dus is vraag: wat nu, Jacco? 21 reddingsplan, supporters willen vooral zo snel mogelijk hun club zien spelen toen aan: voetballen zonder pu bliek is niks. Dat sentiment is wel wat veranderd. Mensen beseffen dat we het nog wel een tijdje moe ten doen met de situatie die er nu is. Supporters willen hun club weer zien, desnoods op tv.'' In landen als Polen, Hongarije en Rusland wordt al wel weer met publiek gespeeld, zij het een be perkte hoeveelheid. Is dat straks ook een eerste stap voor de eredi visie? ,,In het ene stadion is wel licht ruimte om fans op gepaste af stand van elkaar te zetten, terwijl andere stadions grotendeels vol zitten met seizoenkaarthouders. Hoe bepaal je dan wie wel en wie niet naar binnen mag? Dan krijg je per club dus een andere situatie. En daarmee mogelijk ook een an der soort thuisvoordeel per club. Uiteindelijk moet je als bond wel één lijn trekken.'' DE SPONSOR Het is niet vanzelfsprekend voor een bedrijf in coronatijden. Maar dinsdag verlengde D&S Groep het contract als hoofdsponsor van Sparta met een extra seizoen, tot 2022. Directeur John van Doorn van de Schiedamse vastgoedon derneming: ,,Clubs hebben het nu financieel moeilijk. Als bedrijf vonden wij daarom dat we een ge baar moesten maken en we hopen dat andere sponsors hetzelfde doen. Natuurlijk zullen wij het merken wanneer komend seizoen zonder publiek gespeeld gaat wor den. Je naamsbekendheid valt of staat toch voor een groot deel door de mensen die je naam op dat shirt zien staan. Anderzijds is er in elk geval de televisiekijker. Dat we ons contract verlengd hebben, is ook een stukje loyaliteit naar Sparta. We hebben afgelopen seizoen heel veel te danken gehad aan de club.'' - Dennis van Bergen ÉÊM h zich heen grijpt'', zegt Depla. ,,Dan is het logisch dat ook gekeken wordt of daarin weer plek is voor sport en voetbal. Daarvoor gelden nu tot 1 september nog zware be perkingen.'' Depla schuift bij vergaderingen van de voetbalbond over openbare orde aan namens de Nederlandse burgemeesters. ,,Ik denk dat de KNVB weinig te verwijten valt. Eerst was er in ons land kritiek omdat de competitie door de bond niet direct werd geschrapt en nu is die er omdat elders zonder publiek gevoetbald wordt. De realiteit is dat het kabinet tot 1 september alle evenementen heeft geschrapt en daarmee is betaald voetbal simpel weg verboden.'' Had de KNVB toen een plan moeten indienen om alsnog door te gaan? Depla denkt dat de be stuurders dan als wereldvreemd waren afgeschilderd. ,,Er was al hoon (onder meer bij burgemees ter Jorritsma van Eindhoven, red.) omdat de bond de stekker voor het kabinetsbesluit zelf niet uit de competitie trok. In werkelijkheid heeft de bond steeds op de agenda van het kabinet gekoerst.'' porterscollectief Nederland, is het geen verrassing. „Ondanks alles hebben de supporters weer heel veel zin in het nieuwe seizoen'', zegt de AZ-fan. ,,En heel veel fans voelen de behoefte om hun club te steunen. In feite zeggen ze met de aanschaf van een seizoenkaart: 'Hallo, we zijn er nog!' Die loyali teit zie je bijna bij elke club.'' Grote vraag: gaan de supporters ook daadwerkelijk wedstrijden be leven vanaf de tribunes? Dat is nog altijd gissen, ook voor Keuning. „Zonder fans is het leven eenvou digweg uit het voetbal. Dat zie je nu ook in de Bundesliga. Er zullen heus mensen zijn die het lekker vinden dat ze nu voor de tv toch nog wat wedstrijden mee kunnen pikken, maar leuker is het er niet op geworden.'' Toch is dat ook het voorland van de eredivisie, beseft Keuning, die zich eerder al fel tegen voetbal zonder publiek uitsprak. Reden dat hij wel kon leven met het voor tijdig beëindigen van de eredivi sie. Hoe ziet hij dat nu? ,,Mijn me ning baseerde ik destijds op een enquête die we onder supporters