Water in de droge poel: dure broedzorg voor 26 kluutkuikens Vlissingen zit vast aan afvalcontract Ook bussen gaan weer de grens over 6 Nieuwbouw in Sint Laurens mssm Sint Laurens wordt in zes jaar tijd met 120 huizen uitgebreid. Dat ge beurt in kleine stappen. De eerste wordt nu gezet. De komende maanden wordt het plan voor 56 woningen ten zuidwesten en ten noorden van het dorp voltooid. Aan de Wilgenhoekweg aan de noord kant van het dorp komen zes vrije bouwkavels. Ten zuiden van Sint De nieuwe wijken komen in drie fases aan de zuid-, west- en noordkant van het dorp Laurens zijn 48 huurwoningen, le- vensloopbestendige woningen en vrije bouwkavels gepland. Ook is er ruimte voor zeven piepkleine huis jes, zogenoemde tiny houses. Het plan voor deze eerste fase kan vanaf vandaag worden bekeken en voor reacties is zes weken de tijd. Aan de uitbreiding van Sint Lau- rens wordt al dertien jaar gewerkt. De nieuwe wijken komen in drie fases aan de zuid-, west- en noord kant van het dorp. De gemeente Middelburg wil op die manier zor- gen voor een geleidelijke en na tuurlijke groei, waarop ook is in te grijpen. ,,De koper bepaalt het tempo", zei dorpswethouder Johan Aalberts daar vorig jaar over. Het tempo wordt ook bepaald door de procedures die nodig zijn. Het voorlopige ontwerp voor het nieuwe bestemmingsplan van de eerste fase had een paar maanden geleden al klaar moeten zijn, maar dat is vertraagd door drukte bij het bureau dat het zou maken en liep extra vertraging op door de corona crisis. Nu het voorlopige plan als nog klaar is, wordt het ter inzage gelegd en mag iedereen erop reage ren. Die reacties worden verwerkt in een definitief plan, dat later dit jaar wordt vastgesteld. Zonder grote bezwaren en gerechtelijke proce dures kan de verkoop van de huizen begin 2021 beginnen, voorspelt de gemeente. Persoonlijke afspraak Kopers weten dan nog niet hoe de woningen eruit gaan zien. Dit was ook de periode waarin de gemeente met dorpsbewoners had willen praten over de 'beeldkwaliteit' van de nieuwbouw. Dat kan niet in een grote bijeenkomst. Daarom mogen mensen die vragen hebben over het plan en willen meedenken over de vormgeving, een persoonlijke af spraak maken met ambtenaren en op het stadskantoor hun ideeën voorleggen. Dat kan op woensdag 10 juni in de centrale hal van het stadskantoor en is in principe over dag. Er is geen vrije inloop; mensen moeten zich aanmelden tot uiter lijk dinsdag 9 juni via 0118-675379, of per e-mail via j.dingeman- se@middelburg.nl. De ruige weiden in de Sint Lau- rense Weihoek, tussen Sint Lau- rens en Grijpskerke, zijn sinds vo rig jaar een veilige, vossenvrije broedplaats voor weidevogels als de grutto, scholekster, kievit en kluut, dankzij de omheining met vossengaas en elektrisch draad. Maar Het Zeeuwse Landschap deed die investering niet om de broedsels vervolgens te laten mis lukken omdat de jonge vogels ster ven van de honger eer ze vliegen kunnen. 's Winters zijn de weiden slik nat, maar in dit droge voorjaar scheuren wind en zon kieren in de klei waar een grote hand makke- lijk in past. De poel, waarin de kui kens beestjes vangen tot ze op de vleugel kunnen om naar andere voedselgebieden te gaan, dreigde op te drogen. ,,Ik denk dat het nog een dag geduurd had voor de poel droog was", zegt beheerder Erwin Put van Het Zeeuwse Landschap. Loonbedrijf Louwerse verzet te genwoordig wel vaker water in plaats van grond, maar nog niet eerder ten bate van weidevogels. Met een snelheid van 200 kuub per uur wordt het water uit een diepe sloot van Het Zeeuwse Landschap - met slootbeestjes en al - in de poel gespoten. ,,We mogen van het waterschap 500 kuub eruit halen. Anders wordt het peil in de sloot te laag." Dat peil was nog behoor lijk, mede dankzij de stuw en het watermolentje waarmee de water stand in het gebied te regelen is. De kluutkuikens schuilen voor de ongewone drukte in het gras, maar de fraaie zwart-witte ouder vogels met de karakteristieke dunne, opwippende snavels sche ren luid roepend over het nieuwe water. Het is dure broedzorg, be