WERK Advies: blijf waarde creëren, ook al Kun jij werken in een bullshitbaan? 'A* Supply chain manager f ou 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... De zaak dicht, geen vraag meer naar je product of dienst; voor veel ondernemers is het werk plots stil komen te liggen. In het begin zijn er nog klusjes en achterstallig onderhoud, maar nu? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? LA Wl ls ik de loterij win, dan ben ik meteen weg', riep een oud-collega van me ltijd. 'Ik zit hier alleen voor het geld!' Zo, we hebben er weer zin in, dacht ik dan. Ik zou dat niet kunnen, ik zoek meestal naar werk dat me nuttig lijkt. Maar volgens antropoloog en schrijver David Graeber zou 20 procent van de werkenden vinden dat hij een bullshitbaan heeft: een baan die niets bijdraagt of dingen zelfs erger maakt. Dat lijkt me erg naar. Door de coronacrisis waren een paar van mijn artikelen voor tijd schriften totaal onbruikbaar geworden en daar baalde ik stevig van. Ze gingen over het plannen van een verre reis of op bezoek gaan bij eenzame ouderen. Die verdwijnen ergens in de archieven. Vast herkenbaar voor veel mensen: projecten of evene menten waar maandenlang aan gewerkt is, worden nu niet uitgevoerd. Al dat werk voor niks. Niet getreurd, zo mail den de uitgevers me, je krijgt gewoon betaald. Het nam mijn teleurstelling niet weg. Maar waarom niet? de proef op de som met enthousiaste legobouwers. Hij vroeg ze vechtrobots te bouwen. Voor de eerste kre gen ze 2 doller, voor de tweede 11 cent minder, dus 1,89 dollar, voor de volgende weer 11 cent minder, enzovoorts. Net zolang totdat de deelnemers vonden dat het bouwen niet meer de moeite waard was. de bouwsels op enig moment uit elkaar gehaald zouden worden. Bij een deel van de legobouwers werden de robots die ze net hadden ingeleverd, voor hun neus gesloopt. Zou niet uit moeten maken, ze kregen er allemaal geld voor, toch? Het maakt wel uit. Bouwers die hun werk als zinvol zagen, maakten gemid deld 10,6 robots en hadden er plezier in. De stakkers die het zinloos vonden, bleven steken bij 7,2 robots en haalden er geen voldoening uit. Als baas een reden om je achter de oren te krabben als werknemers beweren dat ze er alleen voor het geld zitten. Wie z'n werk zinvol vindt werkt niet alleen harder, maar heeft er ook meer plezier in. Joost van Hilten, coördinator productie bij het Nederlands Dans Theater in Den Haag, is er heel eerlijk over. De eerste weken van de lockdown had hij zat werk. Sterker nog: die allereer ste dagen waren een gekkenhuis, drukker dan ooit, omdat het afzeg gingen regende van voorstellingen die de twee groepen dansers in bin nen- en buitenland zouden geven. Maar nu, na een kleine elf weken thuiswerken, is het werk voor hem aan het opdrogen. ,,De eerste maand hebben we van alles gedaan waar we nooit aan toe kwamen." Van Hilten somt op: ,,Het archief opschonen, onze opslagloods in Nieuw-Vennep eens goed uitmes ten en reorganiseren, oude decors repareren; we hebben onze produc tieplanning helemaal gedigitaliseerd en geprofessionaliseerd - dat wilden we al heel lang. Aanvankelijk gingen we er nog van uit: in de zomer draaien we wel weer." Dat werd september en nu denkt hij eigenlijk dit kalenderjaar niet meer in het theater te staan. ,,En tja, dan kom je langzamerhand op een punt dat het werk wel gedaan is. Van de 40 uur die 'Ik vind het emotioneel best zwaar om iedereen gemotiveerd te houden' ik normaal draai, krijg ik nu met moeite 20 tot 30 uur nuttig besteed. Het voelt meer als bezigheidsthe rapie dan dat het echt nodig is." Turks stoombad Opdrogende of wegvallende dage lijkse werkzaamheden door sluiting of door het plots stilvallen van de vraag als gevolg van de coronamaat regelen - veel ondernemers, werk gevers en werknemers hebben ermee te maken, zeker in zwaar getroffen sectoren als de kunsten, de reissector, de evenementenorganisatie en de wellnessbranche. Inge Uitendaal, eigenaar van SpaSereen, herkent het patroon. Wat eerst voor een paar weken leek te gelden, duurt nu zeker tot 1 juli en ja, wat doe je dan? Uitendaal heeft de eerste weken dat het wellnesscen- trum dicht was en er geen gasten waren, benut om alle whirlpools en het Turks stoombad opnieuw te betegelen. ,,We dachten: dit is het moment! Ondertussen zijn we voortdurend aan het vooruitdenken: hoe moet dat straks met die 1,5 meter? Omdat we eerst dachten dat we voor de zomer wel weer open zouden kunnen, hebben we meteen alles uitgemeten in de cabines en het donderdag 4 juni 2020 GO \ali Psycholoog Dan Ariely nam Alle deelnemers wisten dat EEF STIEKEMA (49) is supply chain manager bij Heineken. Supply chain, wat is dat precies? „Alles wat tussen inkoop en verkoop zit. Ik ben verantwoordelijk voor een klein stukje ervan." Wat doe je dan allemaal? ,,Ik ben manager verpakken op een afdeling met 350 man. Alle flesjes, blikken, fusten en vaten worden daar gevuld." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt En dan droogt MACHTELD VAN HULTEN -INGE UITENDAAL Inge Uitendaal van SpaSereen. fotos guus schoonewille

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18