hadden uitgevoerd. Het gros gaf DE BURGEMEESTER Dat er nu plannen zijn om half september weer te beginnen? Clubs en fans kunnen zich volgens Depla niet al rijk rekenen. Oefen duels in augustus zijn volgens de huidige regels verboden, daarvoor zal eerst een wijziging moeten plaatsvinden. ,,Er mag nu formeel nog niet eens in een partijvorm getraind worden. Veranderingen zullen stapsgewijs gaan.'' - Rik Elfrink DE SUPPORTER Weinig burgemeesters zagen het twee maanden geleden zitten om een hervatting van het voetbal seizoen mogelijk te maken. Nu is duidelijk dat de soep minder heet wordt gegeten als het onderwerp in die kringen ter sprake komt. Paul Depla, burgemeester van Breda, liet zich in april niet ver leiden tot emotionele beschou wingen over de sector en dat is nu niet anders. ,,Er komt langzamer hand meer ruimte in de samenle ving, mits het virus niet weer om Crisis of niet, de seizoenkaartver koop in de eredivisie verloopt zeer behoorlijk. In totaal zijn al zo'n 100.000 jaarabonnementen over de digitale toonbank gegaan. Voor Matthijs Keuning, voorzitter Sup- NOC*NSF is men overtuigd van zijn kwaliteiten.'' Dat erkent ook technisch direc teur Maurits Hendriks van de sportkoepel. ,,Als Jacco terug is in Nederland, zal ik zeker contact met hem opnemen om zijn verhaal te horen'', aldus Hendriks. ,,Een Ne- Alles ligt open, zelfs een sabbatical. Al moet ik eerlijk zeggen dat ik niet graag stilzit derlandse coach met zijn ervaring, expertise en statuur kan van grote toegevoegde waarde zijn voor TeamNL. Ik heb Jacco laten weten graag met hem af te spreken na zijn terugkomst. Daar verheug ik me nu al op.'' Ook zwembond KNZB hoopt dat Verhaeren behouden blijft voor de Nederlandse sport en voor het zwemmen in het bijzonder. ,,Ik zou graag met hem een kop koffie wil len drinken om te vragen wat zijn ambities zijn'', zegt bondsdirecteur Aschwin Lankwarden. Geen verrassing De voortijdige terugkeer van Ver- haeren naar Nederland is geen grote verrassing. Na het uitstel van de Olympische Spelen twijfelde hij openlijk over Tokio 2021. Verhaeren wilde geen langeafstandsrelatie met zijn gezin. ,,Er zijn tijden waarin je kiest voor je carrière en er zijn tijden waarin je kiest voor je gezin. Dat kan in een goede balans, maar vooral dat laatste is nu het ge val'', zei hij eind april in deze krant. De afgelopen weken heeft Ver- haeren bekeken of hij komend jaar deels in Australië en deels in Ne derland zou kunnen verblijven, omdat zijn vrouw en twee zoons sowieso deze zomer terugkeren naar Eindhoven. ,,Nog afgezien van de risico's met op en neer vliegen in deze corona- tijd, zou ik ook te veel compromis sen moeten sluiten, zowel voor mijn werk als voor mijn gezin. Dat wil ik niet. Natuurlijk is het jammer dat ik het hoofddoel Tokio niet haal, maar ik ben ongelooflijk trots op wat ik samen met collega's heb neergezet. En er zijn in Australië veel goede mensen die de zwem- successen kunnen voortzetten.'' donderdag 4 juni 2020 - Dennis van Bergen John van Doorn, direc teur D&S Groep, langer hoofdsponsor van Sparta én voor een hoger bedrag. Groningen-aanvaller Mo El Hankouri (links) en PSV-verdediger Daniel Schwaab in het laatste duel van het seizoen, op 8 maart. foto anp Paul Depla, burgemeester van Breda en vertegenwoor diger van de Nederlandse burgemeesters in het overleg met de voet balsector. Was gematigd in zijn commentaren en verwees vooral naar leidende positie van het RIVM en de regering. Matthijs Keu- ning, voorzitter Supporterscol lectief Neder land, zei niets te zien in voet bal zonder publiek. - Jacco Verhaeren M2012: Jacco Verhaeren aan de rand van het olympisch bad in Londen. Het was zijn laatste grote klus voor de Nederlandse zwembond. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21