levert het niet direct geld op 'Voor iemand met mbo word ik goed betaald' €2300 19 Hoeveel verdien je? Verdient Mitchell genoeg? restaurant, looproutes uitgedacht, met spoed allerlei stickers, waarschu wingsborden en plexiglasschermen besteld. Alles is nu gewoon klaar. We hebben niks meer te doen." Waar er op een normale dag gemiddeld zo'n vijftig man op de vloer bezig zijn, zijn het er nu zeven. Die moeten ook ander werk doen dan ze gewend zijn. ,,Om kosten te besparen heb ik de tuinman en de schoonmaakploeg afgezegd, hun werk doen we nu allemaal zelf. Je merkt dat iedereen gewoon weer het werk wil doen waarvoor hij of zij is aangenomen. Ik vind het emotioneel best zwaar om iedereen gemotiveerd te houden." Bij filmapparatuurverhuurbedrijf Camalot in Amsterdam werken ze om die reden tijdelijk minder uren en in shifts. Ook zij hebben het magazijn en alle apparatuur opge ruimd en schoongemaakt, en de servicebalie aangepast aan de 1,5 metervoorschriften. Voor hen is het wachten op het moment dat grote filmproducties weer mogen begin nen. Slapeloze nachten Ook bij evenementenbureau Soulsistah Events in Den Haag, dat doorgaans exclusieve privéfeesten en huwelijken organiseert, is het extreem rustig. Dat wil zeggen: terwijl de medewerkers zich thuis bij wijze van spreken zitten te vervelen, lopen eigenaar Ezra Meijer en zijn vrouw Tiffany over van de kopzor gen. ,,We maken overuren om de boel draaiende te houden. Daar hebben we echt slapeloze nachten van, gewoonweg omdat er voorlopig geen uitzicht is op werk", zegt Tiffany. ,,De hele dag zijn we bezig: hoe kunnen we de vaste kosten verder omlaag krijgen? Waar kunnen we nog besparen? Hoe kunnen we alternatieve inkomsten genereren? En ja, hoe hou ik iedereen aan het werk en positief? Dat laatste is echt lastig." Volgens Leo van der Pol, adviseur personeelsmanagement van organi satiebureau Berenschot, is het belangrijk om je in deze situatie gewoon te realiseren dat het crisis is en dat ook te erkennen. ,,Er zijn nu geen pasklare antwoorden, dus leg de lat niet te hoog en verwacht niet dat je alles kunt oplossen." Toch heeft hij een aantal praktische tips voor wat je wél kan doen. Waarde creëren De eerste is: ,,Zorg dat je als bedrijf inzichtelijk hebt wat je grootste kostenposten zijn. Ga daar nog eens met de stofkam doorheen", zegt Van der Pol. Minstens zo belangrijk is: ,,Kijk wat wel kan en blijf waarde creëren. Ook als er niet direct geld tegenover staat. Met name in de kunst zag je fantastische initiatieven opkomen. Het Concertgebouworkest dat op Koningsdag het Wilhelmus door heel het land speelde, of de online opvoering van de Negende van Beethoven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. ,,Exposure genereren, je onderscheidend vermogen vergroten, dat is goed, ook als de crisis straks over is." Volgens hoogleraar strategisch humanresourcesmanagement Pascale Peters van Nyenrode Business Universiteit is het vooral belangrijk om je medewerkers actief te betrekken. ,,Het gevaar is dat je in crisis alleen maar praktisch bezig bent: hoe managen we deze situatie? Maar persoonlijke aandacht is min stens zo belangrijk. Vraag aan je mensen hoe het met ze gaat. 'Hou je het nog een beetje vol? Hoe kan ik iets voor je betekenen?' En dan niet alleen in een teammeeting met meerdere collega's, maar ook een-op een. Alleen dat al geeft vaak lucht." Theaterbloed Bij het NDT wordt onderling open lijk over de situatie gesproken, zegt Van Hilten. ,,Daar is vanuit het management ook ruimte voor." Hij hoeft dus niet te doen alsof hij heel druk is, maar dat lost toch niet alles op. ,,Mensen hier zijn niet gemaakt om dagenlang achter een computer te zitten. Normaal zijn ze altijd on the road en functioneren ze op adrena line. Dat valt nu in een keer stil. Van thuiswerken gaat ons theaterbloed niet stromen." Dansvoorstellingen zitten er voor lopig nog niet in, ondanks de recente versoepelingen voor theaters. ,,1,5 meter in de zaal kan nog, maar voor de dansers op het podium is het niet te doen", zegt Van Hilten. Deson danks is het gezelschap bezig om het publiek op andere manieren te bereiken, met online projecten en mini-docu's. ,,Onze grootste zorg is nu vooral: hoe krijgen we onze dansers weer fit? En wanneer mogen ze elkaar weer aanraken? Pas dan kunnen we echt weer aan de slag." ,,Ik verdien 2300 euro netto per maand. Bij ons werken veertig mensen, het merendeel is zzp'er. Ik wist tijdens mijn sollicitatie dat ze alleen mensen met een hbo-opleiding aannamen, dus ik ben begonnen als zzp'er. Binnen twee maan den kon ik in loondienst. Ik denk dat ze blij met me waren. Loondienst is veel makkelijker voor mij. Nu hoef ik niet meer al m'n uren exact bij te houden en geen factuur meer te maken." ,,Ik heb geen 13de maand, wel een reiskosten vergoeding van 140 euro in de maand. Daar red ik het makkelijk mee. Ik heb een MacBook van de zaak en ze betalen mee aan m'n telefoon. Mee betalen aan een leaseauto wilden ze niet." ,,Ik ben er wel blij mee, zeker als ik om me heen kijk. Vrienden van me hebben een hbo-oplei- ding gevolgd en verdienen minder dan ik, terwijl ik een mbo-opleiding gedaan heb. Mijn contract loopt bijna af, maar door de coronacrisis is mijn gesprek daarover jammer genoeg afgezegd." ,,Ik wil graag 2500 euro netto verdienen en een hbo-opleiding volgen. Ik wil vragen of ze de kosten daarvoor op zich willen nemen." ,,Ik gooi al m'n kaarten op tafel. Lukt het niet, dan houdt het op. Ik doe mijn werk goed, de cliënten lopen met me weg en ik ga iedere dag met een glimlach naar m'n werk. Ik heb het gevoel dat het gaat lukken." ,,Ja. Zij boden 2100 euro netto. Ik zei dat ik 2300 euro in m'n hoofd had. Uiteindelijk is dat het geworden. Ik dacht: ik probeer het gewoon, we zien wel waar het schip strandt. Toen ik als zzp'er werkte, had ik een lager tarief. Nu heb ik meer cliënten en draai ik meer uren." II donderdag 4 juni 2020 het werk op Vandaag: Mitchell (34) werkt 36 uur in de week als ambulant begeleider. Wat verdien je? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Ben je er blij mee? Wat wil je bespreken? Hoe ga je dit aanpakken? Heb je ooit met succes over je salaris onderhandeld? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 34 Aantal jaar werkervaring: 1 Opleiding: mbo 4 Branche: zorg Volgens de Salariswijzer van de Nationale Vacatu rebank is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2397 euro bruto per maand. ,,Ik mag zeker niet mopperen." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Ezra Meijer van Soulsistah Events. Joost van Hilten van het Nederlands Dans Theater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19