Demonstratie in Rotterdam tegen racisme zo massaal bezocht dat voldoende 4 Burgemeester Ahmed Aboutaleb heeft de Black Lives Matter-demonstratie in Rotterdam gisteravond vroegtijdig afgebroken. Net als eerder in Amsterdam bleek de 1,5 metersamenleving niet berekend op de opkomst. ROTTERDAM KOMT OVER DE RRUG MET EXTRA RUIMTE VOOR FIETSERS EN VOETGANGERS De overeenkomst tussen de demon straties van Black Lives Matter in Am sterdam en Rotterdam was dat het te druk was om 1,5 meter afstand te be waren. Het verschil: burgemeester Halsema besloot in Amsterdam niet tot ingrijpen, burgemeester Ahmed Aboutaleb in Rotterdam wel. Aan de ene kant krijgt de Rotter damse burgemeester lof toegezwaaid voor het feit dat hij de regels hand haafde. Bijvoorbeeld van de Rotter damse VVD-fractievoorzitter Vincent Karremans. Die noemt het ingrijpen 'heel terecht'. ,,Er waren veel plekken waar mensen wel afstand hielden, maar op andere plekken gebeurde dat niet, hoewel de politie daartoe her haaldelijk opriep.'' Toch is er ook kritiek op Aboutaleb. In Amsterdam ging het twee dagen eerder ook al mis, hij was dus gewaar schuwd. Den Haag had dinsdag het goede voorbeeld gegeven. Op het Ma lieveld was voldoende ruimte voor alle demonstranten. Aanwezigen vragen zich af of de ge kozen locatie in Rotterdam wel de juiste was. Op een gegeven moment was het moeilijk om nog een geschikte plek te vinden om de 1,5 meter afstand te kunnen bewaren. Op de Erasmus- brug werd het al snel te vol. De plekken waar de politie nieuwe bezoekers heen verwees, lagen volgens aanwezigen te ver weg van de kern van de demonstratie, aan de voet van de noordzijde van de brug. ,,Het plan van Aboutaleb heeft blijkbaar niet ge werkt'', twitterde Joost Eerdmans van Leefbaar Rotterdam. ,,Het leek op een aantal plekken nog drukker dan in Amsterdam.'' Zelf zegt de burgemeester dat hij de 'grootst mogelijke urbane ruimte die denkbaar is in de stad Rotterdam' heeft aangewezen, en dat de plek berekend was op het aantal bezoekers. Volgens de burgemeester waren er vier- tot vijfduizend bezoekers, en ging het mis toen de toespraken begonnen. Mensen dromden toen samen rond het po dium. ,,Dat vonden wij ongewenst. Daarom besloten we de demonstratie te beëindigen." De organisatie zelf riep de aanwezi gen tijdens en na de demonstratie op de regels en de aanwijzingen van de autoriteiten te respecteren. Volgens Aboutaleb werd daar niet voldoende naar geluisterd. VVD-fractievoorzitter Karremans noemt het net als Aboutaleb 'ontzet tend jammer' dat de demonstratie moest worden afgebroken. ,,De bood schap van het protest, die hartstikke belangrijk is, sneeuwt hierdoor toch een beetje onder. Maar demonstranten hebben hierin ook een eigen verant woordelijkheid.'' De meeste bezoekers van het protest aan de Maas hielden wel rekening met de omstandigheden. Veel van hen droegen een mondkapje en aanvanke lijk namen ze plaats op de kruizen op de grond, met 1,5 meter tussenruimte. Vanuit de organisatie was er een spe ciaal 'sfeerteam' in oranje hesjes, dat de 1,5 meterregel bewaakte en mondkap jes uitdeelde. De sfeer was af en toe in tens. Vanaf het podium verklaarden sprekers in emotionele bewoordingen over hun ervaringen met racisme. ,,Ik ben hier geboren en getogen. En toch roepen ze 'ga terug naar je eigen land'", vertelde een van de sprekers. In het publiek had iedereen zo zijn of haar eigen redenen om naar de Eras- musbrug te komen. Alvin (33) en Emily (27) hadden hun 2-jarige doch ter Aria bij zich. Ze zijn het 'instituti onele racisme' zat en willen een betere toekomst voor hun dochter. Risico Makeda Veldman (57) vertelde over de tijd dat ze in de zorg werkte, en een ou dere man niet door haar geholpen wilde worden omdat ze zwart is. ,,Dat heeft me zeer getroffen.'' En Mariëlle (19) en Floor (20) ston den er omdat ze vinden dat witte men sen zich meer moeten uitspreken te gen racisme. ,,Wij hebben dit systeem gecreëerd, dan moeten we het ook doorbreken.'' De vraag is welk risico de mensen met hun massale aanwezigheid en kleine onderlinge afstand uiteindelijk vormen voor de volksgezondheid. Een massa-evenement als gisteren is een populaire bestemming voor virussen als corona, weet viroloog Ab Oster- donderdag 4 juni 2020 TEST DE TOEKOMST VAN ROTTERDAM. WEN 'Dat samendrommen Kijk op de site bij /video Voor beelden van de demonstratie Salwa van der Gaag Leon van Heel Sander van Mersbergen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4