1/ 11 pa nZ I HZ Vlissingen blijft in trek bij studenten uit het buitenland I I Nieuwe, jonge huisarts 4 ■I 71 MUZIKANTEN LOCKDOWN INSPIREERT/^ Popmuzikanten hebben ruim twee maanden niet kunnen optreden voor publiek. Maar thuiszitten is iets anders dan stil zitten. Het nieuwe normaal is een inspiratie voor teksten en vereist een nieuwe manier van opnemen. 5 LI" 0 Cornelleke Blok Vlissingen Een kleine zeshonderd buiten landse jongeren heeft zich tot nu toe aangemeld om in september een studie aan de Zeeuwse hoge school te beginnen. Bijna de helft van hen komt van buiten Europa. „Vooral die groep is een heel onze kere factor", zegt John Dane, voor zitter van de raad van bestuur van de HZ. „Jongeren uit Vietnam heb ben bijvoorbeeld nog niet eens een diploma, omdat hun examens niet doorgingen. Daarnaast speelt het imago van Nederland een rol: we zijn toch een toptiencoronaland. Grote hoorcolleges vinden niet meer plaats. Kennis opdoen kan online We roepen internationale studen ten op vooral wel naar Zeeland te komen. We staan in voor hun vei ligheid. Maar als we door een nieuwe lockdown alleen online les sen kunnen bieden, dan is het de vraag of ze het nog interessant vin den om aan de HZ te studeren." Dane voorziet op organisatorisch vlak geen problemen, mochten de internationale studenten wegblij ven. ,,We houden altijd rekening met wijzigingen, dat is niet anders dan andere jaren." Maar hij hoopt vurig dat de buitenlanders wel ko men. ,,Voor het interculturele be grip is het nodig dat nationale en internationale studenten met el kaar optrekken." De HZ wil in het nieuwe studiejaar online lessen combineren met bijeenkomsten in de gebouwen in Vlissingen en Mid delburg. Voor de zomervakantie wordt er al een aantal weken mee geoefend. Het credo is 'online waar het kan, on-campus waar het moet'. Dane: ,,Grote hoorcolleges, waarbij een docent aan de hand van een po- werpoint-presentatie uitleg geeft, vinden niet meer plaats. Kennis op doen kan online. Maar voor prak tijkopdrachten en projecten waar bij studenten elkaar moeten over tuigen van hun standpunt, is het wel noodzakelijk om naar de cam pus te komen. Vooral voor multi disciplinaire projecten, waarbij bouwkundestudenten bijvoor beeld samenwerken met studenten van een financiële opleiding." Bouwkunde Het aantal aanmeldingen van Ne derlandse studenten is, net als het aantal internationale aanmeldin gen, licht gestegen ten opzichte van 2019. Tot nu toe hebben zich 1334 aankomende hbo'ers aangemeld, vorig jaar had de HZ 1186 inschrij vingen. De landelijke inschrijfpro- cedure liep tot 1 juni, al is aanmel den de komende maanden ook nog mogelijk. Vooral bouwkunde en so cial work zijn populair. Daarnaast stijgt het aantal mbo'ers dat door wil stromen naar een hbo-oplei- ding. ,,Dat komt waarschijnlijk doordat het economisch minder gaat", vermoedt Dane. „Studenten zijn dan meer geneigd om door te studeren. Toen de economie aan trok zagen we het omgekeerde: mbo'ers kregen toen tijdens hun opleiding al banen aangeboden." Minder studenten kiezen voor de opleiding verpleegkunde, vooral de deeltijdvariant is minder in trek. ,,We denken dat de coronacrisis daar een rol in speelt, al hebben we dat niet onderzocht", zegt Dane. ,,Studenten zijn misschien wat voorzichtig, omdat ze bang zijn voor besmetting. Het kan ook een incidentele daling zijn." Het was een spontane oproep. ,,Zoals je vroeger op straat vroeg: wie gaat er mee voetballen?", zegt Peter Wessel. De muzikant uit Goes had een koor nodig voor een nieuw liedje, maar hoe doe je dat als iedere Zeeuwse popmuzi kant in een lockdown zit? ,,Ik vroeg op Facebook wie er mee wilde zingen en ik kreeg meteen een heleboel reacties." Het resultaat Say the word is te vinden op YouTube. De zeventien zangers die meewerkten hebben hun bijdrage allemaal thuis opge nomen en opgestuurd naar