Mijn werkdrift is een Kil portret van warrige vrouw Deneuve leeft zich uit FILMS 25 Twee van de grootste Franse filmactrices aller tijden - Catherine Deneuve en Juliette Binoche - kruisen als moeder en dochter de degens in de speelfilm La Vérité. Om het te laten klikken tussen de diva's waren sigaretten nodig. Das Vorspiel Aan mooie klassiek muziek ont breekt het niet in het Duitse film drama Das Vorspiel (De Auditie) waarin het leven van een violiste en muzieklerares uiteen dreigt te vallen. Anna (een afstandelijke vertolking van de altijd intrigerende Nina Hoss) weet eigenlijk niet meer hoe zij haar leven moet inrichten. Optreden kan ze na een zenuwaandoening eigen lijk niet meer en als lerares zet ze haar favoriete, maar onzekere, leer ling onder te grote druk. Haar huwe lijk dreigt vast te lopen, evenals de re latie met haar zoontje, die ook per se een muzikale carrière moet krijgen. Anna weet niet goed wat ze van haar leven wil maken. Een typerende scène, de beste uit de film, speelt zich af in een restaurant waar ze vier keer haar bestelling verandert. Hetzelfde kan van de film worden gezegd. Das Vorspiel zwabbert een beetje heen en weer in de typering van Anna. Geen vrouw om sympathie voor te krijgen, zeker niet door het drillen van haar studenten. Das Vorspiel ademt een soort kilheid uit die moeilijk is te verkroppen. -A.Z. La Vérité Verrassend is het zonder meer dat een gevierde Japanse regisseur als Hi rokazu Kore-eda (Shoplifters, Like Fa ther Like Son) zich met ogenschijnlijk gemak kon inleven in een typisch Frans drama als La Vérité. Bovendien had hij de twee topster- ren van Frankrijk tot zijn beschik king: Catherine Deneuve en Juliette Binoche. De eerste speelt een ge vierde actrice die haar memoires heeft gepubliceerd, waar haar doch ter, gespeeld door Binoche, niet vro lijk van wordt. Haar moeder heeft, met haar divagedrag, de waarheid naar haar hand gezet en plaatst daar door iedereen in haar entourage in een verkeerd daglicht. La Vérité is meer dan een confron tatie tussen een moeder en dochter. De film geeft ook inzicht in de psy che van een ster die denkt alles en ie dereen naar haar hand te kunnen zet ten. Deneuve leeft zich helemaal uit. Wie haar leven en loopbaan kent, zal overeenkomsten zien, wat het ver haal een extra laag geeft. -A.Z. FILMNIEUWS Knol baas Europese Oscars Natuurfilms toch in première Van tevoren was Ju liette Binoche (56) verteld dat haar te genspeelster Ca therine Deneuve (76), die haar moe der speelt in de film La Vérité, nogal afstandelijk kan zijn. Dus verzon Binoche een list om het ijs te breken. ,,We hadden geen tijd gekre gen om elkaar voor de opnamen een beetje te leren kennen. Dat contact vind ik zelf altijd reuze belangrijk als ik met een collega lange tijd moet samenwerken", vertelt Binoche (bekend uit films als Chocolat, The English Patient en Trois Couleurs: Bluein Parijs, waar zij over twee recente filmrollen praat: La Vé rité en La bonne épouse ,,Ik wist dat Catherine een ketting rookster was. Toen ik haar tijdens een pauze een sigaret zag opsteken, bietste ik er één bij haar. Terwijl ik zelf nota bene met roken was gestopt. Tot mijn verbazing weigerde ze.'' Later kreeg Binoche, een van de toegankelijkste Franse actrices, toch een sigaret, nadat zij Deneuve had beloofd een pakje voor haar te kopen. ,,Toen ik haar de volgende dag de si garetten gaf, antwoordde ze bits dat het niet haar merk was. Toen moes ten we beiden lachen en hadden we een band met elkaar.'' Hoe belangrijk een hartelijke ver standhouding tussen de