straatstenen gespoten zoals 'houd een eindje afstand'. Vermijd drukte! Met ledschermen, tekstkarren en informatiezuilen gaat de gemeente actueel advies geven aan bezoekers van de binnenstad. Verwacht nog geen intieme concerten bij Poppodium 013 de komende maanden. Het grootste poppodium van het zuiden gaat op 1 juni nog niet open. ,,Wij hebben met de huidige maatregelen nog geen shows in het vooruitzicht.'' Nog even geen voorstellingen, maar het restaurant (én terras) Lucebert van Theaters Tilburg gaat in juni wel open. ,,We onderzoeken de mogelijkheden om per 1 juli weer een ontmoetingsplek te zijn voor artiesten en publiek.'' Het Parktheater opent haar deuren niet op 1 juni, maar vanaf 9 juli. En dan wel met Het Parktheater 150 cm Zomerfestival. Op het programma staat onder andere de Bende van Oz en hun bekende Bier Liefde-avonden. De poptempel in Eindhoven blijft tot september gesloten. „Vanaf dan starten we de programmering weer op, tenminste, als dat weer kan en mag. Tot die tijd blijven we livestreams uitzenden.'' Theater De Boemel start vanaf 1 juni weer met de programmering. Zo is er weer de Boemel Beach Club Cote Sur Vive. 'Strandstoelen, Beachvolley, parasols, lekkere koude drankjes, foodtruck, ruim terras, live optredens, entertainment, fun, DJ, de leukste mensen om je heen. Alles wat het leven zo leuk maakt.' Er zijn vier verschil lende shifts per dag, die je vooraf moet reserveren. In de video vertelt Elseline dat iedereen in het OV een mondmasker nodig heeft. ,,En waar kun je beter een masker halen dan bij ons in Berrege?'' vertelt ze met Bergse tongval. Met een 'zaddoek', een stukje 'gedijn' en twee elastieken zet ze in een dikke minuut een mondmasker in elkaar, een naaimachine is niet nodig. Ondertussen is de video al honderden keren op Facebook gedeeld. Bekijk de video op indebuurt.nl/bergenopzoom Ga je met de trein of bus op pad, dan ben je vanaf juni verplicht om een mondkapje te dragen. Elseline Withagen uit Bergen op Zoom maakte een typisch Bergs mondkapje. Zo kun je in het OV straks alle Bergenaren er in één keer uit halen. Nadat Mark Rutte had uitgesproken dat we vanaf juni een mondkapje in het openbaar vervoer moeten dragen, verschenen online mas saal video's waarin wordt uitge legd hoe je zelf een mondkapje maakt. Voor Elseline was dat een optelsom. ,,Omdat er nogal wat andere filmpjes langskwamen over het maken van mondmaskers kon ik het niet nalaten om de Bergse versie ertussen te zetten'', zegt ze. ,,Straks zie je in de trein pre cies wie er uit Bergen op Zoom komt.'' Elseline kwam op het idee toen ze een Bergs voorleesboekje aan het schrijven was voor de Stichting 'Vriendinnen van de Stichting'. ,,De Vanaf 1 juni mogen er weer 30 bezoekers in een zaal van het theater of poppodium. Maar hoe werkt dat in de praktijk? Dit doen de theaters en poppodia in Eindhoven en Tilburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54