aamt Put. ,,Je hebt nu kuikens van drie weken oud, maar ook jongen die net uit het ei zijn. Die hebben nog drie tot vijf weken nodig voor ze zelfweg kunnen. Die tij d hopen we ze zo te geven." Harmen van der Werf Terneuzen Met de bus reizen tussen Zeeuws- Vlaanderen en België kan weer, op één uitzondering na: de Gent Ex press tussen Middelburg, Terneu- zen en Gent. Die komt vooralsnog niet terug. Vanwege de coronacrisis en het sluiten van de Belgische grens wer den half maart alle grensoverschrij dende buslijnen geschrapt. Met de heropening van de grens zaterdag kunnen die opnieuw worden opge start. De Vlaamse busmaatschappij De Lijn heeft lijn 43 tussen Hulst en Sint-Niklaas gisteren volledig in ere hersteld. Lijn 42 Breskens-Brugge, die De Lijn en het Nederlandse Connexxion samen onderhouden, rijdt voorlopig over en weer niet verder dan het Vlaamse Westka- pelle. Overleg is gaande om de dienstregeling helemaal te norma liseren. Toeristen Voor de alleen in het weekend rij dende Gent Express, lijn 50, geldt een ander regime, omdat dit vol gens Connexxion vooral een toeris tenverbinding is. En in Nederland luidt nog altijd het advies alleen met het openbaar vervoer te reizen als dat echt nodig is. Zo lang deze regel niet wordt versoepeld, blijft de Gent Express in de garage. Claudia Sondervan Vlissingen Het lopende contract tussen de ge meente en OLAZ, het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zeeland verhindert dat nog drie jaar. Dat zei wethouder Els Ver- hage in de gemeenteraad Vlissin- gen. Vier Zeeuwse gemeenten doen nu mee aan een proefwaarbij plas tic, drankkartonnen en blik niet apart worden ingezameld maar la- ter uit het restafval worden ge haald. Het blijkt nu al effectiever en goedkoper. OLAZ wil in 2021 van de Zeeuwse gemeenten weten of zij dat ook willen, zodat ze zich kunnen voorbereiden. De ge meenteraad van Vlissingen bleek zeer geïnteresseerd in het systeem. Vooral omdat de inwoners van de gemeente veel te weinig om afval scheiding blijken te geven. Maar voor het goedkoper wordt, gaan de Vlissingers eerst meer be talen. Er worden de komende tijd veel ondergrondse containers bij geplaatst en lekke ondergrondse containers vervangen en meer af valcontainers uitgezet. Dit jaar komt de gemeente 19.000 euro te kort op het beschikbare geld van de afvalbelasting. Volgend jaar en het jaar daarop is dat bijna 45.000 euro. Dat moet uit een hogere af valstoffenheffing komen, terwijl Vlissingen al bij de duurste ge meenten hoort. Afvalcoach Vanuit Terra Maris komt er een af- valcoach die inwoners moet moti veren beter met hun afval om te gaan. Vlissingen haalt de doelstel ling van maximaal 100 kilo restaf val per dit jaar bij lange na niet. Twee jaar geleden gooiden Vlissin- gers nog 311 kilo restafval per per soon weg. Landelijk was dat 206 kilo per persoon. Er wordt nog veel gemengd afval weggegooid. Te vaak worden ladingen groenafval afgekeurd omdat er te veel restaf val bij zit en moet de gemeente bijbetalen van de OLAZ wegens de duurdere verwerking. donderdag 4 juni 2020 Koper van huis krijgt meer keus M Kluten foera- geren in de Sint Laurense Wei- hoek. Links de oudervogels, rechts drie jonge kluten. FOTO MARCEL KLOOT WIJK/HET ZEEUWSE LANDSCHAP Wie een huis wil kopen in Sint Laurens krijgt vanaf begin vol gend jaar veel meer keus. Dan begint de verkoop van 56 nieuwe woningen in het dorp. Als er tenminste niet te veel be zwaren komen tegen het plan. Maurits Sep Sint Laurens Vijfhonderd kuub water van de sloot naar de poel pompen om te zorgen dat 26 kluutkuikens kunnen blijven eten tot ze vlieg- vlug zijn. Het was gisteren voor het eerst dat Het Zeeuwse Landschap die maatregel nam. Claudia Sondervan Sint Laurens Vlissingers moeten tot zeker 2023 hun eigen afvalstromen blijven scheiden. Pas daarna kan de gemeente overgaan op bronscheiding, waarbij de af valstoffen pas na het ophalen worden gesorteerd. Erwin Put bij de poel in Sint Laurens, die opnieuw gevuld wordt in deze droge tijd. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34