beide actri ces was blijkt uit de rolverdeling in La Vérité. De relatie is zeer wankel tussen de moeder, een gevierde ac trice die haar memoires heeft gepu bliceerd, en haar dochter die bezwa ren heeft tegen de wijze waarop in dit boek met de waarheid wordt om- Wrijving ,,Er zit veel wrijving tussen onze per sonages,'' legt Binoche uit, ,,maar om dat overtuigend te spelen wil ik toch een goed contact hebben met mijn tegenspeelster, in dit geval Cathe rine. Ik hecht weinig waarde aan de opstelling van acteurs die altijd in hun rol blijven en alles onder span ning zetten door zich af te zonderen. Catherine heeft dezelfde amicale ma nier van omgang als ik, maar dan moet ze je wel eerst tot haar wereld toelaten. Dat is dus goed gelukt.'' La Vérité is geregisseerd door de Ja panse regisseur Hirokazu Kore-Eda, die de Franse taal niet machtig is en amper Engels spreekt. ,,Het contact verliep via een tolk. Dat was wel be helpen'', licht de hoofdrolspeelster toe. ,,Al was ik onder de indruk van hoe hij een voor hem vreemde cul tuur toch eigen kon maken.'' Slaafs huwelijk De werkdrift van Binoche is evenals die van Deneuve en generatiegenoot Isabelle Huppert bewonderenswaar dig. Hoe is dat te verklaren? ,,Er wor den jaarlijkse tientallen Franse films gemaakt. Voor actrices van mijn ge neratie is er voldoende werk. Ook komt er wel eens een buitenlands aanbod. Ik heb de luxe om te kiezen Catherine heeft dezelfde manier van omgang als ik voor projecten die mij helemaal in beslag kunnen nemen.'' Een voorbeeld daarvan is La bonne épouse die volgende maand in Neder land gaat draaien. De film is bedui dend lichtvoetiger dan La Vérité. Binoche speelt daarin een directrice van een veredelde huishoudschool die meisjes voorbereidt op een slaafs huwelijk. ,,Het gegeven lijkt mis schien vergezocht maar dergelijke in stituten hebben in de jaren 60 echt in Frankrijk bestaan'', verduidelijkt de hoofdrolspeelster. ,,Het verhaal is ge goten in de vorm van een komedie, maar de trieste achtergrond van het georganiseerd knechten van meisjes ter voorbereiding op een huwelijk is er niet minder om.'' In La bonne épouse moet Binoche op een gegeven moment een lied zin gen, min of meer een uiting van be vrijding; de studentenrevolte van 1968 is in Parijs in volle omvang los gebarsten. ,,Gelukkig zing ik met de anderen mee, dus hoor je mij am per.'' Lachend: ,,Ik kan veel, maar zin gen behoort niet tot mijn specialitei ten.'' donderdag 4 juni 2020 GO DRAMA Regie: Ina Weisse. Hoofdrollen: Nina Hoss en Ilja Monti. De leerlingen in Das Vorspiel staan zwaar onder druk. foto arti film DRAMA Regie: Hirokazu Kore-eda. Hoofdrol len: Catherine Deneuve, Juliette Binoche en Ethan Hawke. AANSTELLING De Nederlander Matthijs Wouter Knol is be noemd tot di recteur van de European Film Academy, die onder meer elk jaar de Euro pese Oscars toekent. Zijn aanstelling be gint januari 2021. Knol was sinds 2014 di recteur van de European Film Market op Duits filmfestival Ber- linale. BIOSCOOP De natuurfilms van het Wildlife Film Festival On Tour-pro gramma zullen niet op de ge plande data in de bioscopen verschijnen. Maar de titels zijn nu weer ge programmeerd. Deze maand komt Fjord, ge volgd door Ele phants up Close op 2 juli en Yel lowstone die op 30 juli in de bioscoop ver schijnt. E Ab Zagt gesprongen. Catherine Deneuve (l) en Juliette Binoche. foto alberto pizzoli - Juliette Binoche m La bonne épouse is op 25 juni in de bioscoop te zien. La Vérité gaat deze week in première.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25