'Vreugde was dag later weg' 'Wij hebben ons diploma niet cadeau gekregen' 'Geen moment van vreugde' 'Hopelijk kan mijn broertje wel gewoon examen doen' ZEELAND 3 Ze moesten dit jaar het centraal examen, de stuntdag en de examenreis missen, maar vandaag kunnen duizenden vmbo'ers, havisten en vwo'ers wél vol trots de vlag uithangen. Leerlingen horen of ze geslaagd zijn, ook al is dat voor de meesten geen verrassing meer. EXAMENUITSLAGEN DUBBEL GEVOEL A Het voelt een beetje alsof je een mooie serie volgt, waarvan de finale ongelooflijk tegen valt, zegt Javier. ,,Dit was het moment waar je vanaf de eerste klas op de middelbare school naartoe hebt gewerkt. Je hoort de verhalen over de spanning, de feestjes, exa menreisjes, de ontlading of het verdriet. Voor ons was het door die corona in één keer voorbij. Toch wel een anticlimax." Hij stoort zich een beetje aan de opvat ting dat de 'coronalichting' het diploma ca deau krijgt, waardoor dat papiertje minder waardig zou zijn. ,,We hebben het hele jaar predes hetzelfde gedaan als anders. We hebben even hard gewerkt als de klassen vorig jaar. Dus ik geloof niet dat het nu echt iets uitmaakt voor de theoretische bagage die je meeneemt naar de vervolgopleiding." Javier begint na de zomer aan de media opleiding creative business in Rotterdam. ,,Mijn grote droom is later voor de camera te staan en een programma presenteren." De centrale examens zijn dit jaar geschrapt vanwege het coronavirus. De schoolexa mens geven de doorslag of leerlingen sla gen of niet. Eva heeft daardoor niet het ge voel dat ze het vwo met een volwaardig di ploma afsluit. ,,Na de laatste toetsweek wist ik dat ik ruim was geslaagd. Ik was blij, maar een dag later was dat gevoel al weer weg." Eva kon gelukkig wel een klein feestje vieren. ,,Een paar vriendinnen zijn langs geweest, in de tuin hebben we op af stand wat gedronken. Veel groter dan dat, kon niet." Ze vindt het een 'gekke situatie'. ,,Toen we hoorden dat de eindexamens ge schrapt waren, was dat toch raar. Positief is dat het stress en tijd scheelt, maar alle leuke dingen gaan ook niet door. Zoals de laatste schooldag en het gala van komend weekend. De diploma-uitreiking 2 juli vol gens mij wel, in aangepaste vorm." Deze zomer kan ik hopelijk veel naar het strand. Sinds een week mag ik weer wer ken, dus ik kan ook nog geld verdienen." Na de zomer begint ze aan haar studie Li beral Arts and Sciences: Global Challenges in Den Haag. Half augustus hoopt ze te ver huizen. ,,Helaas gaan de introductieweken ook niet door. Misschien gaan ze iets on line doen. Echt jammer, want daar maak je vrienden. Dat ik geen intro heb, daar baal ik het meest van." tekst Michiel Bouwman foto Johan van der Heijden Goes Toen het schooljaar begon, stond de mavo- 4-leerling van het Ostrea Lyceum in Goes er al goed voor. ,,Ik dacht: ik ga het jaar afma ken en ben weg", zegt Owen. Zijn school examens gingen voorspoedig en ook met de traditionele reisweek, in de herfst naar Lon den, ging hij mee. Zonder tekorten had hij een gunstige uitgangspositie voor de eind examens. En toen kwam onderwijsminister Slob op tv. ,,Hij zei dat het van de schoolexamens ging afhangen", zegt Owen. ,,Voor alle vak ken had ik een zes of hoger, dus was ik ge slaagd. Maar er was geen moment van vreugde. Normaal ben je blij als je het hoort, nu voelde het meer als een kennisgeving." Het zorgde ervoor dat Owen makkelijk zijn diploma haalt. Althans, dat gevoel over heerst bij hem. Een ander woord dat het co ronaschooljaar voor hem samenvat is 'ver- velend'. ,,Je kunt wel lekker thuis zitten, maar je mist wel wat. Zoals de leuke dingen: het examenfeest in El Toro, een barbecue, en de stuntdag waarbij we de hele school op zijn kop hadden gezet. De diploma-uitrei king is nu maar met één klas terwijl die nor maal met alle klassen samen zou zijn." Vandaag, donderdag, krijgt hij 'het' tele foontje van zijn mentor. Een beetje onzin, vindt hij. ,,Maar het hoort er natuurlijk wel bij. Normaal gesproken was ik blij geweest. Nu weet ik de uitslag al lang. Of de vlag toch uitgaat? Van mij hoeft het niet. Maar ik denk dat het wel gebeurt!" ,,Tja, het is toch wel een beetje een raar einde. Naar dit moment heb je vijf jaar toegewerkt. Maar eindexamenstress heb ik niet gehad. Dat mis ik toch wel een beetje. Net zoals het wachten op dat ene telefoon tje waarin je te horen krijgt of je geslaagd bent ja of nee. Aan de andere kant: het is ook wel lekker dat het in een keer goed is. Dat je geen herexamens hoeft te doen." Toen de coronacrisis uitbrak had Teun nog één tentamenweek te gaan. ,,Ik was min of meer half geslaagd. Voor veel vak ken stond ik een zeven." Afgelopen drie maanden heeft de Domburger vooral thuisgezeten. ,,Het was best een saaie peri ode. Af en toe sprak ik wel met vrienden af. Werken was geen optie. De pizzeria hier in Domburg, waar ik werk, was geslo ten. Wat dat betreft ben ik blij dat ik nu weer aan de slag kan. De examenfeesten zal hij missen, net als de diploma-uitreiking. ,,Die zal een stuk kleinschaliger zijn. Hopelijk kan mijn broertje over een paar jaar op een normale manier examen kan doen." donderdag 4 juni 2020 Geslaagd- De 17-jarige havist Javier Pereira Arias uit Zierikzee stond er uitstekend voor. Een paar zessen, de rest zevens en ach ten. Dus echt ongerust over de uitslag was hij niet. „Maar toch, het eindexamen is vijftig procent van je eindcijfer. Heb je een paar slechte dagen, dan lig je eruit. Dus in die zin vind ik het niet héél erg dat het niet is doorgegaan. Het zorgt toch voor spanning. Tenminste, dat heb ik ge hoord van anderen." tekst Marcel Modde, foto Marieke Mandemaker Zierikzee Geen laatste schooldag, geen gala en geen examenreis. Eva de Koeijer (17) uit Aardenburg had zich haar examenperi ode heel anders voorgesteld. ,,De leuke dingen gaan allemaal niet door." tekst Bob Maes foto Anne Hana Aardenburg Van Owen Kaat (16) hoeft de vlag niet zo nodig uit als hij vandaag hoort dat hij ge slaagd is. Hij weet het immers al maan den. ,,Het is een beetje onzin dat ik daar voor nog gebeld word." Teun Steketee (17) uit Domburg deed eindexamen havo op het Scheldemond College in Vlissingen. Vandaag kan in huize Steketee officieel de vlag uit. De charme is er wel een beetje af. Want Teun weet al weken dat hij geslaagd is. tekst Timo van de Kasteele foto Dirk-Jan Gjeltema Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31