Wes- De beperkingen van de coronatijd hebben zoveel getriggerd bij mensen sel. ,,Het is een koor zonder diri gent." Sinds de coronacrisis lijken de 17 miljoen Nederlandse bonds- coaches veranderd te zijn in viro- logen die het op sociale media al lemaal beter weten. Over dat ver schijnsel gaat Say the word. „Key boardridders die menen de wijs heid in pacht te hebben", verdui delijkt Wessel. ,,Ik vind dat een prachtig fenomeen om gade te slaan. Mij schieten voortdurend ideeën voor liedjes te binnen. Die sla ik op in mijn telefoon. Dit was er zo eentje. Over hoe we geneigd zijn als makke schapen achter grote monden aan te lopen. Say the word and I will follow you. Ik heb het liedje zelf helemaal inge speeld en toen ik het had inge zongen, dacht ik: het gaat over een grote groep mensen, dus ik heb veel meer stemmen nodig. Ik ben nogal impulsief, dus ik heb meteen die oproep gedaan." Twee telefoons Er reageerden 25 Facebookvrien- den, van wie er uiteindelijk 17 een bijdrage stuurden, eentje zelfs vanuit Zuid-Afrika. „Corona maakt toch een bepaalde creativi teit los", legt Wessel uit. ,,De regel in de popmuziek was eigenlijk dat als je iets opneemt je ook fy siek bij elkaar in een ruimte bent. Dat ging nu niet. Maar met de huidige opnametechniek is dat ook niet nodig. Als je twee tele foons hebt, kun je al aan de gang. Op de ene luister je met een kop telefoon naar het liedje dat ik heb opgestuurd, met de andere neem je je eigen zangpartij op. En die kreeg ik dan weer opgestuurd. Natuurlijk wisselt de kwaliteit van de opnames wel wat, maar dat is ook de charme van het pro ject. Bij het monteren en mixen kreeg ik hulp van Jan Sierts, een Facebookvriend die ik nog nooit heb ontmoet." De videoclip is volgens een ver gelijkbaar procedé in elkaar ge sleuteld. Iedereen filmde zichzelf en in de montage krijgt elke zan ger een eigen regel, naar voor- beeld van het beroemde liedje We are the world. ,,De beperkingen van de coronatijd hebben zoveel getriggerd bij mensen", zegt Wessel. ,,Vooral de online samen werking heeft een push gekregen. En dit was zó leuk om te doen." Toch een soort hitje Radiostations in de Verenigde Staten en Engeland hebben 'm al gedraaid. De nieuwe single Down again van JP de Klerk gaat over de coronacrisis en is ook helemaal opgenomen volgens de richtlij nen van de RIVM. De slepende rocksong, waarvoor John Mellen- camp zich niet zou schamen, gaat vergezeld van een mooie video- Begin vorig jaar zocht Meijer op initiatief van praktijkmanager Anita Dingemanse de publiciteit, omdat ze er al langere tijd niet in slaagden een opvolger als praktijk houder te vinden. Bergen had zijn stethoscoop al anderhalf jaar daar- donderdag 4 juni 2020 GO ÜE HZ'ers verwelkomen nieuwe studenten met deze foto. foto hz Internationale studenten willen, ondanks de coronacrisis, graag aan de HZ studeren na de zo mervakantie. Het aantal aanmel dingen voor het nieuwe studie jaar loopt iets voor op vorig jaar. Maar of de jongeren daadwerke lijk naar Zeeland af kunnen rei zen, is hoogst onzeker. - John Dane, voorzitter raad van bestuur HZ 'Corona maakt een Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Peter Wessel, muzikant Kijk op de site bij /video Say the word Peter Wessel, zanger/gitarist, die wél beeld heeft, maar geen geluid. foto's tanja hoogerheijde —U i 1,1 Praktijkmanager Anita Dingemanse, scheidend huisarts Hans Meijer en nieuwe praktijkhouder Bastiaan van Nieuwenhuizen in het (oude) kantoor van Meijer. foto lex de meester Huisartsenpraktijk de Meijberg doet de naam geen eer meer aan na 1 oktober. Na Jan Bergen verlaat ook huisarts Hans Meijer de praktijk in Oost-Souburg. Huisarts Bastiaan van Nieuwen- huizen is vanaf 1 juli praktijkhou der, maar voelt niet de behoefte de naam direct te veranderen. René Hoonhorst Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32