Nu voor het echie: vlag mag uit voor geslaagden NIEUWS 3 RIVM: wel evenveel virusdeeltjes als bij volwassenen IDEEEN JONGEREN Het Landelijk Aktiekomitee Scholieren (Laks) had bij minis ter Arie Slob (Basis- en Voortge zet Onderwijs) aangedrongen op zo'n dag. ,,Er valt dit school jaar al veel weg voor de examen kandidaten, dus we wilden graag één moment om met zijn allen blij te zijn'', zegt voorzitter Pieter Lossie. Omdat de middelbare scho len vandaag de examenresulta ten aan het ministerie moeten doorgeven, werd dat 4 juni. Mi nister Slob hijst samen met het Laks een vlag op het Utrechtse Vredenburgplein om alle ge slaagden te feliciteren. Toch waren er de afgelopen weken al vlaggen met tassen te bespeuren. Sommige leerlingen hebben op basis van hun cijfer lijst geconcludeerd dat ze hun diploma binnen hebben. Ook zijn er middelbare scholen die de examenkandidaten al met goed nieuws hebben gebeld. Het Laks vermoedt dat deson danks de helft van de leerlingen pas vandaag officieel zo'n tele foontje van de mentor krijgt. Opvallend: de kinderen d^e besmet raken, dragen een even grote hoe veelheid van het virus bij zich als besmette volwassenen. Op basis van de resultaten stelt het RIVM dat kinderen geen be langrijke rol spelen in de versprei ding van het virus. Het instituut zegt dat al langer. Nu heeft het de resultaten van het onderzoek waar mee die bewering onderbouwd wordt gepubliceerd in het Neder landse Tijdschrift voor Geneeskunde. De conclusie: kinderen hebben mildere klachten dan ouderen en zijn in de lijn van besmettingen zelden de bron. Het RIVM baseert zijn conclusies op twee deelonderzoeken. Aller eerst zocht het in het landelijke re gister van coronagevallen naar pa tiënten met dezelfde postcodecom binatie. Van hen wordt aangeno men dat ze tot hetzelfde gezin be horen, al kan het ook om buren gaan. De onderzoekers vonden 732 van dit soort paartjes. In het overgrote deel waren dit volwassenen van on geveer dezelfde leeftijd. Van de 31 patiënten jonger dan 18 werden er 21 door een volwassen huisgenoot besmet, en twee door een jonger gezinslid. Negen van deze patiën tjes hadden de basisschoolleeftijd. Al met al werden er bij mensen onder de 20 jaar elf besmettings bronnen gevonden. Vijf van hen waren jonge zorgmedewerkers. Een van hen was een baby bij wie op dezelfde dag als zijn moeder co rona werd vastgesteld. Gezinnen Het tweede deelonderzoek betreft een studie onder 54 gezinnen uit de regio Utrecht waarin een besmet ting met het coronavirus is vastge steld. Het gaat voornamelijk om ge zinnen waarvan een van de leden in de zorg een besmetting had op gedaan. Belangrijke conclusie is dat de pa tiënten binnen het gezin vaker vol wassenen dan kinderen besmetten. Ook hebben oudere coronapatiën ten relatief meer (luchtweg)klach- ten dan jongere. Een andere uitkomst is dat er bij de kinderen die besmet waren een net zo grote hoeveelheid virus werd ge vonden als bij andere leeftijdsgroe pen. De zogenaamde ct-waarde schommelt bij alle categoriën rond de 30. Die constatering lijkt in lijn te zijn met de stellingname van de Duitse viroloog Christian Drosten, een belangrijke adviseur van de Duitse bondskanselier Angela Mer kel. Die houdt vast aan de stelling dat er geen bewijs is dat kinderen niet zo besmettelijk zijn als volwas senen. In Nederland gaan de basisscho len vanaf maandag weer volledig open. Met de resultaten van het ei gen onderzoek én diverse buiten landse studies in de hand heeft het RIVM er vertrouwen in dat dat kan. Wel blijft het instituut de situatie nauwlettend monitoren. Zo komt er een vervolg op de ge zinsstudie. De eerste analyse werd namelijk gemaakt in een periode dat de scholen grotendeels gesloten waren. Dat geeft mogelijk een ver tekend beeld. Om de rol van kinderen bij ver spreiding van het coronavirus ver der te monitoren nu de scholen weer open zijn, neemt het RIVM daarom vijftig nieuwe gezinnen in de studie op. Via de GGD worden gezinnen van positief geteste kin deren benaderd voor deelname aan het onderzoek. donderdag 4 juni 2020 Belofte maakt schuld. Twee weken geleden riep premier Mark Rutte jongeren op met ideeën te komen over hoe Nederland er uit moet komen te zien zolang er nog geen vaccin is voor het coro navirus. Gisteren ontving hij tien kinderen op het Catshuis in Den Haag. Ze bespra ken ideeën over hoe we met el kaar op 1,5 meter kunt feesten tot ideeën over hoe eenzame oude ren geholpen kunnen worden met beeldbellen. Rutte riep kinde ren na afloop op vooral door te gaan met het maken van plan nen en die vervol gens met leraren, lokale politici of sportverenigin gen te bespreken en zo om te zet ten in actie. FOTO ANP Ook al weten veel examen kandidaten allang dat ze hun diploma hebben gehaald, van daag mag officieel de vlag uit. Om de geslaagden toch een beetje examengevoel te be zorgen, is deze dag uitgeroe pen tot 'nationale slaagdag'. Ellen van Gaalen Haarsteeg Kinderen minder vaak besmet met corona Binnen gezinnen met corona- gevallen raken kinderen minder vaak besmet. Ook hebben be smette kinderen minder klach ten dan volwassenen. Dat con cludeert het RIVM op basis van eigen onderzoek. Sander van Mersbergen Bilthoven Het RIVM concludeert dat kin deren geen grote rol spelen bij het verspreiden van het virus. Ze hebben ook mildere klachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3